Insiderzy zaczynają sprzedawać spółki energetyczne

Insiderzy zaczynają sprzedawać spółki energetyczne

Konstrukcja głównych indeksów w USA nie sprzyja łatwemu zidentyfikowaniu tego, czy jesteśmy w rynkowej bessie, czy nie. W przeciwieństwie do sytuacji z czasów rynkowej paniki COVID, czy globalnego kryzysu finansowego, obecnie wyprzedażom ulegają kolejno różne sektory. Sell off wśród mniejszych spółek ostro wystartował jeszcze w lutym 2021 roku i postępował w zasadzie niezależnie od sektora. Później doszliśmy do wyprzedaży w sektorze finansowym, a następnie podaż uderzyła w technologicznych gigantów.

Za każdym razem jednak indeks S&P na powierzchni utrzymywał jakiś konkretny segment rynku. Do listopada 2021 były to właśnie wspomniane spółki FAANG, a dziś jest to głównie sektor energetyczny i naftowy. Silne wzrosty cen energii i paliw wywindowały go na szczyty, ale okazuje się, że szczyty te są tak wysokie, że kuszą do sprzedaży przez insiderów.

Poniżej widać, jak kształtowały kroczące się 6-miesięczne się zakupy insiderów (członkowie zarządu , managerowie, itd.) spośród spółek z sektora energetycznego w USA na przestrzeni lat od 2010 roku. Przewaga sprzedaży przekraczająca jedno odchylenie standardowe od średniego poziomu miała w ostatniej dekadzie miejsce jedynie na przełomie 2014 i 2015 roku oraz w połowie 2018 roku. Teraz spójrz na kolejny wykres indeksu S&P500 Energy, który agreguje spółki z tego sektora za ostatnią dekadę.

Zakupy netto insiderów w spółkach energetycznych w USA

Zakupy netto insiderów w spółkach energetycznych w USA
Źródło: JP Morgan

Indeks S&P500 Energy

Indeks S&P500 Energy

W obu przypadkach taka skala sprzedaży insiderskich poprzedzała istotne obsunięcia kursów spółek. Czy tak będzie i tym razem? Oczywiście nie wiem, bo insider może mieć wiele powodów do tego, aby sprzedać swoje akcje i tylko jeden żeby te akcje kupić, ale ich zachowanie na pewno warto obserwować. Dla mnie stosunek zysku do ryzyka w przypadku sektora energy w USA jest dziś niekorzystny i wolę obserwować go z boku.

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #004 – wielki spadek Snapchata, fracht z rekordowymi zyskami i wpływ EV na ropę

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

73
4
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: