Analiza spółki Urteste – biotechnologiczna inwestycyjna zdrapka

Analiza spółki Urteste - biotechnologiczna inwestycyjna zdrapka

Niespecjalnie w ogóle lubię angażować się kapitałowo w firmy biotechnologiczne, ale w tym przypadku postanowiłem przynajmniej pokopać trochę głębiej, bo na pierwszy rzut oka spółka wydała mi się interesująca. Urteste specjalizuje się w tworzeniu technologii umożliwiającej wykrywanie chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju (oraz ich potencjalnego nawrotu). Technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Urteste rozwija testy diagnostyczne dla kilkunastu najczęściej występujących nowotworów.

Obecnie w „pipeline” znajduje się 15 projektów testów onkologicznych, na różnych etapach rozwoju i obejmujących różne typy nowotworów, takie jak: rak prostaty, trzustki, nerki, jelita grubego, płuca, dróg żółciowych, wątroby, jajnika, trzonu macicy, żołądka, przełyku, piersi, białaczka, chłoniak, czy glejak. Najbardziej zaawansowanymi projektami są na dziś Easy-Test (rak prostaty) oraz Panuri – flagowy projekt (rak trzustki).

Choroby nowotworowe rozwijają się kilka, a nawet kilkanaście lat bezobjawowo. Obecnie na świecie badania przesiewowe (skriningowe) są dostępne jedynie dla kilku nowotworów. W większości przypadków pacjent czeka na badania obrazowe (RTG, USG), które często są już po wystąpieniu objawów. W przypadku większości pacjentów diagnoza stawiana jest już często zbyt późno, co wymaga dużo cięższego leczenia, które również czasem okazuje się nieskuteczne. Problem polega na tym, że badanie pacjentów z objawami, to już moment, gdy rak przeszedł w fazę inwazyjną, a największy sukces leczenia miałby miejsce, gdybym wykrywano go jeszcze w fazie przedinwazyjnej.

Stadium rozwoju raka i etapy rozpoznania

Stadium rozwoju raka i etapy rozpoznania
Źródło: Urteste

Rozwijana przez Urteste technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Test przy reakcji z enzymem ulega rozpadowi i powoduje zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o występowaniu nowotworu u pacjenta. Profil aktywności enzymatycznej jest swoisty dla danego nowotworu. Technologia spółki ma zaletę, bowiem pozwala na detekcję bardzo małych ilości enzymów. Odróżnia to ją od innych metod diagnostycznych wykorzystujących pomiar stężenia określonego białka.

Schemat działania technologii Urteste, która po próbce moczu ma odróżnić osobę chorą od zdrowej

Schemat działania technologii Urteste, która po próbce moczu ma odróżnić osobę chorą od zdrowej
Źródło: Urteste

Pomimo licznych projektów spółka skupia się dziś tak naprawdę na trzech z nich:

  • Easy-Test, który dotyczy badania oceniającego czułośc i swoistość testu diagnostyki raka prostaty.
  • Panuri będący badaniem oceniającym czułośc i swoistość testu do diagnostyki raka trzustki.
  • Finder, który jest wstępnym wskazaniem jednostek chorobowych do dalszych badań nad czułością i swoistością wyrobu medycznego w różnych rodzajach nowotworów. To w zasadzie program do opracowywania prototypów, czyli kandydatów na testy dla poszczególnych nowotowrów. Taki „akcelerator projektów”

Zacznijmy od przyjrzenia się tzw. „news flow” dla Findera

Finder news flow

Dalsza analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Jedynie 39 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
36
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: