Dlaczego fundusz hedgingowy Citadel zatrudnia zespół meteorologów?

pogoda

Fundusz hedgingowy Citadel zaskoczył branżę finansową, zatrudniając ponad 20 doświadczonych meteorologów do poprawy jakości swoich inwestycji. Nawet jak na standardy branży funduszy hedgingowych, Citadel jest dosyć skryty. Nie za często dzieli się swoimi pomysłami. Komunikaty dla inwestorów również zawierają stosunkowo niewiele informacji. Po co doświadczonym profesjonalnym inwestorom wsparcie meteorologów?

Fundusz Citadel od lat osiąga bardzo dobre wyniki inwestycyjne. Znacząco lepsze niż te zapewniane przez szeroki rynek, a w szczególności inne fundusze aktywnie zarządzane.

Główny zarządzający Citadel – Ken Griffin

Główny zarządzający Citadel - Ken Griffin

Rok 2022 okazał się bardzo zyskowny dla Citadel. Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że rynki wpadły w panikę z powodu sankcji i niedoborów energii. Zmienność cen dostarczyła wielu możliwości, a zespół, który stoi za Chrisem Fosterem, starszym menedżerem portfela Citadel ds. gazu ziemnego, pomógł wygenerować miliardy dolarów.

Zatrudnianie specjalistów branżowych kluczem do sukcesu Citadel

Pogoda w znacznym stopniu wpływa na zużycie energii, które jest wyższe w gorące lata z powodu klimatyzatorów i w mroźne zimy, gdy domy są ogrzewane. To właśnie w tej dziedzinie Citadel widzi swoją kluczową przewagę. Handlowcy są informowani przez zespół pogodowy, który wykorzystuje superkomputery do opracowywania prognoz i obejmuje specjalistów w takich dziedzinach, jak m.in. przewidywanie burz i cyklonów tropikalnych. W końcu katastrofy naturalne zdarzają się coraz częściej i chociaż mają mały wpływ na rynek akcji, to już na rynek surowców mogą mieć spory.

W ostatnich latach zespół został on wzmocniony dzięki zatrudnieniu pracowników akademickich. Szef działu pogody Nicholas Klingaman, wcześniej pracujący w brytyjskim National Centre for Atmospheric Science, specjalizuje się w prognozach „subsezonowych”. Takie prognozy, zwykle są przygotowywane na dwa miesiące naprzód. Są znacznie trudniejsze niż prognozy krótkoterminowe i bardzo lukratywne, jeżeli są dokładne.

Przynajmniej w 2022 roku prognozy tych meteorologów były bardzo dokładne. Wynik 38 procent stopy zwrotu rocznie, jakie wykręcił Citadel, jest nie do utrzymania. Z drugiej strony, jeśli masz najlepsze informacje, najmądrzejszych ludzi i niemal nieograniczoną zdolność pożyczkową z Wall Street, dlaczego nie spróbować zadziwić świata?

Najlepsze Hedge Fundy 2022 roku, w tym fundusz Citadel

Dostęp do danych znaczy coraz więcej

Coraz ciężej pokonać innych uczestników rynku. Dostęp do szczegółowych analiz specjalistów z różnych branż będzie coraz bardziej niezbędny. Również branża meteorologiczna może zyskać na znaczeniu.

W końcu, w ciągu ostatnich kilku lat zauważono wzrost częstotliwości i siły zjawisk ekstremalnych. Huragany, susze i powodzie mają wpływ na ceny towarów, takich jak ropa, zboże i metale. Wniosek z tego jest taki, że rozwój technologii i zwiększenie dostępności danych otwiera nowe możliwości dla funduszy inwestycyjnych, które starają się lepiej zrozumieć zmieniające się warunki na rynkach finansowych.

Stopy zwrotu funduszu Citadel

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  54
  3
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments