Analiza Premium spółki Sea Limited – biznesowy trójząb

Każda spółka, która ma cokolwiek wspólnego z e-commerce lubi odwoływać się do Amazona, mamiąc inwestorów wizją tego, że to właśnie oni będą tym nowym, drugim Amazonem. Prawda jest taka, że nie będzie drugiego Amazona, ale faktycznie jest kilka spółek, które będą w stanie godnie z Amazonem rywalizować. Singapurski Sea Limited jest dokładnie jedną z takich spółek. Ten gigantyczny konglomerat został założony w 2009 roku przez miliardera Forresta Li Xiaodong. Spółka operuje w działce cyfrowej rozrywki, handlu elektronicznego i usług finansowych, głównie w Azji Południowo-Wschodniej i w Ameryce Łacińskiej. W skład grupy wchodzą tak naprawdę trzy główne motory: Garena, Shopee oraz SeaMoney.

Ząb gamingowy

Garena umożliwia dostęp do mobilnych i komputerowych gier online oraz eSportu. To pierwszy biznes Sea Limited. W zasadzie spółka nazywała się nawet Garena Interactive Holding Limited i zmieniła nazwę w 2017 roku. Garena to dziś jeden z największych twórców i wydawców gier online. Garena’s Free Fire to jedna z najpopularniejszych mobilnych Battle Royale, która przez ostatnie trzy lata była się na szczycie list. Według serwisu data.ai, Free Fire zajęło też drugie miejsce pod względem średniej miesięcznej liczby aktywnych użytkowników w Google Play w 2021 roku. W Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej Free Fire była najbardziej dochodową grą mobilną przez dziesięć kolejnych kwartałów, a w USA przez cztery. Zgodnie z ustaleniami Sensor Tower, gra Free Fire nadal posiada najwięcej pobrań na świecie od stycznia 2022 roku.

Najpopularniejsze gry mobilne na świecie w styczniu 2022

Najpopularniejsze gry mobilne na świecie w styczniu 2022
Źródło: SensorTower

Garena udziela także licencji i publikuje gry innych. Współpracowała blisko chociażby z Tencentem czy Activision. Dodatkowo organizuje masę wydarzeń e-sportowych, zaczynając od lokalnych turniejów po profesjonalne światowe zawody. Obecnie cały segment biznesowy Garena jest tak naprawdę najbardziej rentownym z grupy Sea Limited.

Jak Sea Limited zarabia na tym segmencie? Garena obsługuje model freemium, w którym gry pobierane są bezpłatnie. Spółka generuje przychody ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów w tych grach, takich jak odzież, broń czy sprzęt. Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na sposób ujmowania przychodów w tym segmencie.

Proceeds from these sales are initially recognized as “Advances from customers” and subsequently reclassified to “Deferred revenue” when the users make in-game purchases of the virtual currencies or virtual items within the games operated by the Company and the in-game purchases are no longer refundable.

Oznacza to, że każda taka sprzedaż jest początkowo rozumiana jako zaliczka, a dopiero potem zostaje przeksięgowana jako przychód, gdy użytkownik dokona zakupu w grze wirtualnej waluty lub przedmiotu. Garena otrzymuje również przychody z tytułu wydawania gier innych deweloperów. W tym wypadku gotówka jest rozpoznawana na zasadzie opłat licencyjnych.

Analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość oraz poznać naszą historię aktywności z Sea Limited oraz omawiane wyniki kwartalne.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Jedynie 39 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Kurs akcji Sea Limited

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
44
0

Oceń materiał!

44
0


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: