Omówienie wyników spółki Uber za 4Q’24

Uber to dziś bardzo ciekawa okazja inwestycyjna!

Uber to globalna platforma logistyczna, która łączy pasażerów z kierowcami oferującymi przejazdy na żądanie, co czyni ją jedną z największych firm świata w dziedzinie transportu. Firma rozszerzyła swoje usługi o dostawy jedzenia przez Uber Eats oraz nowe rozwiązania w zakresie logistyki. Uber wykorzystuje zaawansowane algorytmy do zarządzania popytem i podażą, co umożliwia optymalizację cen i dostępności usług w czasie rzeczywistym, zwiększając efektywność i dostępność swoich platform dla użytkowników na całym świecie. Moje bycze nastawienie do Ubera przestawiamy od maja 2023 roku (https://dnarynkow.pl/uber-to-dzis-bardzo-ciekawa-okazja-inwestycyjna/), kiedy to akcje były po około 40 dolarów. Czy obecnie Uber po wzrostach jest ciekawą inwestycją po 77$? Przekonajmy się.

Wyniki Ubera w dużej mierze lepsze od oczekiwań

Uber zaprezentował wyniki za czwarty kwartał 2024 roku, które przekroczyły oczekiwania analityków. Choć na pierwszy rzut oka imponujący wynik EPS w wysokości $3.21 może przyciągnąć szczególną uwagę i ekscytację, w przypadku Ubera jest to w dużej mierze bezwartościowa metryka. Ogromna część tego wyniku wynika z $6.38 miliarda korzyści podatkowych oraz wycen udziałów, co sprawia, że wskaźnik ten nie jest miarodajny dla realnej kondycji biznesu. Kluczowe są natomiast przychody, EBITDA oraz wskaźniki operacyjne. Dla przypomnienia, Uber posiada udziały w spółkach takich, jak chociażby ich byli azjatyccy konkurenci jak Grab i DiDi oraz właściciel ich dawnego biznesu AV, Aurora Innovation.

Uber osiągnął przychody na poziomie $11.96 miliarda, co przewyższyło konsensus rynkowy wynoszący $11.77 miliarda i oznacza wzrost o 20% rok do roku. Wzrost w dużej mierze napędzały rosnące rezerwacje, które wyniosły $44.2 miliarda i również pobiły oczekiwania analityków ($43.46 miliarda), czyli o około 1.8%. Co więcej, Uber przebił również swoją własną prognozę na ten kwartał o 1.6%, mimo że kursy walutowe były mniej korzystne niż wcześniej zakładano.

Rentowność i marże z kolei dalej rosną mimo wyzwań. Skorygowana EBITDA wyniosła $1.84 miliarda, co oznacza wzrost o 44% rok do roku, choć lekko poniżej rynkowego konsensusu na poziomie $1.85 miliarda. Wzrost ten był możliwy dzięki skali i efektowi dźwigni kosztów stałych, który Uber wykorzystał w miarę zwiększania biznesu. Dodatkowo, rozwój segmentu reklamowego czy też subskrybcji z pewnością wspomógł marże.

Warto zwrócić uwagę na to, że koszty oparte na opcjach na akcje (Stock-Based Compensation) były niższe od prognoz, co stanowi pozytywną informację w kontekście długoterminowej strategii Ubera jako potencjalnego „kanibala akcji”: Koszty SBC wyniosły $419M, a szacunki wynosiły $463.5M. Jest to spadek o 11% r/r, więc naprawdę ładnie.

Uber dalej generuje potężny Free Cash Flow, który aktywnie wykorzystuje na inwestycje w biznes, spłatę długu i skupy akcji. Przepływ wolnej gotówki (FCF) wyniósł $1.7 miliarda. Jest to świetny wynik, który potwierdza, że Uber generuje dalej rosnące wpływy gotówkowe. Dodatkowo, w czwartym kwartale firma wykupiła $2 miliardy długu i 555 milionów dolarów wartości swoich własnych akcji, co pokazuje dążenie do dalszej poprawy struktury bilansu i chęć redukcji liczby akcji w obiegu.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 69 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia,
Jurek Tomaszewski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments