Metody spekulacji i szacowanie ryzyka według Victora Sperandeo
Ilu inwestorów, tyle podejść do określania ryzyka. Ryzyko na giełdzie bardzo często nie jest czymś obiektywnie mierzalnym. Jeśli inwestujemy w jakąś spółkę, to musimy poznać branże i rynek, na jakim się porusza, określić co może jej zagrozić i jaka jest szansa wystąpienia konkretnych scenariuszy i wydarzeń, ale to wszystko trzeba oszacować trochę na oko. Nie jesteśmy w stanie z dokładnością do jednego procenta określić, jaka jest szansa, że konkurencja naszej spółki zrobi to albo tamto. Tak samo w analizie makroekonomicznej. Różne instytucje finansowe określają prawdopodobieństwo wystąpienia na przykład recesji, ale fakt, że każda z nich prezentuje inne szanse na wystąpienie danego scenariusza makro, świadczy o tym, że jest to w istocie trudne do określenia i wymaga przyjęcia pewnych założeń.
Pomimo tego bohater dzisiejszego wpisu postawił sobie za cel stworzenie jak najbardziej obiektywnej metody pomiaru ryzyka na rynku akcji? Jak do tego podszedł?
Każda akcja o wartości nawet 800 dolarów!
Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!
Obniż prowizję za wymianę o 50%!
Kim jest trader Vic?
Victor Sperandeo to autorytet w dziedzinie inwestowania, a właściwie spekulacji giełdowej. Jego książka pod tytułem „Trader Vic” została uznana za najlepszą pozycję inwestycyjną w 1992 roku w Stanach Zjednoczonych. W swojej pracy podkreśla, że nigdy nie zaglądał zbyt chętnie do sprawozdań finansowych, a wskaźnik P/E wykorzystywał trochę podobnie do wskaźnika momentum, kupując akcje tych spółek, których P/E najszybciej rósł, a nie tych, których P/E był najkorzystniejszy z perspektywy wyceny.
Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!
Premium
Dołącz do Strefy Premium DNA.
Już od 49 zł miesięcznie!
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
bardzo podoba mi się filozofia tego pana!