Block (Square) – analiza dynamicznie rosnącego fintechu

Block to amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w San Francisco. Firma została założona w 2009 roku przez Jacka Dorseya i Jima McKelveya, a swoją pierwszą platformę Square uruchomiła w 2010 roku. To platforma płatnicza skierowana do małych i średnich firm, która umożliwia przyjmowanie płatności kartą kredytową oraz używanie smartfonów lub tabletów jako rejestrów płatności. Square to także dawna nazwa przedsiębiorstwa. Dopiero w grudniu 2021 roku zarząd spółki postanowił zmienić nazwę na Block. Zmiana ta miała podkreślać, iż obecnie firma posiada także inne segmenty działalności.

Aby lepiej zrozumieć ten biznes trzeba zacząć od tego, co spółka chce zbudować. Mówię tutaj o dwóch ekosystemach: ekosystemie Square oraz ekosystemie Cash App. Oba ta produkty mogą zapewnić naprawdę dobrą przyszłość.

Jak działają ekosystemy Block?

Ekosystem Square to spójny system handlowy, który ma za zadanie pomagać sprzedawcom w zakładaniu, prowadzeniu i rozwijaniu firm. System ten składa się z ponad 30 różnych produktów w zakresie oprogramowania, sprzętu i usług finansowych. Spółka zarabia na większości tych produktów poprzez kombinację opłat transakcyjnych, abonamentowych i serwisowych. Zintegrowany i oparty na chmurze pakiet zapewnia bezproblemową obsługę i umożliwia całościowy wgląd w sprzedaż, klientów, pracowników i lokalizacji.

Sprzedawca może akceptować płatności osobiście za pomocą przeciągnięcia, wciągnięcia lub dotknięcia karty albo online za pośrednictwem Square Invoices, Square Virtual Terminal lub strony internetowej. Square w celu zwiększania udziału w rynku dostarcza również sprzęt ułatwiający handel dla sprzedawców, który obejmuje czytniki pasków magnetycznych, czytniki zbliżeniowe i chipowe (Square Stand, Square Register i Square Terminal). Najważniejsze narzędzia dla klientów to:

  • Square Invoices – korzystając z tej usługi, klienci mogą wysyłać cyfrowe faktury i szacunki, akceptować różne płatności, śledzić, które faktury zostały opłacone lub nieopłacone;
  • Square Virtual Terminal – klienci mogą wykorzystać tę usługę do przekształcenia swojego komputera w system POS (point of sale), zasadniczo działający jako wirtualny terminal kart, który jest w stanie wystawiać paragony, planować powtarzające się płatności i oferować dogodne terminy realizacji transakcji;
  • Square Online Checkout – ta usługa zapewnia firmom szybki i łatwy sposób otrzymywania płatności online, umożliwiając tworzenie przycisków kupna i linków płatniczych na stronie internetowej;
  • Square Online – koncentruje się na dostarczaniu klientom rozwiązania do budowy i utrzymania sklepu e-commerce. Square Online zapewnia funkcjonalność, która pozwala firmom mieć różne metody płatności, style zakupów (tj. online, dostawa, odbiór itp.) i bezproblemowo integrując się z systemami POS Square. Ponadto Square Online świadczy usługi zarządzania biznesem.

Ekosystem Square obejmuje również różnego rodzaju usługi finansowe. W tym usługi depozytowe oraz pożyczkowe poprzez Square Banking, które zostały uruchomione w lipcu 2021 r. dla amerykańskich sprzedawców. Square Banking obejmuje pakiet produktów: Square Savings, Square Checking i Square Loans. Przykładowo Square Savings pozwala sprzedawcom automatycznie odkładać środki z codziennej sprzedaży na oprocentowane konta oszczędnościowe. Spółka wykorzystuję gromadzone dane dotyczące przetwarzania płatności i w oparciu o nie. Square Loans oferuje sprzedającym dostęp do pożyczek, etc.

Ekosystem Cash App zapewnia narzędzia finansowe dla osób fizycznych do przechowywania, wysyłania, odbierania, wydawania i inwestowania pieniędzy. Klienci korzystający z aplikacji Cash App mogą zasilać swoje konto za pomocą konta bankowego lub karty debetowej, wysyłać i odbierać płatności peer-to-peer, dodawać fizyczną gotówkę u uczestniczących sprzedawców detalicznych, wpłacać czeki mobilne i otrzymywać bezpośrednie wpłaty.

Cash App umożliwia za pomocą Cash App Pay dokonywań płatności za różnego rodzaju usługi, wykorzystując środki znajdujące się na koncie. Inne narzędzie – Cash Boost umożliwia klientom otrzymanie natychmiastowego rabatu, gdy dokonują zakupów przy pomocy Cash Card u wyznaczonych sprzedawców. Cash App obejmuje również usługę rozliczania podatków dla osób fizycznych, zapewniającą bezproblemowe, mobilne rozwiązanie dla osób fizycznych do rozliczania podatków za darmo.

Funkcją, która niewątpliwie sprawiła, iż aplikacja Cash App zdobyła bardzo dużą popularność w ostatnim okresie, jest możliwość wykorzystywania środków tam zgromadzonych do kupowania i sprzedawania kryptowalut (BTC) oraz innych instrumentów finansowych.

Obok dwóch najważniejszych ekosystemów spółka posiada również aplikację TIDAL. TIDAL to usługa strumieniowania muzyki, podcastów i wideo oparta na subskrypcji, która oferuje audio i teledyski. Tidal został uruchomiony w 2014 roku przez szwedzką spółkę publiczną Aspiro, która następnie została przejęta przez Block. Dzięki umowom dystrybucyjnym ze wszystkimi trzema głównymi wytwórniami płytowymi i wieloma niezależnymi wytwórniami, TIDAL twierdzi, że zapewnia dostęp do ponad 80 milionów utworów i 350 000 teledysków.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

66
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: