W bessie na GPW też można zarabiać!

Na początku maja popełniłem wpis, w którym przedstawiłem 10 spółek notowanych na GPW charakteryzujących się wynikiem YTD powyżej 10 proc. Celem tego ćwiczenia było udowodnienie, że pomimo bessy i dość fatalistycznych nastrojów na rynku, wciąż można znaleźć dojrzałe trendy wzrostowe z kontekstem fundamentalnym.
Ba, w moim odczuciu selekcja spółek i gra z trendem w obecnym otoczeniu jest bardziej czytelna i przewidywalna aniżeli w sytuacji gdy dominują hurraoptymistyczne nastroje. Dzieje się tak, ponieważ kapitał zarówno inwestorów instytucjonalnych jak również indywidualnych szuka bezpiecznych i mocnych akcji na słabym rynku. Fakt, że spółek o takiej charakterystyce jest stosunkowo mniej niż w trakcie hossy powoduje istotny przypływ kapitału na tych poszczególnych podmiotach.
Zanim przejdziemy do nowych przykładów, pokażę jak wyglądała grupa zaprezentowanych spółek na początku maja. Z oczywistych względów poszukuję firm bez udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie. Naturalnie nie mam zamiaru odgrzewać tych samych typów, ale warto zwrócić uwagę że niektóre z nich (Bumech, Arctic Paper, Unimot czy XTB) istotnie poprawiły tegoroczny wynik.
Ten wykres pokazywałem na początku maja jako przykład, że w bessie da się zarobić

Co do nowości, czyli spółek które zachowują się znacznie lepiej od szerokiego rynku (stan na 24 lipca) to pozwoliłem sobie wybrać kilka typów nieoczywistych. Po drugie unikałem kursów, których ruch wynikał głównie z aspektów spekulacyjnych (Lubawa), bo przecież w tym ćwiczeniu chodzi głównie o aspekt fundamentalny. Wreszcie pozwoliłem sobie przemilczeć rozgrzany do czerwoności Sunex, bo w tym roku żadna spółka nie urosła tak istotnie (+446 proc. YTD), co rodzi istotne ryzyko korekty.
Votum (wynik YTD + 140%)
Można powiedzieć, że od kilku dobrych lat spółka zapowiadała przełom w liczbie wydawanych wyroków, co naturalnie miało wpływać na skokową poprawę wyników. Silne przekonanie miało swoje odzwierciedlenie w licznych zakupach insiderskich, jednak szeroki rynek przez długi czas kwestionował prognozy i wciąż oczekiwał na materializacje zapowiedzi.
Kompletnym gamechangerem dla kursu akcji, była informacja z połowy maja o kluczowych wskaźnikach segmentu bankowego w kwietniu i maju 2022 roku. Wówczas po raz pierwszy zauważony został skokowy wzrost wyroków ws. kredytów CHF, co poskutkowało istotnym zwiększeniem prognoz w rekomendacji przygotowanej przez BOŚ. Jak się później okazało, Votum opublikował znakomite wyniki za 1 kwartał (16 mln zysku netto), co rozgrzało oczekiwania na kolejne kwartały.

Photon Energy (wynik YTD + 87%)
Spółka raportuje wyniki ze sprzedaży energii w ujęciu miesięcznym i między innymi to stanowi główny bodziec do wzrostu kursu. Photon Energy wyprodukował w drugim kwartale rekordowy wolumen energii odnawialnej (39,44 GWh energii, wzrost o 21,6 proc rdr), co pozwoliło wygenerować przychody w wysokości 10,8 mln euro. Oprócz tego w komunikacie giełdowym została przekazana informacja o wygenerowaniu największego wolumenu energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 91,9 MW.
Tak istotny wzrost kursu akcji to połączenie kilku elementów: (i) rekordowe wolumeny produkcji (ii) rosnące ceny energii elektrycznej (iii) realizacje planu finansowego na rok 2022 (iv) perspektywy energii odnawialnej (v) dyskontowanie przyszłych wyników spółki.

KPPD (wynik YTD + 63%)
W ubiegłym roku mogłoby się wydawać, że będzie ciężko pobić roczny wynik kursu osiągnięty w 2021 roku. Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego (KPPD) wciąż zaskakuje pozytywnie pod względem wyników o czym świadczy wynik netto w pierwszym półroczu tego roku na poziomie 43 mln zysku netto (vs 158 mln kapitalizacji).
Profil działalności spółki to produkcja wyrobów z drewna (tarcice, wyroby fryzarskie, płyty klejone), co naturalnie oznacza że spółka jest beneficjentem wysokich cen drewna.

Zepak (wynik YTD + 57%)
Zepak, czyli jeden z kilku przedstawicieli branży energetycznej znajduje się w zaawansowanym trendzie wzrostowym od połowy maja. Spółka to producent energii elektrycznej (elektrownie węglowe plus własne odkrywki węgla brunatnego), a co więcej podmiot jest w trakcie transformacji energetycznej grupy. Zielone aktywa zostaną sprzedane do Polsatu, za co Zepak otrzyma 800 mln zł, co na dziś stanowi około 60% kapitalizacji spółki.
Oczywiście tło fundamentalne spółki to nie tylko potencjalnie otrzymana gotówka, ale przede wszystkim sprzedaż energii elektrycznej, która w ostatnich miesiącach osiąga coraz to wyższe poziomy. Case study spółki celnie opisał na twitterze Robert Ditrych (tutaj), także z mojej strony stawiam kropkę i odnoszę Was do wspomnianego wątku.

PEP (wynik YTD + 40%)
Pomimo tego, że sektor energetyczny jest kojarzony głównie z państwowy czempionami, to Polenergia jest jednym z dowodów na to, że warto zainteresować się prywatnymi przedsiębiorstwami. W tym przypadku story rynkowe jest oparte głównie o projekty „aukcyjne”, które powinny być beneficjentem wzrostu cen energii. Oprócz tego należy uwzględnić coraz większą efektywność farm wiatrowych (w 1 kwartale wzrost o 95,4 GWh rdr). Co prawda w tym segmencie istotna jest realizowana polityka zabezpieczeń, czyli między innymi fakt, że w 2023 roku część wolumenu będzie realizowana po cenach z ubiegłego roku. Analitycy sugerują również występowanie pozytywnych zjawisk przy realizacji marży w obrocie, co również stanowi pozytywny bodziec do przyszłych wyników.

CEZ (wynik YTD + 50%)
Ostatni i dość specyficzny przedstawiciel branży energetycznej na GPW, czyli CEZ – spółka notowana zarówno na GPW jak również giełdzie czeskiej (tzw. Dual-Listing). Czeski producent oraz dystrybutor energii elektrycznej zalicza się do grona beneficjentów wzrostu cen energii. Zaawansowany trend wzrostowy został zapoczątkowany już w 2020 roku (+200 proc. w dwa lata) i pomimo faktu, że w maju zaliczył istotną korektę spowodowaną zapowiedziami czeskich polityków w sprawie podatków od zysków nadzwyczajnych, to i tak kurs powrócił do wzrostów.

Spyrosoft (wynik YTD + 51%)
W marcu bieżącego roku spółka przeniosła się z New Connect na GPW i trzeba przyznać, że od tego czasu radzi sobie doskonale. Spyrosoft działa w branży informatycznej i w ciągu ostatnich kwartałach skutecznie zwiększa skalę biznesu, o czym świadczą nie tylko rosnące przychody, ale również pozytywne trendy na poziomie zysków. Pozycję spółki wzmacnia dobra pozycja bilansowa, która jest bardzo istotna w obecnym otoczeniu makroekonomicznym.

OT Logistics (wynik YTD + 48%)
Dla szerszego kontekstu trzeba przypomnieć, że OTS powrócił z dalekiej podróży – skuteczna restrukturyzacja dała pozytywne sygnały. Struktura grupy uległa istotnej zmianie (de facto to materiał na osobny wpis), o czym świadczy dekonsolidacja i sprzedaż kilku podmiotów, które kontrybuowały w wynikach jeszcze w 2020 roku. Niemniej jednak operator portowy wciąż ma bardzo dobre perspektywy, które zostały zapoczątkowane przez zakłócenia w łańcuchu dostaw w 2021 roku oraz rekordowe wzrosty stawek frachtowych. Już teraz OT Logistics osiąga pozytywne wyniki finansowe, ale tak naprawdę w tym roku najważniejszą informacją było podpisanie umowy o współpracy strategicznej z Bumechem. Oczywiście umowa nie generuje na tym poziomie obowiązków finansowych, jednak perspektywa inwestycji Bumech w modernizacje infrastruktury OTL w wysokości 52 mln zł byłaby olbrzymim zastrzykiem perspektyw dla OTS.

K2 Holding (wynik YTD + 28%)
W kwietniu tego roku K2 Holding otrzymał ofertę zakupu spółki zależnej Oktawave, co zapoczątkowało ruch wzrostowy na akcjach K2H. Transakcja została potwierdzona w czerwcu, a suma otrzymanych wpływów (31,7 mln zł) przykuła uwagę inwestorów. W następstwie sprzedaży nierentownego dotychczas biznesu, zarząd spółki zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 8,4 pln na akcje, a w końcówce tego roku przedstawiona zostanie aktualizacja strategii K2 Holding.

Wittchen (wynik YTD + 50%)
O ile znak zapytania może budzić popyt konsumpcyjny przy nadchodzącej recesji, tak z drugiej strony trzeba docenić szereg pozytywnych sygnałów ze strony spółki. Po pierwsze po stronie wynikowej rynek zwrócił uwagę kilka czynników: (i) wzrost przychodów o 68% w Q1’22 (ii) 6,4 mln zysku operacyjnego (10% EBIT) w teoretycznie najsłabszym wynikowo kwartale (iii) dobra pozycja gotówkowa netto (iv) wysoki poziom marży brutto ze sprzedaży (v) wysoki poziom dywidendy.
Dość niespodziewanie Wittchen stał się jednym z najlepszych reprezentantów handlu detalicznego na GPW. Jedynie szkoda pogarszających się perspektyw ze strony popytu.

Oczywiście zwracam na koniec uwagę, że powyższe ćwiczenie to tylko przykłady, które zostały opisane w mocno okrojonej formie. Na dobrą sprawę każda ze spółek wymaga o wiele bardziej dogłębnego kontekstu fundamentalnego, a ja ograniczyłem się jedynie do zarysu najważniejszych informacji. Niemniej wniosek z takiej krótkiej analizy jest taki, że pomimo pesymistycznych nastrojów, można znaleźć kilka mocnych spółek, które dostarczają pozytywne wyniki i dobre perspektywy.
Do zarobienia,
Kamil Sochanek
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.