DB Energy – efektywność energetyczna jest w cenie

Spółka DB Energy to lider a rynku usług doradczych związanych z poprawą efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Firma opracowuje i wdraża strategie zeroemisyjne, przygotowując inne przedsiębiorstwa do efektywnej transformacji energetycznej z uwzględnieniem zmian regulacyjnych i rynkowych. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2019 roku i zebrała wówczas 3 mln zł. Jej kapitalizacja rynkowa to pod koniec 2022 roku wynosiła około 100 mln zł. Firma w blisko 83% jest w rękach trzech założycieli i jednocześnie członków zarządu.

Dynamiczny ruch kursu w połowie 2022 roku windujący cenę za akcje z 20 zł do niemal 50 zł w zaledwie dwa tygodnie zwrócił uwagę wielu inwestorów, z których większość zapewne dopiero wtedy odkryła, że istnieje taki podmiot na rynku. Czym jednak w zasadzie naprawdę zajmuje się DB Energy i czy ten ruch kursu był uzasadniony oraz, czy może się powtórzyć?

Czym zajmuje się DB Energy?

Działalność spółki można skrócić do opisu trzech filarów modelu biznesowego. Są nimi doradztwo, inwestycje oraz diagnostyka. Przejdźmy przez każdy z nich. W ramach usług doradczych spółka zapewnia kompleksowe wsparcie klienta na etapie przygotowania inwestycji energooszczędnych. Można tu wyróżnić takie działania, jak np. audyt energetyczny przedsiębiorstwa, audyt efektywności energetycznej, czy budowa strategii zeroemisyjnej. Mając na uwadze coraz ostrzejsze regulacje środowiskowe i energetyczne, to trzeba przyznać, że spółka operuje w bardzo mocnych trendach, które obecna sytuacja energetyczna jeszcze bardziej wspiera. Warto pamiętać, że audytowi energetycznemu podlega obowiązkowo (co 4 lata) 3 200 dużych firm w Polsce, około 12 000 w Niemczech i ponad 45 000 w całej UE. Dodatkowo UE planuje objąć obowiązkowym audytem blisko 250 tysięcy średnich firm.

W ramach inwestycji DB Energy obsługuje cały proces poprawy efektywności energetycznej w przemyśle i realizuje strategie zeroemisyjne. Całość odbywa się w modelu Generalnego Wykonawstwa oraz w modelu ESCO (Energy Saving Contract). ESCO to forma finansowania i realizacji inwestycji, w której całość nakładów finansowych i większość ryzyka technicznego pozostaje po stronie DB Energy. Po realizacji inwestycji strony dzielą się oszczędnościami przez ustalony okres. Po zakończeniu współpracy inwestycja staje się własnością klienta. Z perspektywy klienta ESCO ma sens. Pozwala na niemal natychmiastowe oszczędności bez ponoszenia nakładów wstępnych. Różnice pomiędzy modelem Generalnego Wykonawstwa, a ESCO dobrze widać na poniższych schematach.

Model Generalnego Wykonastwa – finansowanie i ryzyko po stronie klienta

Model Generalnego Wykonastwa - finansowanie i ryzyko po stronie klienta

Model ESCO – finansowanie i ryzyko po stronie klienta

Model ESCO - finansowanie i ryzyko po stronie klienta

W ramach diagnostyki społka zajmuje się badaniami w zakresie efektywności energetycznej procesów technologicznych, budowie systemu do diagnostyki predykcyjnej oraz budowami systemów do oceny sprawności maszyn. Działalność diagnostyczna pozwala firmom na wczesne automatyczne wykrywanie usterek na podstawie sygnałów elektrycznych i pozwala obniżyć koszty eksploatacji przez redukcję zużycia energii.

Analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość oraz poznać naszą historię aktywności ze spółką.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
56
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: