Na co zwracać uwagę przy wybieraniu dobrej inwestycji? Jak działa Stock Based Compensation?

Wyobraź sobie firmę jako wielki, apetyczny tort, który właśnie został wyciągnięty z pieca. Jest pulchny, pięknie pachnie i wszyscy na imprezie nie mogą doczekać się, żeby dostać swój kawałek. Tort, to oczywiście firma – rozwijająca się i rosnąca dzięki ciężkiej pracy zespołu kucharzy, s zaproszeni goście, czyli inwestorzy, to osoby, które oczekują na swój zasłużony kawałek zysków. Do tej pory, kawałki tortu były dzielone wyłącznie między inwestorów, ale w ostatnich latach coś się zmieniło.

Firmy zaczęły serwować kawałki tortu nie tylko swoim inwestorom, ale także pracownikom. To tak, jakby zamiast płacić kelnerom czy też kucharzom za serwowanie tortu, zaproponować im jego kawałki. Brzmi nieźle, prawda? Dzięki temu pracownicy mają swój własny udział w firmie i są bardziej zaangażowani w jej sukces. Zależy im, aby tort był jak najsmaczniejszy, bo w końcu sami go będą jeść. Im lepiej firma sobie radzi, tym większy ich kawałek tortu. To jest właśnie esencja stock-based compensation (SBC) – wynagrodzenia opartego na akcjach. Wiąże się z nim jednak wiele niuansów, które wielu inwestorów ignoruje. SBC ma swoje wady i zalety. O tym, jak działa i jak je interpretować, dowiesz się z tego wpisu.

Jak działa SBC ?

Stock-based compensation (SBC) działa w ten sposób, że zamiast wypłacać pracownikom pełne wynagrodzenie w gotówce, firma przyznaje im akcje lub opcje na zakup akcji. Opcje te dają pracownikom prawo do zakupu akcji firmy po ustalonej cenie w przyszłości, zazwyczaj po upływie określonego czasu, zwanego okresem nabywania uprawnień (vesting period). Po zakończeniu tego okresu pracownik nabywa pełne prawo do akcji i może zdecydować, czy chce je zatrzymać, czy sprzedać na rynku. Jeśli firma dobrze się rozwija, wartość akcji rośnie, co zwiększa korzyści finansowe dla pracowników. Tym samym SBC pełni funkcję motywacyjną – im lepiej firma sobie radzi, tym większy zysk mogą osiągnąć pracownicy, co zachęca ich do zaangażowania i działania na rzecz sukcesu przedsiębiorstwa.

Stock-based compensation (SBC) zaczęło zyskiwać na popularności w latach 80. XX wieku, kiedy to firmy w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza z sektora technologicznego, zaczęły dostrzegać korzyści płynące z motywowania pracowników poprzez udziały w firmie. Wcześniej, wynagrodzenia były głównie oparte na gotówce, jednak wraz z rozwojem rynków kapitałowych oraz koniecznością zatrzymywania talentów w firmach, SBC stało się atrakcyjną alternatywą. W szczególności, startupy technologiczne, które często miały ograniczony dostęp do kapitału, zaczęły wykorzystywać ten model, aby przyciągać i motywować kluczowych pracowników i oszczędzać gotówkę. W latach 90. oraz później, SBC stało się powszechną praktyką w wielu publicznych spółkach, głównie w USA​.

Jakie jest zastosowanie SBC?

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    Do zarobienia!
    Jurek Tomaszewski

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments