Wykresy Tygodnia DNA #002 – deficyt jak przy Drugiej Wojnie Światowej!

opublikowano: 16 kwietnia 2020

W toku pogłębiania się gospodarczego kryzysu 2020 jesteśmy świadkami kolejnych bezprecedensowych danych. Jeszcze kilka miesięcy temu raczej nie pomyślelibyśmy, że gospodarka USA stanie na krawędzi największego deficytu budżetowego od czasów światowych wojen. Polski rynek kapitałowy również zmaga się z wojennymi analogiami, tylko że w jego przypadku chodzi raczej o dezerterów, którzy zabrali swoje 20 miliardów i odeszli. Czy fundusze poradziły sobie z takimi odpływami?

Najważniejsze wykresy tego tygodnia:

  • Gospodarka USA w stanie wojny – tak wielki deficyt budżetowy ostatnio gospodarka Stanów Zjednoczonych widziała w czasach II Wojny Światowej.
  • 20 miliardów znika z polskich funduszy – to największa miesięczna skala umorzeń w polskich funduszach w historii.
  • Polskie obligacje znów poniżej 1,4% – od początku marca polskie obligacje po raz drugi biją swoje rekordy cenowe. Co na to NBP?

Wykresy tygodnia DNA Rynków #002

Deficyt budżetowy USA większy niż podczas II Wojny Światowej

Prognozowana wielkość deficytu budżetowego w Stanach Zjednoczonych w drugim kwartale 2020 roku to blisko 30% całego amerykańskiego PKB. Takie wielkości zadłużenia, budżet Stanów Zjednoczonych widział jedynie w czasach I i II Wojny Światowej. To kolejny dowód na to, że amerykańska gospodarka jest dziś w stanie wojny. Dlaczego to ma dla Ciebie znaczenie?

Wprost oznacza to, że w USA szykuje się wielka gospodarcza stymulacja fiskalna. Jej konsekwencją może okazać się dalszy los amerykańskiego dolara. Jeśli świat przyjmie tę stymulację za dobrą monetę i gospodarka USA dźwignie się z kryzysu, dolar bez wątpienia na długie lata pozostanie królem walut. Jeśli jednak ten plan nie zadziała – sytuacja dolara może się mocno zmienić. Na tyle, że z walutowego króla może stać się księciem, a nawet jednym z licznych walutowych baronów.

Deficyt budżetowy USA większy niż podczas II Wojny Światowej
Opracowanie DNA Rynków

Największe umorzenia w polskich funduszach w historii

Liczbą marca zostaje 20 miliardów. Tyle złotych zgodnie z danymi analizy.pl zostało wypłaconych z polskich funduszy inwestycyjnych w marcu 2020 roku. To najgorszy miesiąc w historii całego rynku funduszy inwestycyjnych w naszym kraju. Jeszcze nigdy tak dużo pieniędzy nie wypłynęło z funduszy w tak krótkim czasie. Ciekawostką pozostaje, że najszybciej umorzeń dokonywali inwestorzy zaangażowani w fundusze dłużne, a więc z tych, które jeszcze przed chwilą kojarzone były bezpieczeństwem i spokojem.

Co prawda niemal 6 mld złotych to wypłaty z funduszy obligacji korporacyjnych, gdzie panika wydaje się zrozumiała, szczególnie w kontekście gospodarczego przestoju i braku jakichkolwiek przychodów. Jednak pozostałe miliardy z funduszy obligacji skarbowych lub uniwersalnych są mocno zastanawiające. Największe odpływy dotyczyły funduszy powiązanych z grupami bankowymi, a więc funduszy prowadzonych przz PKO BP, PEKAO SA, czy Santander Bank. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że wszystkie te umorzenia zostały w pełni obsłużone. Fundusze te przetrwały więc prawdziwe rynkowe tsunami bez przestoju płynności. To dla inwestorów bardzo dobra i bardzo uspokajająca wiadomość.

Największe umorzenia w polskich funduszach w historii
Opracowanie DNA Rynków

Rentowność polskich 10-latek znów poniżej 1,4%

Polskie obligacje skarbowe biją rekordy cenowe. Od początku marca rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa dwukrotnie spadła poniżej 1,4%, a więc do poziomu nieobserwowanego nigdy wcześniej w historii. Narodowy Bank Polski idąc śladem FED i innych banków centralnych przeszedł do ofensywy i dwukrotnie obniżył stopy procentowe. Najpierw do 1,00%, a następnie do 0,50% jednocześnie zapowiadając, że istnieje możliwość zejścia jeszcze niżej. Ta bezprecedensowa decyzja to próba ratowania gospodarki przed negatywnymi skutkami związanymi z koronawirusem.

Pojawia się pytanie o skuteczność tych działań. Obniżenie stóp procentowych w warunkach, gdzie gospodarka światowa znajduje się w zamrożeniu, przypomina podawanie leków przeciwbólowych pacjentowi, który leży nieprzytomny. Niemniej jednak decyzja NBP będzie miała silny wpływ na oszczędności Polaków. Z jednej strony mocno ulży osobom spłacającym kredyty hipoteczne. Z drugiej jednak rekordowo niskie stopy oprocentowania lokat bankowych zepchną oszczędzających do narożnika i wymuszą szukanie inwestycyjnych alternatyw.

Rekordowe zainteresowanie obligacjami SP
Opracowanie DNA Rynków

Do zarobienia!
DNA Rynków

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

21

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

21
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: