10 prostych spółek z większą stopą zwrotu niż NASDAQ!

Nie trzeba opracowywać nowych technologii, żeby dać inwestorom wielkie zyski! Przedstawiamy dziesięć spółek, które dały inwestorom zarobić tysiące procent, a wcale nie odkrywają nowych technologii. Nie zawsze trzeba być innowacyjnym i opracowywać nowych rzeczy. Warren Buffett powtarzał, że „nie inwestuje w biznes, którego nie rozumie”. Ty również nie musisz. Czasem to prostota i wytrwałość, jest tym, czego powinien szukać inwestor!

W tym artykule chcę pokazać, że nudny biznes wcale nie musi oznaczać nudnej stopy zwrotu. Te 10 spółek nie wymyśliło nic nowego, a ich model biznesowy mógłby w zasadzie powtórzyć każdy z nas. Mimo to, za ostatnie lata dały inwestorom zarobić o wiele więcej, niż szeroki rynek i niejedna technologiczna spółka.

10 PROSTYCH spółek z WIĘKSZĄ STOPĄ ZWROTU niż NASDAQ!

Otwórz konto w XTB i inwestuj w najlepsze spółki bez prowizji!
Załóż konto za pomocą linka: https://link-pso.xtb.com/pso/RUtcP

Greggs – bułki z parówką hitem Brytanii

Pierwsza spółka to Greggs (GRG) notowany na giełdzie w Londynie! Greggs to brytyjska sieć piekarni, która od debiutu w styczniu 1992 roku dała inwestorom zarobić ponad 10 000 procent! Średniorocznie kurs zyskiwał po 15.6%, mocno przebijając szeroki indeks.

Kurs spółki Greggs od momentu debiutu – jedna z najlepszych spółek świata

Kurs spółki Greggs od momentu debiutu

Co stoi za takim sukcesem Greggsa? Szef firmy mówi, że ich celem jest po prostu oferowanie taniego i pożywnego jedzenia, które klient szybko może otrzymać. Greggs, to trochę nasza Galeria Wypieków. Słyną najbardziej ze swoich „Sausage Rolls”, czyli wypiekanych bułek z parówką. Niezbyt skomplikowany biznes, a rozwija się świetnie.

Przychody spółki od 2006 roku potroiły się, a 2023 rok mają już sięgnąć 1.8 miliarda funtów.

Przychody spółki od 2006 roku potroiły się, a 2023 rok mają już sięgnąć 1.8 miliarda funtów.

Sieć rozwija się, zarówno stale powiększając liczbę sklepów, jak i średnie przychody generowane przez pojedynczy sklep. Zysk brutto generowany przez całą firmę przekracza już 160 milionów funtów.

Liczba sklepów i przychody na sklep Greggs

Liczba sklepów i przychody na sklep Greggs

Domino’s Pizza – spółki gastronomiczne zawsze zarabiają?

Nie tylko na bułach z parówką można się dorobić, ale również na pizzy. Sieci Domino’s Pizza przez ostatnie 19 lat notowań średnio generował ponad 18.5% stopy zwrotu, z łatwością bijąc nawet Nasdaq. Międzynarodowa sieć pizzerii odniosła sukces na PRAWIE całym świecie. Zbankrutowała… we Włoszech.

Wzrost kursu akcji Domin’s Pizza od momentu debiutujedna z najlepszych spółek świata

Wzrost kursu akcji Domin’s Pizza od momentu debiutu

Kluczem do sukcesu Domino’s w dawnych latach było skupienie się na sprzedaży wysyłkowej. Domino;s było pierwszą siecią pizzerii w USA, której model był nastawiony na dostawę pizzy bezpośrednio do klienta. W sumie to dzięki Domino’s zamawiacie dziś pizzę na telefon. Przychody Domino’s od lat rosną w dwucyfrowym tempie każdego roku, a spółka od lat jest rentowna i generuje marżę zysku netto na poziomie średnio 10%.

Graficzne rozbicie przychodów Domino’s Pizza

Graficzne rozbicie przychodów Domino’s Pizza

W Stanach Zjednoczonych pozycja Domino’s na rynku dowozu pizzy jest niezachwiana. Około 25% wszystkich zamówień jedzenia na dowóz ma pochodzić z Domino’s Pizza.

Dostawa pizzy na zamówienie – udział w rynku największych graczy w USA

Dostawa pizzy na zamówienie – udział w rynku największych graczy w USA

Chipotle Mexican Grill – meksykańska kuchnia na topie

Na żywieniu innych naprawdę świetnie się zarabia. Jeszcze jedna spółka z szokująco dobrymi stopami zwrotu również działa w tym segmencie. Chipotle Mexican Grill to sieć restauracji specjalizująca się w burrito i tacos. Jedna z najmocniejszych fundamentalnie spółek z segmentu gastronomicznego, która wygenerowała średnioroczną stopę zwrotu przez 17 lat na poziomie ponad 24.5% rocznie.

Wzrost kursu Chipotle Mexican Grill od momentu debiutu na giełdziejedna z najlepszych spółek świata

Wzrost kursu Chipotle Mexican Grill od momentu debiutu na giełdzie

Liczba restauracji przekroczyła niedawno 3000, a spółka jest niezmiennie uważana za najbardziej ulubioną przez konsumentów z meksykańskich fast foodów. Przy tak dużej ilości Latynosów w USA, wydaje się to przepisem na sukces.

Liczba lokali Chipotle Mexican Grill

Liczba lokali Chipotle Mexican Grill

W całym rynku restauracyjnym w USA, Chipotle utrzymuje swoje 15 miejsce, będąc niewiele za… Domino’s Pizza. Restauracje, które przetrwały pandemię wyszły z niej jeszcze silniejsze i z większym udziałem w rynku, po upadku niektórych konkurentów. Chipotle należy do tego zwycięskiego grona.

20 największych restauracji w USA według udziału w rynku

20 największych restauracji w USA według udziału w rynku

Old Dominion Freight Line – transport zawsze pozostanie istotny

Dużo jedzenia, wymaga dobrej logistyki. Tym z kolei zajmuje się Old Dominion Freight Line. Ta amerykańska firma specjalizuje się w usługach przewozach ładunków masowych. Biznes nudny, mało zmienny, a jakże zyskowny. W ciągu ostatnich 32 lat, Old Dominon wygenerował średnioroczną stopę zwrotu ponad 20%. Od 1991 roku przełożyło się to na ponad 36 200% łącznej stopy zwrotu.

Wzrost kursu Old Dominion Freight Line od momentu debiutujedna z najlepszych spółek świata

Wzrost kursu Old Dominion Freight Line od momentu debiutu

Pomimo że branża transportowo-logistyczna jest narażona na cykle koniunkturalne, to będzie rozwijać się wraz z rozwojem gospodarki. W 2005 roku przychody spółki sięgały koło miliarda dolarów. Dziś są ponad 6x większe.  Wzrost skali idzie w parze z rosnącymi marżami. Marża zysku netto to dziś ponad 22%!

Historia przychodów i zysków Old Dominion Freight Line

Historia przychodów i zysków Old Dominion Freight Line

Tymczasem Old Dominion wcale nie musiał powiedzieć jeszcze ostatniego słowa. Dziś pozostaje jednym z liderów całego rynku w USA. Jednak spokojnie ma potencjał do dalszego zwieszania udziałów i rozwoju.

Udział Old Dominion w rynku amerykańskim

Udział Old Dominion w rynku amerykańskim

Pool Corporation – baseny coraz popularniejsze

Przewożenie rzeczy z punktu A do B i zarabianie na tym zrozumie raczej każdy inwestor. Podobnie jak wykopanie dziury w ziemii i zrobienie w niej basenu. To dokładnie robi Pool Corporation, które od debiutu w 1995 roku dało stopę zwrotu na poziomie ponad 51 000%. Oznacza to średnioroczny wzrost kursu o niemal 25%.

Wzrost kursu Pool Corporation od momentu debiutujedna z najlepszych spółek świata

Wzrost kursu Pool Corporation od momentu debiutu

Sukces Pool Corporation nie jest efektem dynamicznego wzrostu całego rynku, ale bardzo wysokiej koncentracji tego rynku. Sam wzrost rynku szacowany jest na niecałe 2.7% rocznie. Jednak jest naprawdę niewiele firm, które zamieniają wspomniane dziury w ziemi na baseny, a następnie dosprzeda Ci chemikalia basenowe, filtry, pompy, systemy grzewcze, oświetlenie, akcesoria basenowe i meble ogrodowe, a także będzie zajmowała się obsługą całego basenu.

Statystyki odnośnie rynku basenów

Statystyki odnośnie rynku basenów

Spółka dostała prawdziwego kopa dzięki pandemii, gdy Amerykanie z nudów zapragnęli basenu. Dzisiejsze tempo wzrostu zwolniło, ale kluczem w tym biznesie nie jest samo stworzenie basenu, a wspomniane usługi dookoła samego basenu. Raz zdobytą skalę trudno będzie więc stracić.

Przychody spółki Pool Corporation

Przychody spółki Pool Corporation

Brown & Brown – ubezpieczyciel od lat

Jak już zbudujesz basen, to może warto go ubezpieczyć? Wtedy z pomocą przychodzi Brown & Brown. Amerykańska firma zajmująca się usługami ubezpieczeniowymi. Nic na pierwszy rzut oka rewolucyjnego, ale udało jej się wygenerować średnioroczną stopę zwrotu, za ostatnie 34 lata równą ~18%.

Kurs akcji Brown & Brown od momentu debiutujedna z najlepszych spółek świata

Kurs akcji Brown & Brown od momentu debiutu

Firma jest piątym co do wielkości niezależnym pośrednikiem ubezpieczeniowym w Stanach Zjednoczonych. Większość oferowanych przez nich produktów należy do kategorii ubezpieczenia mienia i odpowiedzialności cywilnej, świadczeń pracowniczych oraz ubezpieczeń osobistych.

Firma twierdzi, że jej wzrost jest uzależniony w 25%-35% od zmian stawek składek i w 65%-75% od zmian jednostek ekspozycji. Firma jest w dużej części rodzinna, a insiderzy nadal mają ponad 16% udziału w spółce. Spółka rozwija się głównie przez akwizycje, które wyjątkowo okazują się bardzo trafne. Od 2018 roku podwoiła swoje przychody.

Całkowite przychody spółki Brown & Brown

Całkowite przychody spółki Brown & Brown

Celsius Holding – hit świata energetyków

Ubezpieczenie, zwłaszcza te zdrowotne, przydałoby się również przy zbyt dużej ilości wypitych energetyków. Spółka Celsius Holding, to jedna z największych gwiazd ostatniej dekady. Po przestawieniu się na rozwój i sprzedaż napojów energetycznych stał się jedną z najlepszych inwestycji ostatniej dekady, rosnąc średniorocznie 84% przez ostatnie 10 lat!

Wzrost kursu Celsius Holding od momentu debiutujedna z najlepszych spółek świata

Wzrost kursu Celsius Holding od momentu debiutu

Światowy rynek energetyków rozwija się w niesamowitym tempie, jak na dość prosty produkt spożywczy. Wartość globalnego rynku energetyków szacuje się dziś na ponad 60 miliardów dolarów. Jeszcze w 2016 roku było to niewiele ponad 40 miliardów, a w 2025 roku, ma być grubo powyżej… 80 miliardów dolarów.

Wartość globalnego rynku energetyków szacuje się dziś na ponad 60 miliardów dolarów

Wartość globalnego rynku energetyków szacuje się dziś na ponad 60 miliardów dolarów

Na tym trendzie, jak szalony korzysta Celsius, który w USA staje się nowy hitem z dynamicznie rosnącym udziałem w całym rynku. Spółka, która do 2020 roku nie wyróżniała się niczym specjalnym, od trzech lat zdobywa rynek energetyków, mimo że produkuje je od kilkunastu lat. Kwartalne przychody Celsius w ciągu ostatnich trzech lat zwiększyły się prawie 10-krotnie.

Celsius Holding – wzrost przychodów

Celsius Holding – wzrost przychodów

Tymczasem wciąż mówimy o stosunkowo małym udziale w rynku sięgającym niewiele ponad 4%. Dziś firma spodziewa się, że w ciągu dwóch lat ten udział się podwoi.

Prognoza wzrostu udziału w rynku Celsius Holding

Prognoza wzrostu udziału w rynku Celsius Holding

Monster Beverage – magia spółek produkujących energetyki

Na rozwoju rynku energetyków korzysta też Monster Beverage. Starszy kuzyn Celsiusa, która była NAJLEPSZĄ inwestycją całego XXI wieku, pokonując przy tym Apple, Microsoft czy Nvidie. Średnioroczny wzrost kursu za ostatnie 32 lata wyniósł ponad 28%, a łącznie spółka wygenerowała prawie 265 000% zwrotu od debiutu.

Wzrost kursu Monster Beverage od momentu debiutujedna z najlepszych spółek świata

Wzrost kursu Monster Beverage od momentu debiutu

Kluczem do sukcesu Monstera w walce z Reb Bullem okazało się wprowadzenie na rynek puszek o większej pojemności, które w Stanach zrobiły furrorę. Nikt nie chciał już pić energetyków puszkach po 250 ml, skoro można było pić je w puszkach po pół litra! Na sukces nie trzeba było długo czekać, Przychody Monstera po 2002 roku zaczęły rosnąć niemalże wykładniczo. W latach 2003 – 2012 sprzedaż rosła co roku o 40%!

Monster Beverage przychody w latach

Monster Beverage przychody w latach

Copart – złomowiska i stare samochody

Po spożyciu energetyków na szczęście można prowadzić samochód, więc sukces Monstera i Celsiusa nie przeszkadzał w sukcesie spółki Copart, która zajmuje się przeprowadzaniem aukcji internetowych używanych samochodów i złomowania zepsutych aut. Średnioroczny wzrost kursu za ostatnie 30 lat? Ponad 21.5%.

Wzrost kursu Copart od momentu debiutujedna z najlepszych spółek świata

Wzrost kursu Copart od momentu debiutu

Copart to firma specjalizująca się w aukcjach online używanych pojazdów, generując 80% przychodów z usług składowania i sprzedaży. W przypadku szkód w pojeździe, ubezpieczyciel może przekazać go Copart, co ułatwia skuteczną sprzedaż poprzez rozległą sieć aukcyjną. Model biznesowy obejmuje opłaty za składowanie na składowiskach i prowizję od sprzedaży. Platforma aukcyjna oferuje efektywną technologię i globalną sieć z ponad 200 lokalizacjami w 10 krajach.

Trendy, takie jak rosnące koszty naprawy, częste katastrofy naturalne niszczące samochody sprzyjają wzrostowi Copart. Trend coraz starszych aut na ulicach również. Średni wiek auta w USA, w 2022 roku wynosił już ponad 13 lat. Copart, który razem z konkurentem IAA ma praktycznie monopol na cały rynek, mocno na tym trendzie skorzystał.

Średni wiek auta według jego typu

Średni wiek auta według jego typu

Autozone części samochodowe zawsze w modzie

Jak już kupisz używany samochód od Copart, to pewnie trzeba będzie w nim coś wymienić. Wtedy odwiedzasz np. Autozone. Amerykańskiego kuzyna polskich spółek Autopartner lub Intercars. Autozone daje dobry przykład polskim odpowiednikom, jak można rosnąć, bo za ostatnie 32 lata notowań wygenerował niemal 20% średniorocznej stopy zwrotu.

Kurs akcji Autozone od momentu debiutujedna z najlepszych spółek świata

Kurs akcji Autozone od momentu debiutu

Sieć sklepów Autozone jest już obecna praktycznie w całych Stanach, z ilością sklepów ponad 6000. Czas na podbój zagranicy. Spółka zaczęła rozwijać się w Meksyku i Brazylii.

Autozone ilość sklepów

Autozone ilość sklepów

Spółka korzysta w zasadzie na podobnych trendach, co Copart i to one odpowiadają za stały wzrost przychodów przy wysokich marżach w spółce. W połączeniu z tym, że na całym rynku działają praktycznie tylko trzy firmy, mamy gotowy przepis na sukces.

Udział w rynku Autozone

Udział w rynku Autozone

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Inwestuj najlepsze spółki bez prowizji!

W najlepsze spółki z zagranicy możesz inwestować na przykłąd za pomocą brokera XTB!. Inwestując w XTB do kwoty 100 tysięcy euro miesięcznie nie zapłacisz żadnej prowizji. Dla początkujących inwestorów i osób z mniejszym kapitałem, to świetna opcja na zmniejszenie sobie kosztów inwestowania. Jeśli chcesz spróbować swoich sił, to konto założyć możesz za pośredncitwem linka: https://link-pso.xtb.com/pso/RUtcP

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments