Jak przejście z NewConnect na GPW wpływa na kurs spółki?

Jak przejście z NewConnect na GPW wpływa na kurs spółki?

To nie będzie długi wpis, chociaż może rozwiać wiele mitów, które narosły w niektórych głowach. Rynku NewConnect nie będę tu przybliżać, bo jeśli zainteresował Cię ten tytuł, to najpewniej i tak wiesz już, co to takiego. Jeśli jednak moje przekonanie jest błędne, to odsyłam cię do wpisu „New Connect – Lampa Alladyna czy Puszka Pandory?„, gdzie o początkach NC i samym rynku piszemy więcej.

Ja jednak postanowiłem sprawdzić, czy przejście spółki z rynku NewConnect na rynek główny GPW wpływa jakoś jednoznacznie pozytywnie lub negatywnie na jej kurs. Biorąc pod uwagę, że już teraz o chęci przejścia na rynek główny mówi ponad 20 podmiotów z NC, to może statystyka jest po naszej stronie i nie warto się zbytnio nad zakupem takiej spółki zastanawiać?

Do analizy zebrałem wszystkie podmioty, które do tej pory przeszły z rynku NC na GPW i w dalszym ciągu są na parkiecie notowane. To był jedyny warunek, który usunął z analizy około 20 podmiotów. Efekty sprawdziłem więc na dokładnie 57 spółkach. Wystarczająco dużo, by ewentualne prawidłowości zaczęły być widoczne.

W teorii da się znaleźć wiele argumentów, które mogą wzmacniać kurs spółki po takiej migracji. W końcu NewConnect nie jest domyślnym wyborem większego kapitału. Ten sortuje raczej podmioty z rynku głównego. Czasem nawet po prostu odgórne restrykcje nie umożliwiają wejścia w spółki z NC. W końcu nawet OFE od bodajże 2014 roku musiały wychodzić ze swoich inwestycji na Newconnect. Interesował mnie również w tej analizie jedynie ewentualny efekt przejścia z NC na GPW. Sprawdziłem więc, jak każda spółka zachowywała się:

  1. pierwszego dnia notowań po przejściu (iloraz pomiędzy zamknięciem ostatniego dnia notowań na NC a otwarciem pierwszego dnia na GPW oraz zamknięciem pierwszego dnia na GPW) – czy inwestorzy indywidualni rzucali się na tego typu „debiuty”
  2. po pierwszych 20 sesjach (ok. miesiąc kalendarzowy) notowań na GPW (iloraz pomiędzy zamknięciem ostatniego dnia notowań na NC a zamknięciem po 20 sesji notowań na GPW)
  3. po pierwszych 60 sesjach (ok. kwartał kalendarzowy) notowań na GPW (iloraz pomiędzy zamknięciem ostatniego dnia notowań na NC a zamknięciem po 60 sesji notowań na GPW)
  4. po pierwszych 250 sesjach (ok. rok kalendarzowy) notowań na GPW (iloraz pomiędzy zamknięciem ostatniego dnia notowań na NC a zamknięciem po 250 sesji notowań na GPW) – to już w zupełności wystarczający czas na zmianę ewentualnej polityki inwestycyjnej, jeśli tylko interesuje nas podmiot.

Patrząc na zachowanie spółki na otwarciu podczas pierwszej sesji na GPW statystycznie widać, że większość spółek notuje na starcie lekką zwyżkę. Nie są to jednak kokosy. Mediana z poniższych 57 spółek w tej sytuacji daje stopę zwrotu na poziomie 0,5%. Faktycznie w przypadku takiego debiutu stopa redukcji nie jest problemem, ale taki zwrot raczej nie zawróci nikomu w głowie.

Stopa zwrotu pierwszego dnia na otwarcie w stosunku do ostatniego zamknięcia na NewConnect

Stopa zwrotu pierwszego dnia na otwarcie w stosunku do ostatniego zamknięcia na NewConnect
Opracowanie: DNA Rynków

Sytuacja nie wygląda lepiej, jeśli za strategię przyjmiemy potraktowanie debiutu będącego przejściem z NC, jak klasycznego debiutu na GPW i zdecydujemy się sprzedać akcje na zamknięcie pierwszego dnia notowań, czyli pójdziemy w typową strategię underpricingu. W tym przypadku mediana dla tej samej grupy przekręca się nawet na minus i wynosi już minus 1,5%. Jedynie 21 z 57 spółek osiągnęło w takim scenariuszu dodatnią stopę zwrotu. Underpricing w tym wypadku zdecydowanie odpada.

Stopa zwrotu pierwszego dnia na zamknięcie w stosunku do ostatniego zamknięcia na NewConnect

Stopa zwrotu pierwszego dnia na zamknięcie w stosunku do ostatniego zamknięcia na NewConnect
Opracowanie: DNA Rynków

Jednak w końcu większy kapitał potrzebuje trochę czasu na ewentualne pożonglowanie swoimi portfelami. Trochę więcej czasu potrzeba również aż inwestorzy nieinteresujący się NewConnectem dostrzegli nową spółkę na parkiecie. Nawet jeśli są nią zainteresowani, to wymaga to uwolnienia środków i przekierowania ich. Może więc efekty widać dopiero po około miesiącu od przejścia spółki na GPW. Niestety wówczas jest jeszcze gorzej i mediana stóp zwrotu dla badanych podmiotów wyniosła… minus 4,6%. Już tylko 19 spółek z 57 wygenerowało dodatnią od przejścia z NC stopę zwrotu.

Stopa zwrotu po 20 sesjach notowań na zamknięcie w stosunku do ostatniego zamknięcia na NewConnect

Stopa zwrotu po 20 sesjach notowań na zamknięcie w stosunku do ostatniego zamknięcia na NewConnect
Opracowanie: DNA Rynków

Jeśli od tego momentu przestałeś spodziewać się dalszych fajerwerków, to dobrze. Gdy popatrzymy już na 60 dni sesyjnych, to mediana spada do minus 10,6%, a dodatnią stopę zwrotu notuje już jedynie 17 z 57 spółek. Już w tym momencie według mnie kończy się tak naprawdę jakikolwiek ewentualny efekt przejścia z NC na GPW, ale dla pewności sprawdzam jeszcze co dzieje się po upływie 250 sesji.

Stopa zwrotu po 60 sesjach notowań na zamknięcie w stosunku do ostatniego zamknięcia na NewConnect

Opracowanie: DNA Rynków

Wokoło rok po przejściu notowań na GPW do analizy przeszło już jedynie 52 spółki. Brakująca piątka nie ma jeszcze na liczniku 250 sesji na rynku głównym Jednak widać tutaj prawdziwy dramat. Mediana stóp zwrotu spada do minus 20,5%. Występuje też niezwykle silna polaryzacja. Dwanaście spółek zalicza stopę zwrotu na poziomie powyżej 20%, co w perspektywie roku jest już całkiem kuszące, ale 26 spółek zalicza wynik niższy niż minus 20%. Nie ma też żadnej identyfikowalnej reguły, jeśli chodzi o to, czy silne po roku spółki dalej pozostają silne w przyszłości. Mamy tu świetny 11 Bit Studios, Selvitę, czy Datawalk. Jednak mamy też Pharmena, Pragma Inkaso, czy Izoblok. Rok notowań już definitywnie powinien u nawet największego wyznawcy inwestowania „pod przejście z NC” zakończyć ten etap. Wnioski po rzucie oka na te tabelki wydają się oczywiste.

Stopa zwrotu po 250 sesjach notowań na zamknięcie, w stosunku do ostatniego zamknięcia na NewConnect

Stopa zwrotu po 250 sesjach notowań na zamknięcie w stosunku do ostatniego zamknięcia na NewConnect
Opracowanie: DNA Rynków

Tak jak strategia underpricingu w przypadku klasycznych IPO na rynku głównym ma poparcie w danych i faktycznie kupno spółki w ciemno oraz jej sprzedaż na zamknięcie pierwszego dnia debiutu ma sens, tak w przypadku przejść z NewConnecta żadnej takiej zależności znaleźć się nie da. Analizę debiutów na rynku GPW od 2010 roku znajdziesz we wpisie „Ile dają zarobić debiuty giełdowe na GPW? Analiza wszystkich IPO od 2010 roku!”. Nie sposób znaleźć też żadne poparcie do hipotezy inwestowania „pod przejście” z NewConnect w okresie do roku po tym, jak ono nastąpiło. Myślę, że na ten moment, ten przegląd powinien zamknąć wszelkie dywagacje na ten temat. Jeśli spółka jest jakościowa, ma dobrze prowadzony biznes i pomysł na jego rozwój, to faktycznie po przejściu z NewConnect na rynek główny kurs w długim terminie wzrośnie, ale nie ma to nic wspólnego z samym przejściem.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

52
0

Oceń materiał!

52
0


Przeczytaj również:

Ankieta

Jakiego sektora analizę chciałbyś przeczytać najbardziej?

  • Drony
  • Druk 3D
  • Blockchain

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: