Branża cyberbezpieczeństwa na fali wzrostu – prognozy są optymistyczne!

cyberbezpieczeństwo

Jedna z największych firm konsultingowych – EY opracował raport Global Cybersecurity Leadership Insights Study. Wnioski dla całej branży cyberbezpieczeństwa są bardzo optymistyczne. Okazuje się, że tylko jeden na pięciu liderów ds. cyberbezpieczeństwa uważa, że podejście jego organizacji do zwalczania wirtualnych zagrożeń jest skuteczne.

Jednym z największych wyzwań na drodze do budowania efektywnej ochronny przed cyberatakami jest szybkie wykrywanie incydentów i minimalizowanie potencjalnych szkód. Raport jasno pokazuje, że najsłabszym ogniwem każdych zabezpieczeń jest w tym wypadku człowiek. Szczególnie osoby, które nie przeszły żadnego szkolenia w zakresie zagrożeń płynących z przyznawaniem dostępu do danych wrażliwych firmy osobom do tego nieuprawnionym.

Obecnie aż 76% respondentów potrzebuje co najmniej sześciu miesięcy, aby rozpoznać zagrożenie i na nie zareagować. Kompletnie po drugiej stronie barykady znajdują się tzw. „cybernetyczni prymusi”. Są to firmy, które doskonale wdrożyły zabezpieczenia przed atakami cybernetycznymi. Wyróżnia ich to, że aż 70% tych firm korzystało z nowoczesnych technologii już na samym początku ich działalności.

Największe wewnętrzne wyzwania związane z podejściem organizacji do cyberbezpieczeństwa

Liczba cyberataków stale rośnie

Liczba przeprowadzanych cyberataków z roku na rok się zwiększa. Zgodnie z raportem University of Maryland CISSM Cyber Attacks Database w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o ok. 75%. W naszej analizie sektora cyberbezpieczeństwa pisaliśmy zresztą, że wraz z coraz większą liczbą incydentów w domenie cyber rosną straty spółek z całego świata. Ofiarami cyberprzestępców stają się rozmaite organizacje, bez względu na ich wielkość i profil działalności. Jeszcze w 2013 roku globalne koszty cyberprzestępstw wyniosły 300 miliardów dolarów. 7 lat później straty przebiły 900 miliardów dolarów. W 2022 roku zapewne przekroczyły już bilion dolarów. Niedługo otrzymamy najnowsze dane.

Całkowite koszty przestępstw cybernetycznych od 2013 roku

Cyberbezpieczeństwo jako sektor ma potencjał do dalszego wzrostu

W tej chwili organizacje stają w obliczu średnio 44 poważnych incydentów cybernetycznych rocznie. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że cały sektor cyberbezpieczeństwa będzie dalej dynamicznie rosnąć. W końcu firmy coraz większą część swoich operacji przenoszą do sieci. Ich zabezpieczenie stanie się czymś absolutnie kluczowym. Firmy z sektora cyberbezpieczeństwa zarobią na tym bardzo duże pieniądze. Prognozy ekspertów mówią, że między 2022 a 2026 rokiem sektor wzrośnie o aż 53%.

cyberbezpieczeństwo jako sektor – wzrost do 2026 roku

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments