Australia państwem o najlepszej zdolności kredytowej!

Ratingi kredytowe kraju oceniają prawdopodobieństwo, że jakieś państwo nie spłaci swoich długów. Są ustalane przez międzynarodowe agencje ratingowe, takie jak Standard & Poor’s (S&P), Moody’s czy Fitch Ratings. Chociaż prestiż agencji ratingowej bardzo spadł po kryzysie finansowym z 2008 roku (zobacz wpis „Historia rynkowa USA w pięciu krachach”), to wciąż mają silne znaczenie dla rynku. Inwestorzy mogą mieć własne opinie na temat prawdopodobieństwa niewypłacalności danego kraju, ale rynki finansowe przejmują się tylko opiniami wielkich instytucji.

W momencie, gdy agencje obniżają rating, to szybko przekłada się na wzrost oprocentowania dla nowych obligacji. W skrajnych przypadkach i w teorii, agencje byłyby więc w stanie doprowadzić do niewypłacalności kraju. Wystarczy, że wystarczająco „wystraszą” rynek obniżką ratingu, a kapitał zacznie uciekać. Kraje o słabej kondycji finansowej mogą tego nie wytrzymać.

Państwa z najlepszymi ratingami kredytowymi

Państwom z najlepszą oceną kredytową przyznaję się ocenę AAA. Taka nota oznacza właściwie zerowe ryzyko niewypłacalności. Państw z taką notą nie ma wiele, są to: Niemcy, Kanada, Australia, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Singapur, Dania, Norwegia, Luksemburg i Liechtenstein. Jak łatwo i szybko zagregować oceny wszystkich trzech agencji ratingowych dla kraju?

Ranking fundacji Hinricha jest do tego bardzo dobrym narzędziem. Na podstawie ratingu wszystkich trzech najważniejszych agencji ratingowych, wystawia on jedną ocenę. Obiektywność takiego zestawienia jest wówczas o wiele większa. Poniższa tabela przedstawia zdolność kredytową 30 głównych gospodarek na podstawie indeksu ratingów trzech wspomnianych powyżej agencji (S&P, Moody’s, Fitch).

Kraje z najlepszą zdolnością kredytową – dane za 2022 rok na podstawie rankingu Fundacji Hinricha i visual capitalist

Jak widzimy średnio, to rating kredytowy Australii oceniany jest najlepiej. Ex aequo z Australią jest Singapur. Ten niewielki kraj, którego historię sukcesu opisałem w artykule „Singapurski cud gospodarczy”, ma bardzo stabilne finanse. Na trzecim miejscu jest Kanada wraz ze Stanami Zjednoczonymi. Bardzo wysoko jest także Nowa Zelandia i Tajwan.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments