Na czym zarabia amerykański gigant technologiczny Apple?

spółka apple

Jeszcze przed 2000 rokiem Apple była znana praktycznie tylko ze swoich rewolucyjnych komputerów. Z czasem komputery firmy stawały się coraz mniej innowacyjne, a przed firma stanęła przed groźbą bankructwa. Wtedy jednak na miejsce prezesa powrócił nie kto inny jak Steve Jobs i wyciągnął spółkę na prostą. Całą historię opisaliśmy wam szczegółowo w osobnym artykule „Jak Apple stało się największą firmą świata?”. Obecnie to nie komputery są siłą napędową zysków Apple. W tej chwili aż ponad połowa wszystkich przychodów generuje sprzedaż Iphonów.

Iphone zmienił zasady gry

Jeżeli zobaczymy na notowania akcji Apple, to rzuci nam się w oczy, że kurs zaczął najszybciej rosnąć po roku 2007. Wtedy właśnie Steve Jobs zaprezentował nowy produkt spółki. Zupełnie innowacyjny telefon. Dzisiaj każdy z nas ma smartfon tego typu. Jednak 17 lat temu była to rewolucja. Ludzie oszaleli na punkcie Iphona. Sprzedaż wystrzeliła w górę. W roku 2007 roku sprzedaż iPhone stanowiła niecałe 0,5% całej sprzedaży spółki. Teraz udział ten urósł do ponad 50%.

Przychody Apple z podziałem na produkty w latach 2007 – 2023

Od 2016 Apple mocno stawia na usługi

Chociaż udział iPhone w całościowej sprzedaży Apple jest wyjątkowo duży, to ostatnio nieco maleje. Swój szczyt osiągnął w roku 2015, kiedy to przynosił aż 2/3 wszystkich przychodów. Między rokiem 2007 a 2015 mocno spadł też udział Macbooka w całościowych przychodach firmy. Komputery z jabłkiem co prawda wciąż sprzedają się dobrze, ale i tak wypadają blado na tle sukcesu telefonu. Udział Maca w całościowej sprzedaży Apple spadł z 43% w roku 2007 do zaledwie 7,7% w roku 2023.

W kontekście Apple warto jednak wspomnieć o bardzo szybko rosnącej roli szeroko rozumianych usług. Firma zrozumiała, że zarabiać może nie tylko na sprzedaży produktów, ale także na oferowaniu konkretnych usług w modelu abonamentowym. Głównie mowa tu o platformie streamingowej AppleTV i chmurze iCloud. Osoby często nawet niebędące wcześniej w ogóle klientami firmy, za comiesięczny abonament uzyskują dostęp do wysokiej jakości filmów i seriali. W tym też do tych produkowanych przez samą spółkę. W przyszłości można się spodziewać jeszcze większego znaczenia usług w całkowitej sprzedaży Apple.

Procentowy udział poszczególnych kategorii produktów i usług w ogólnej sprzedaży Apple – dane za lata 2007 – 2023

Procentowy udział poszczególnych kategorii produktów i usług w ogólnej sprzedaży Apple – dane za lata 2007 - 2023
ibidem

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments