Pięć ciekawych funduszy nieruchomości z USA

reit

Nieruchomości stanowią znaczący składnik światowego rynku inwestycyjnego, a Real Estate Investment Trusts (REIT-y) są jednymi z narzędzi, które pozwalają inwestorom uzyskać ekspozycję na tę klasę aktywów. Fundusze REIT to instrumenty, dzięki którym możemy zarabiać na nieruchomościach, nie mając jednocześnie na głowie żadnego z problemów, jakie posiadają wynajmujący nieruchomości. Nie straszne będą nam remonty czy proces poszukiwania najemców. Inwestowanie w fundusze REIT jest banalnie proste. Wszystko sprowadza się do kliknięcia „kup” przez rachunek maklerski.

Trzeba tylko wiedzieć, jakie są warte uwagi. Dzięki temu wpisowi poznaciepięć ciekawych REIT ze Stanów Zjednoczonych. Ta piątka wyróżnia się na tle innych, ze względu na swoje unikatowe podejście do inwestycji. Różnorodność portfela nieruchomości oraz ponadprzeciętne stopy zwrotu.  

American Tower Corporation

Pierwszym, na którego z pewnością należy zwrócić uwagę, jest American Tower Coroporation. American Tower Corporation to międzynarodowy właściciel, operator i deweloper infrastruktury komunikacyjnej dla systemów bezprzewodowych i radiowych. Model biznesowy spółki opiera się na posiadaniu i zarządzaniu obszernym portfelem wież komunikacyjnych, systemów rozproszonych anten (DAS) i innych struktur wykorzystywanych do komunikacji bezprzewodowej. American Tower może być jednym z największych beneficjentów rewolucji 5G.

Typy wież telekomunikacyjnych jakimi zarządza American Tower

American Tower Corporation czerpie bezpośrednie korzyści z rozwoju tej technologii. Firma może odnieść korzyść z rewolucji 5G na kilka sposobów. Po pierwsze wraz z rozwojem sieci 5G, operatorzy telekomunikacyjni będą potrzebowali większej liczby lokalizacji na wieże i maszty telekomunikacyjne, aby zwiększyć zasięg i pojemność swoich sieci. American Tower Corporation może odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, rozwijając i modernizując istniejącą infrastrukturę oraz budując nowe obiekty.

Po drugie American Tower może dzierżawić swoje istniejące wieże i maszty operatorom sieci, którzy chcą zainstalować sprzęt 5G. Działając w charakterze właściciela i zarządcy tych obiektów, firma może generować przychody z tytułu dzierżawy infrastruktury 5G. Sposób na dalszy rozwój jest bardzo wiele. Jak na razie American Tower Corporation rozwija się w zawrotnym tempie. Średnioroczne tempo wzrostu przychodów za ostatnie 10 lat wynosi 14%, a zysków niemal tyle samo. Do tego firma wypłaca średnio ponad 2% dywidendy rocznie.

American Tower ma portfolio złożone z ponad 230 tys. wież telekomunikacyjnych

Realty Income Corporation

Drugą propozycją jest Realty Income Corporation. To unikatowy amerykański equity REIT, który powstał 54 lat temu. Od 1994 roku jest notowany na NYSE. Kapitalizacja giełdowa Realty Income wynosi obecnie 38 mld dolarów. Spółka jest właścicielem ponad 13 000 nieruchomości komercyjnych. Nieruchomości wynajmowane są wg. formuły 3N (triple net), co oznacza, że najemca opłaca czynsz oraz wszystkie koszty eksploatacyjne. Blisko 80% obiektów wynajmowanych jest najemcom, którzy prowadzą w nich działalność handlową, reszta związana jest z działalnością przemysłową, biurową i rolniczą.

Realty Income działa we wszystkich stanach USA. Stopniowo przenosi również swoją działalność poza USA. W 2015 roku, spółka weszła w skład prestiżowego indeksu S&P 500 oraz S&P High Yield Dividend Aristocrats index. Spółka wypłaca dywidendę w cyklu miesięcznym – w swojej długiej historii wypłaciła już ją ponad 600 razy. Średnioroczny poziom wzrostu dywidendy w latach 1994-2017 wynosi 4,7%.

Historia Realty Income Corp na wykresie

Agree Realty Corporation

Trzecią propozycją jest Agree Realty Corporation. Firma skupia się na wynajmie pomieszczeń wielkim sieciom handlowym. Agree Realty powstał w 1971 roku, a na giełdzie jest notowany od roku 1994. Firma zaczynała jako mały biznes rodzinny skupiający się na nabywaniu i rozwoju obiektów handlowych. Z biegiem lat wielkość i zakres Agree Realty Corporation znacznie się rozrosła, poszerzając swoje portfolio o nieruchomości w różnych sektorach. W tym sklepy spożywcze, drogerie i inne wielkie supermarkety. Obecnie firma jest właścicielem i operatorem ponad 2000 nieruchomości w całych Stanach Zjednoczonych, których łączna wartość rynkowa przekracza 10 miliardów dolarów.

W ostatnich latach Agree Realty Corporation skupiła się na zrównoważonym rozwoju i ściśle współpracuje z najemcami, aby mieć pewność, że jej nieruchomości są dobrze zarządzane, energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Firma zdobyła także liczne nagrody i wyróżnienia za swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, w tym tytuł jednej z najbardziej etycznych firm na świecie przyznany przez Ethisphere Institute w latach 2019 i 2020. Ogólnie rzecz biorąc, Agree Realty Corporation zyskała dobrą reputację dzięki uczciwości, niezawodności i dobremu kontaktowi z klinetami.

Obecna kapitalizacja Agree Realty Corporation przekracza nieco ponad 5 miliardów dolarów. Poniższa tabela pokazuje największych klientów spółki. Omawiany REIT wynajmuje powierzchnie handlowe takim gigantom jak Walmart czy Home Depot.

Najwięksi klienci Agree Realty Corporation

Rozpocznij inwestowanie za pomocą brokera Freedom24 (nasza recenzja brokera). Przez pierwsze 30 dni nie zapłacisz żadnej prowizji, a dodatkowo zyskujesz oprocentowanie niezainwestowanych środków do nawet 6.1% w skali roku! Załóż konto we Freedom24!

Extra space storage

Extra Space Storage to fundusz inwestycyjny z siedzibą w Salt Lake City w stanie Utah, który inwestuje w obiekty typu Self Storage. Firma wynajmuje jednostki magazynowe, w tym jednostki klimatyzowane, jednostki podjezdne, szafki, przechowalnie łodzi, przechowalnie dla samochodów kempingowych i magazyny biznesowe pod markami Extra Space Storage, Life Storage i Storage Express. Na dzień 20 lipca 2023 r. firma posiadała i/lub zarządzała ponad 3500 lokalizacjami w 43 stanach USA. Ten REIT Jest największym właścicielem obiektów typu Self Storage w Stanach Zjednoczonych. Extra Space Storage zapewnia magazyny pod wynajem, w których klienci mogą przechowywać swoje rzeczy do czasu, aż nie będą im już potrzebne. Do momentu, kiedy zostaną sprzedane lub wykorzystane.

Jeden z magazynów Extra Space Stoarge – takie miejsca firma oferuje ludziom do przechowywania swoich rzeczy

Extra Space Storage odniosło jak na razie niesamowity sukces. Dzięki fantastycznemu modelowi biznesowemu i bardzo szybko rosnącemu rynkowi kurs tego REIT-u urósł w ciągu ostatnich 10 lat aż o 175%. Do tego trzeba dodać dywidendę, jaką ta firma płaci swoim akcjonariuszom. Średnio jest to 3% rocznie. W sumie w ciągu ostatnich 10 lat akcjonariusze Extra Space Storage zarabiali rok do roku 14%.

Digital Realty REIT

Digital Realty Trust, Inc. (znana powszechnie jako Digital Realty) to globalna firma zajmująca się inwestycjami w infrastrukturę i nieruchomości związane z centrami przetwarzania danych (data centers) oraz usługami kolokacyjnymi. Jest to jeden z największych na świecie dostawców nieruchomości dla przemysłu technologicznego i danych. Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 38 mld. $ i zatrudniają w sumie ponad 2000 pracowników.

Największymi klientami firmy jest Meta, AT&T i IBM, a sam popyt na przetwarzanie danych w chmurze nadal rośnie. Obiecującą przyszłość potwierdzają również wyniki finansowe, które są cały czas w silnie rosnącym trendzie. Same przychody tylko w ciągu ostatnich 6 lat powiększyły się ponad dwukrotnie. Dywidenda rośnie nieprzerwanie od 17 lat. Średniorocznie po 10%.

Wzrost dywidendy Digital Realty w ciągu ostatnich 17 lat

Główne obszary działalności Digital Realty to:

 • Centra przetwarzania danych (data centers): Firma inwestuje, projektuje, buduje i zarządza centrami przetwarzania danych, które są kluczowe dla przechowywania, przetwarzania i dystrybucji dużych ilości danych w sieciach komputerowych. Zapewnia infrastrukturę do przechowywania serwerów, systemów komputerowych i innych elementów krytycznych dla działania usług online.
 • Usługi kolokacyjne (colocation services): Digital Realty oferuje usługi kolokacji, które pozwalają klientom na umieszczanie swoich serwerów i sprzętu w centrach danych firmy. To umożliwia organizacjom skorzystanie z zaawansowanej infrastruktury bez konieczności inwestowania w budowę i utrzymanie własnych centrów danych.
 • Zarządzanie nieruchomościami: Firma zajmuje się zarządzaniem, utrzymaniem i modernizacją swoich nieruchomości, zapewniając odpowiednie warunki dla działania systemów informatycznych i sprzętu.
 • Innowacje technologiczne: Digital Realty angażuje się w rozwój nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań związanych z infrastrukturą danych. Tak aby zapewniać klientom najlepsze możliwe usługi.

Rynki na których Digital Realty funkcjonuje

Zaleta REIT to stały pasywny dochód

Wszystkie pięć omówionych REIT-ów jest bardzo ciekawą propozycją dla inwestora szukającego sposobu na uzyskanie ekspozycji na rynek nieruchomości w USA. Oprócz zyskania ekspozycji na nową klasę aktywów, REIT-y mają inne bardzo duże zalety. Chyba największą z nich jest możliwość uzyskiwania stałych przepływów pieniężnych, rzędu 3% rocznie. To świetna propozycja wdla osób poszukujących pasywnego dochodu. Dywidendy są wypłacane najczęściej więcej niż raz w roku. Często nawet co miesiąc.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments