Palantir – tajemniczy gracz sektora IT

Analiza Premium spółki Palantir - tajemniczy gracz sektora IT

Palantir Technologies to publiczna amerykańska firma programistyczna, która specjalizuje się w analizie Big Data. Firma ma swoją siedzibę w Denver w stanie Kolorado i została założona przez Petera Thiela, Nathana Gettingsa, Joe Lonsdale’a, Stephena Cohena i Alexa Karpa w 2003 roku. Nazwa wywodzi się z powieści fantasy napisanej przez J.R.R. Tolkiena – Władca Pierścieni, w którym Palantir zwany także „kamień widzenia” lub „kamień jasnowidzenia” został opisany jako niezniszczalna kryształowa kule używana do komunikacji i oglądania wydarzeń w innych częściach świata.

Jak się później przekonamy opis ten może posłużyć, jako przedstawienie działalności przedsiębiorstwa. Palantir można spróbować najprościej opisać jako firmę, która buduje i wdraża oprogramowanie oraz platformy oparte na Big Data dla podmiotów rządowych i klientów korporacyjnych w celu poprawy analizy danych.

Czym zatem jest Big Data? Big data to ogromne ilości informacji, których losowy charakter umożliwia jedynie zarządzanie i analizę przy użyciu specjalistycznych technik i technologii. Podstawowe cechy big data, które można znaleźć w większości literatury, to trzy „V”: volume, velocity, and variety  (objętość, prędkość i różnorodność).

  • Volume odnosi się do samej wielkości zaangażowanych zestawów danych. Dzięki informacjom, które pochodzą z transakcji biznesowych, inteligentnych urządzeń (Internet of Things (IoT)), filmów, mediów społecznościowych obecnie powszechne jest mierzenie dużych zbiorów danych w petabajtach (1024 terabajtów) lub eksabajtach (1024 petabajtów) informacji.
  • Velocity odnosi się zarówno do szybkości, z jaką generowane są nowe informacje, jak i do pożądanej lub koniecznej szybkości ich przetworzenia. W przypadku danych o znaczeniu krytycznym szybkość przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych często musi odbywać się w czasie rzeczywistym.
  • Variety wskazuje na wielość i różnorodność źródeł informacji składających się na big data. Obejmuje to zakres od danych liczbowych w tradycyjnych bazach danych, przez audio i wideo, po transakcje finansowe, dokumenty tekstowe, wiadomości e-mail i metadane (informacje o informacjach).

Jakie są więc prognozy analityków dotyczące dalszego rozwoju tego segmentu rynku?

Zdaniem analityków z Markets and Markets wielkość rynku Big Data wzrośnie z 162,6 mld USD w 2021 r. do 273,4 mld USD w 2026 r., co daje średnioroczną stopę wzrostu (CAGR) wynoszącej 11,0%. Branża Big Data ma być napędzana głównie poprzez gwałtowny wzrost ilości danych.

Analitycy z Allied Market Research z kolei wielkość globalnego rynku Big Data oraz analityki biznesowej wycenili na 198,08 mld USD w 2020 r. i przewidują, że do 2030 r. osiągnie 684,12 mld USD, co w latach 2021–2030 daje CAGR równy 13,5%.

Rynkiem docelowym dla Palantira zdaniem ich zarządzających jest obecnie grupa około 6 000 firm osiągających co najmniej 500 mln USD przychodów rocznie. Wielkość rynku segmentu rządowego wynosi około 63 miliardów dolarów, a segmentu komercyjnego spółka szacuje na 56 miliardów dolarów.

Palantir obecnie posiada dwa pełne produkty: Palantir Gotham i Palantir Foundry, które łączy system ciągłego dostarczania Apollo. Palantir Gotham jest wykorzystywany głównie przez klientów rządowych, co oznacza, iż korzystają z niego analitycy FBI, CIA, Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Gotham ma na celu przeczesywanie ogromnych zbiorów danych, od tych dostarczanych przez czujniki, przez źródła wywiadowcze po informatorów, aby dostarczyć i zidentyfikować przydatne wzorce, spostrzeżenia i informację. Ważną cechą Gotham jest uproszczenie oraz przyśpieszenie procesu przekazywania informacji między analitykami a agentami specjalnymi, co umożliwiają indywidualnym osobom uruchamianie reakcji na zagrożenia zidentyfikowane przez oprogramowanie.

Palantir Foundry natomiast jest skierowany do klientów korporacyjnych i ma być centralnym systemem operacyjnym dla danych firmy, który ma pozwolić na łatwą integrację i analizę danych w jednym, łatwo dostępnym miejscu.

Na czym dokładnie polega biznes Palantir

Analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość oraz poznać naszą historię aktywności ze spółką.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Kurs akcji Palantir Technologies

47
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: