W tych krajach ceny mieszkań wzrosły realnie nawet 100% w zaledwie 13 lat!

nieruchomości

Jakiś czas temu opublikowaliśmy na wpis, w którym sprawdzaliśmy, co jest bardziej zyskowne – inwestowanie w nieruchomości czy w akcje. Ostatecznie wniosek był taki, że giełda w długim terminie daje zarobić więcej. Ceny mieszkań w zdecydowanej większości przypadków rosną wolniej niż indeksy giełdowe. W tamtym wpisie analizowaliśmy dane z ponad 100 lat, ale nawet liczby z ostatnich 13 dadzą podobny rezultat.

REALNA zmiana ceny mieszkań między rokiem 2010 a drugim kwartałem roku 2022

Inflacja zjada dużą część zysku z posiadania nieruchomości

Mimo że spośród 57 najbardziej rozwiniętych świata, nominalne ceny mieszkań spadły tylko w dwóch, to w rzeczywistości stratę odnotowali obywatele aż 12 państw. Powodem jest oczywiście inflacja. Wzrost cen jest zdecydowanie największym wrogiem każdego posiadacza nieruchomości. Zabiera mu największą część zysku. Dla przykładu w Polsce między rokiem 2010 a drugim kwartałem roku 2022 nominalny wzrost cen mieszkań wyniósł 55%. Rzeczywisty zysk jednak nie przekroczył już 10%. Czyli wzrost cen zmniejszył zysk posiadaczy nieruchomości ponad 5-krotnie!

Nasz kraj znajduje się mniej więcej w środku stawki. Ceny mieszkań nad Wisłą rosły wolno, ale mimo wszystko powyżej inflacji. Daleko nam jednak do liderów rankingu. W takich krajach jak: Islandia, Estonia, Nowa Zelandia, Chile i Turcja, realne ceny mieszkań urosły o ponad 90%. Cały czas mowa o latach 2010-2022. Daje to świetną 5,5-procentową roczną stopę zwrotu. Czyli niemal tyle, co najlepsze indeksy giełdowe.

Kraje gdzie ceny mieszkań realnie spadły

Te państwa to jednak wyjątek. Największymi pechowcami ostatnich 12 lat okazali się właściciele nieruchomości w takich krajach jak: Rosja, Grecja czy Włochy. Pewien czas temu pisaliśmy, że Polacy masowo kupują nieruchomości w Hiszpanii, jednak jak pokazują twarde dane, tamtejszy rynek pod kątem nieruchomości inwestycyjnej jest dość słaby. Właściciele tamtejszych nieruchomości zanotowali blisko 15 – procentową stratę. Z drugiej strony Polacy kupujący nieruchomości na Costa del Sol raczej nie robią tego w celach inwestycyjnych.

Państwa gdzie realne ceny mieszkań od 2010 roku spadły

Są pewne wskaźniki, które mówią nam, w jakim państwie wzrost cen mieszkań i domów jest najbardziej prawdopodobny. Statystyka uczy, że najlepiej szukać państw, w których:

  • Jest dobra demografia, a dodatkowo przybywa wielu imigrantów,
  • PKB rośnie szybciej od otoczenia, bo wraz z tym rosną dochody a co za tym idzie dochody ludności,
  • Stopy procentowe spadają,
  • Postępuje deregulacja rynku nieruchomości – coraz łatwiej uzyskać pozwolenia na budowę domów i mieszkań.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest


    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments