Kurczące się złoża złota! Jak deficyt może wpłynąć na ceny na rynkach?

Pomimo że nie jesteśmy w DNA wielkimi fanami złota, to statystyki za ostatnie stulecia jasno pokazują, że złoto jest dobrym zabezpieczeniem przed inflacją. Trzymając złoto, majątku raczej nie stracimy. Trzymając gotówkę w końcu stracimy wszystko. Za inwestycją w złoto może jednak przemawiać jeszcze jeden ważny czynnik fundamentalny.
Złoża złota są na wyczerpaniu. W latach 2011–2020, liczba najważniejszych odkryć złota spadła o 70%, w porównaniu z latami 2001–2010. W roku 2021 i 2022 liczba nowych odkryć jest minimalna. Sama produkcja w roku 2021 zwiększyła się zaledwie o 2% rok do roku. W roku ubiegłym ten wzrost był jeszcze mniejszy, mowa wówczas o zaledwie 0,3% wzroście rok do roku.
Liczba nowych odkryć złóż złota z każdym rokiem spada
W latach 2010–2019 produkcja złota stale rosła, choć w ciągu ostatnich kilku lat wzrost ten uległ stagnacji.

Każda akcja o wartości nawet 800 dolarów!
Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!
Obniż prowizję za wymianę o 50%!
Cena rośnie z rzadkością
Dlaczego informacja o bardzo niewielkim wzroście produkcji i spadku liczby nowo odkrywanych złóż jest kluczowa dla inwestorów ? Odpowiedzią jest prawo popytu i podaży. Zgodnie z nim im dany towar jest rzadszy, to przy niezmienionych innych czynnikach jego cena będzie. Na bazie tego niedługo ceny złota mogą zacząć rosnąć.
Porównanie ceny i wydobycia wybranych metali
Banki Centralne masowo skupują duże ilości złota
Wydaje się, że podobnych wniosków doszły Banki Centralne na całym świecie. Od kilku lat praktycznie masowo skupują złoto. O zakupach większości Banków Centralnych wiemy z oficjalnych komunikatów. Jednak część państw trzyma zakupy w tajemnicy. Chiny przodują w tym procederze. Chiński bank centralny potrafi np. skupować złoto przez cały rok, a dopiero na początku kolejnego podać łączną kwotę transakcji.
Głównym celem ukrywania dużych transakcji jest przede wszystkim chęć trzymania ceny na niższym poziomie. Gdyby bowiem inwestorzy zorientowali się, że pojawił się nagle na rynku duży kupujący, to cena wzrosłaby, a przy takich dużych zakupach każdy dolar na uncji ma duże znaczenie. Jeżeli i wy również jesteście zainteresowani zakupem złota w celach inwestycyjnych, to polecamy waszej lekturze nasz kompletny poradnik inwestowania w złoto.
Zakupy złota przez banki centralne (w tonach)
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.