Akcje dobre dla każdego inwestora? Zwróć uwagę na sektor ochrony zwierząt!

Są pewne sektory w gospodarce, które charakteryzują się największą odpornością na zawirowania gospodarcze. Wielu osobom w pierwszej kolejności przyjdą na myśl te, które dostarczają nam niezbędnych do życia usług, jak na przykład medycyna. Trafne skojarzenie, ale mało komu przyjdzie do głowy pewna nisza związana z opieką zdrowia zwierząt!

Badania jednak pokazują, że konsumenci w okresach spowolnień gospodarczych najpierw ograniczają wydatki na siebie, a dopiero potem zmniejszają budżety na domowych pupili. Sektor ten charakteryzuje się nawet lepszymi fundamentami, niż opieka nad ludźmi. Jak to możliwe? Dlaczego opieka zdrowotna zwierząt to taki dobry, a zarazem defensywny biznes?

Popularność zwierząt domowych stale rośnie

Przed omówieniem fundamentów dwóch wybranych spółek reprezentujących branżę, przeanalizujmy rynek i spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest w nim takiego wyjątkowego? Sektor dotyczy zarówno pupili domowych, jak i zwierząt hodowlanych do produkcji żywności. Jego głównymi elementami są :

 • Leki i Szczepionki, czyli farmaceutyki weterynaryjne i szczepionki dla zapobiegania oraz leczenia chorób zwierząt.
 • Żywność dla Zwierząt, czyli karma i suplementy żywieniowe dla różnych gatunków.
 • Usługi Weterynaryjne, czyli kliniki i szpitale weterynaryjne.
 • Technologie i Sprzęt Medyczny, czyli sprzęt diagnostyczny i monitoring zdrowia zwierząt.
 • Produkty do Pielęgnacji i Higieny, czyli szampony, produkty do pielęgnacji sierści czy higieny jamy ustnej.
 • Zootechnika, czyli technologie hodowlane i genetyka zwierząt.

Sektor jest stabilny i rentowny. Jest też napędzany przez wiele trendów, które nasilają się szczególnie w gospodarkach, gdzie społeczeństwa się starzeją i coraz mniej młodych ludzi decyduje się na posiadanie dzieci.

Pierwszy trend to rosnące zainteresowanie zwierzętami domowymi. Tempo wzrostu dostało dodatkowego przyspieszenia w momencie wybuchu pandemii, podczas której aż 19% Amerykanów dodało psa lub kota do swoich gospodarstw domowych, a co za tym idzie, również do swoich budżetów. Znacząca większość także nie planuje się z nimi rozstawać mimo końca lockdownów. W Wielkiej Brytanii z kolei, na skutek ogromnego popytu pojawiały się braki zwierząt domowych na rynku, a ceny szczeniąt wzrosły ponad dwukrotnie do nawet ~1900 funtów.

Od 35 lat liczba zwierząt domowych znajduje się w trendzie wzrostowym na całym świecie. Z roku na rok sukcesywnie przybywa gospodarstw decydujących się na poszerzenie rodziny o pupila. Według American Pet Products Association, wydatki na zwierzęta domowe rosły każdego roku od 1994. W 2022 r. Amerykanie wydali na swoje zwierzęta 136,8 mld USD, co stanowi wzrost o 10,68% w porównaniu z 2021 r. (123,6 mld USD). Spowolnienie gospodarcze? Na pewno nie w tym sektorze.

Wydatki na zwierzęta domowe w USA (Statista)

Wydatki na zwierzęta domowe w USA
*Wzrost w 2018 roku wynika ze zmiany metodologii liczenia – Statista

Fakty i dane mówią w tym przypadku same za siebie. Lubimy zwierzęta coraz bardziej, wydajemy na nie coraz więcej i jesteśmy gotowi wydawać na nie jeszcze więcej.

 • Około 66% amerykańskich gospodarstw domowych (czyli 86,9 milionów) posiada minimum jednego pupila (vs 56% w 1988 roku). Z kolei dzieci występują w zaledwie 40% gospodarstw (Statista).
 • W Polsce już połowa z nas posiada w swoim domu co najmniej jednego psa. Pupile pozytywnie wpływają na komfort psychiczny (według 90 proc. ankietowanych). Aż 2/3 opiekunów psów postrzega je jako członków swojej rodziny. 
 • Właściciele psów wydają na nie średnio 730$ rocznie (USA).
 • Ubezpieczenia zwierząt domowych zyskują na popularności. W latach 2018-2021 podwoiła się ilość osób korzystających z tego typu usługi. Zapobiega ona konieczności ponoszenia pełnych nieoczekiwanych rachunków za weterynarza, jeśli zwierzę odniesie obrażenia lub zachoruje.
 • Ankieta przeprowadzona przez Forbes Advisor wśród 5000 amerykańskich właścicieli psów wykazała, że 41% z nich wydaje na swoje psy od 500-1999$ rocznie. 8% wydaje ponad 2000$.
 • Według zespołu zarządzającego firmy Zoetis, 86% właścicieli zwierząt wyraziło gotowość do zapłacenia dowolnej kwoty za kompleksową opiekę weterynaryjną dla swoich pupili, gdyby nadarzyła się taka konieczność.

Recesje nie dotykają tego segmentu gospodarki

Szeroki segment zdrowia zwierząt jest mało cykliczny i stosunkowo odporny na gospodarcze spowolnienia. Firma Zoetis zauważyła, że nawet w sytuacji, w której budżet gospodarstwa spada o 20%, właściciele zwierząt nie wydają mniej na zwierzęta. Sektor łączy w sobie dwie wyjątkowo atrakcyjne cechy. Z jednej strony nie jest cykliczny, co oznacza, że popyt nie spada w trakcie recesji. Z drugiej strony, wyższe dochody gospodarstw domowych sprzyjają coraz wyższym wydatkom na opiekę nad zwierzętami.

Badania pokazują, że ponad połowa kupujących prędzej ograniczy wydatki na siebie, niż na swoje zwierzęta. Około 30% Milenialsów kupujących produkty dla zwierząt domowych twierdzi, że chce, aby ich pupil nadążał za najnowszymi trendami (np. ubraniami, stylami pielęgnacji). Ponadto, dwóch na pięciu (40%) nabywców wydałoby tyle samo pieniędzy na swojego zwierzaka podczas specjalnych wydarzeń (takich jak Boże Narodzenie lub urodziny), co na przyjaciela! Trendy te nie dość, że zyskują na znaczeniu i robią wrażenie, to przede wszystkim intensyfikują się wśród młodszych pokoleń. Dodaje to pewnej długoterminowej trwałości.

Siłę sektora świetnie obrazuje poniższy wykres. Zestawia średnie roczne wydatki Amerykanów w latach 2007-2011 na jedzenie poza domem (dla siebie) i na żywność dla zwierząt. Mimo gigantycznego kryzysu finansowego, który miał miejsce w tamtym czasie, wydatki na żywność dla pupili nie spadły, w przeciwieństwie do jedzenia poza domem przez właścicieli.

Średnie roczne wydatki na jedzenie dla psów (niebieskie) oraz wydatki ludzi na jedzenie poza domem (czerwone)

Średnie roczne wydatki na jedzenie dla zwierząt oraz wydatki ludzi na jedzenie poza domem

Amerykanie wręcz nie mogą przestać rozpieszczać swoich zwierząt i coraz więcej firm chce partycypować w tym torcie. To, jak bardzo rośnie społeczne uwielbienie wokół czworonogów świetnie oddaje poniższy cytat artykułu z The Wall Street Journal:

Firma Hilton dodaje możliwość noclegów dla zwierząt do setek hoteli. Oferuje wirtualne „zespoły ekspertów ds. zwierząt domowych”, aby rozwiązywać problemy zdrowotne i behawioralne, które mogą wystąpić podczas podróży, współpracując z Mars Inc.

Producent batonów przekąskowych Clif Bar & Co. rozpoczął sprzedaż linii suszonych przysmaków dla psów. Globalny gigant spożywczy Mondelez International przejął Clif w sierpniu. Rzeczniczka prasowa powiedziała, że do tego posunięcia skłoniła większa liczba zwierząt domowych i rosnący popyt na całkowicie naturalną karmę dla psów.

Dodatkowo, od niedawna niskobudżetowa hiszpańska linia lotnicza Vueling z siedzibą w Barcelonie jako pierwsza w Europie oferuje przekąski dla psów. 

Rynek opieki zdrowotnej zwierząt stale rośnie

Prognozowany wzrost tego sektora dla regionu Ameryki Północnej wynosi średniorocznie ponad 8% przez najbliższe 7 lat. Głównymi składnikami rynku są farmaceutyki, biologia i diagnostyka.

Wzrost rynku opieki zdrowotnej zwierząt w Ameryce północnej

Wzrost rynku opieki zdrowotnej zwierząt w Ameryce północnej

Największa szansa dla sektora nie znajduje się jednak ani w USA, ani w Kanadzie. Mimo, że kraje te stanowią największy udział w globalnym rynku, to głównym motorem napędowym wzrostu będą rynki wschodzące z Azji.

Rynek opieki zdrowotnej zwierząt

Rynek opieki zdrowotnej zwierząt

Segment szpitali i klinik weterynaryjnych miał największy udział w przychodach wynoszący w roku 2022 ponad 70%. Jego dominujący udział wynika z różnych zastosowań, takich jak patologia kliniczna, testy toksykologiczne i terapia. Dostępność szerokiej gamy opcji leczenia i diagnostyki w szpitalach i klinikach weterynaryjnych jest czynnikiem stymulującym wzrost w tym segmencie. Oczekuje się, że wzrost ilości chorób odzwierzęcych zwiększy popyt na procedury diagnostyczne, co w nadchodzących latach będzie napędzać segmenty testów w punktach opieki i testów wewnętrznych.

Skład rynku opieki zdrowotnej zwierząt

Skład rynku opieki zdrowotnej zwierząt

Według raportu badawczego opublikowanego przez Coherent Market Insights, europejski rynek „Animal Healthcare” został wyceniony na 14 096,3 mln USD w 2022 r. Oczekuje się, że osiągnie 20 578,6 mln USD do 2030 r. Oznaczałoby to wzrost CAGR na poziomie 4,8%przez najbliższe 8 lat.

Wzrost populacji psów i kotów

Wzrost populacji psów i kotów

Dwie jakościowe spółki z sektora opieki zdrowotnej zwierząt

Sektor sam w sobie jest jednak dość niszowy. Mało jest dużych spółek dających na niego pełną ekspozycję. Działa w nim wiele większych firm typu big pharma, takich jak na przykład Merck (MRK). Niemniej jednak segment ten nie stanowi nawet 10% przychodów spółki. Spośród wielu przeanalizowanych firm, dwie wyróżniają się fenomenalną zdolnością do kreacji wartości i mocnymi przewagami konkurencyjnymi. Jakie to podmioty?

Zoetis (ZTS) – globalny lider zwierzęcej farmaceutki

Zoetis strona główna

Zoetis (ZTS) jest firmą farmaceutyczną, która koncentruje się na zdrowiu zwierząt. Odkrywa, opracowuje, produkuje i komercjalizuje leki, szczepionki i produkty diagnostyczne dla zwierząt gospodarskich i domowych. Przychody firmy generowane są głównie w trzech segmentach: zwierzęta domowe, zwierzęta gospodarskie oraz produkcja kontraktowa i zdrowie ludzkie. Przychody ze zwierząt domowych stanowią większość przychodów Zoetis (64,39%). Segment ten obejmuje produkty dla psów, kotów i koni. Przychody ze zwierząt gospodarskich, które stanowią 34,54% całkowitych przychodów, obejmują produkty dla bydła, trzody chlewnej, drobiu, ryb i owiec. Segment produkcji kontraktowej i zdrowia ludzkiego stanowi mniejszą część całkowitych przychodów firmy i wynosi 1,06%.

Fundamenty biznesu Zoetis

Zoetis sprzedaje swoje produkty lekarzom weterynarii, producentom zwierząt gospodarskich i punktom sprzedaży detalicznej, a także zewnętrznym dystrybutorom weterynaryjnym. Model biznesowy firmy koncentruje się na dostarczaniu szerokiej gamy produktów i usług związanych ze zdrowiem zwierząt domowych oraz gospodarskich.

Kurs akcji Zoetis

Zoetis od momentu debiutu w 2013 roku wygenerował dobrą stopę zwrotu. Spółka pojawiła się na giełdzie na skutek wydzielenia się od grupy Pfizer poprzez „spin-off”. Zoetis nie tylko pobił od tego czasu każdy możliwy benchmark, ale również i większość spółek z branży healthcare. Przez ostatnie 10 lat bowiem Zoetis rósł w średniorocznym tempie równym 18,3% (skumulowana stopa zwrotu 527%).

Marże spółki również są wysokie i rosnące. Marża brutto wynosi 70%, marża operacyjna 36,6% a marża zysku netto 27%. Zoetis nie dość, że jest bardzo zyskowny, to również efektywnie alokuje nadwyżki kapitałowe. Średnia 5-letnia stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału (ROIC) wynosi aż 23%, a rentowność kapitałów własnych (ROE) aż 56%. Zoetis płaci również regularnie 30% zysków w dość skromnej dywidendzie równej 0,8% w skali rocznej. Niemniej jednak rosła ona przez ostatnie 10 lat w imponującym średniorocznym tempie 27%.

Zoetis jest drogi

Zyski i przychody spółki stale i regularnie rosną. Biznes Zoetis nie jest cykliczny, więc jest on w stanie rosnąć i tworzyć wartość przez praktycznie cały czas. Cecha ta, połączona wraz z wysokimi stopami zwrotu z kapitału, możliwościami na reinwestycje i mocną pozycją na rynku to przepis na kreację wartości w długim terminie.

Wzrost przychodów oraz zysku operacyjnego Zoetis

Jedyną wadą jest wycena spółki. Jak to często na giełdzie bywa, spółki charakteryzujące się ponadprzeciętnymi fundamentami kwotowane są z odpowiednią premią. Nie inaczej jest w przypadku Zoetis, gdzie rynek dość bogato wycenia siłę przewag konkurencyjnych i przyszłe perspektywy wzrostu. Aktualnie spółka notowana jest po forward P/E (prognozowane cena/zysk za przyszłe 12 miesięcy) równym 33. Przez ostatnie 5 lat jednak Zoetis tylko raz notowany był poniżej P/E 30 i było to w marcu 2020 roku (P/E=27). Price/Sales wynosi 10, a EV/EBITDA 26. Czy jest to racjonalne, to kwestia subiektywna. Z pewnością spółka nie jest tania.

IDEXX Laboratories (IDXX) – globalny lider diagnostyki weterynaryjnej

IDEXX Laboratories działa w branży sprzętu i materiałów medycznych. Koncentruje się na opracowywaniu, produkcji i dystrybucji produktów i usług dla rynków weterynaryjnych, hodowlanych, drobiarskich, mleczarskich i badań wody. Model biznesowy firmy obejmuje dostarczanie weterynaryjnych produktów diagnostycznych w punktach opieki, referencyjnych laboratoryjnych usług diagnostycznych, systemów zarządzania praktyką i diagnostyki obrazowej dla lekarzy weterynarii, instrumentów do monitorowania zdrowia i diagnostyki laboratoryjnej zwierząt do badań biomedycznych oraz produktów do badania wody pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Ponadto, IDEXX oferuje analizatory elektrolitów i gazów krwi dla rynku diagnostyki medycznej ludzi.

IDEXX strona główna

Mimo obecności w paru segmentach, przychody spółki są zdominowane przez zwierzęta domowe (91%). IDEXX rośnie organicznie w bardzo imponującym tempie, nie dokonując wielu przejęć. Spółka posiada bardzo sporą część przychodów powtarzalnych i niecyklicznych. Prognozowane tempo wzrostu na najbliższe lata oscyluje w okolicach 9% w przypadku przychodów i 11-12% w przypadku zysku na akcje.

IDEXX przychody

IDEXX oferuje również oprogramowanie weterynaryjne i usługi dla niezależnych klinik i grup korporacyjnych. Dzięki silnemu naciskowi na zaangażowanie komercyjne i innowacje, IDEXX odnotował wzrost przychodów powyżej poziomów wzrostu w sektorze. Szczególnie miało to miejsce w globalnej bazie zainstalowanych instrumentów premium.

IDEXX od momentu IPO w 1991 roku wygenerował średnioroczną stopę zwrotu równą 21,65%. Zamienił więc każdego zainwestowanego 32 lata temu dolara w ponad 556 dzisiejszych dolarów.

Wykres IDEXX
Stratosphere.io

Fundamenty biznesu IDEXX

IDEXX to bardzo dobry biznes. Spółka jest maszynką do zarabiania pieniędzy, z wysoką konwersją gotówki (proporcji zysku netto do Free Cash Flow), regularnie wysokimi stopami zwrotu z kapitału, wysokimi marżami, powtarzalnymi przychodami, niecyklicznym biznesem i przewidywalnym stałym wysokim wzrostem. Dane finansowe IDEXX są świetne. Marża brutto wynosi 59,89%, marża operacyjna 30%, a marża zysku netto 22,93%. Średni poziom wskaźnika ROCE (Return on Capital Employed) za ostatnie 5 lat wynosi imponujące 57% (!) a wskaźnik ROE (Return on Equity) 92%. ROIC (Return on Invested Capital) z kolei jest równy 36%. O tym, jak istotny jest to wskaźnik, przeczytacie tutaj. Mało jaka firma jest w stanie regularnie generować takie stopy zwrotu na kapitale. Dodatkowo, bilans IDEXX jest bardzo mocny i spółka nie posiada dużo długu.

Wskaźniki rentowności IDEXX (5-letnia średnia)
ROA (Zwrot z aktywów)21.43%
ROE (Zwrot z kapitału własnego)92%
ROCE (Zwrot z kapitału zaangażowanego)57.51%
ROIC (Zwrot z kapitału zainwestowanego)36.42%

Przychody IDEXX rosły przez ostatnie 5 lat średnio 10,5% rocznie. W porównaniu z innymi firmami z branży, marża operacyjna IDEXX na poziomie 30,06% jest wyższa niż wielu konkurentów, co wskazuje na efektywne zarządzanie kosztami i dobre wyniki operacyjne.

Wycena IDEXX

IDEXX niestety pod względem tradycyjnych metod wyceny wskaźnikowej jest bardzo drogi. Spółka ta jednak, podobnie jak Zoetis, zawsze była wyceniana z premią ze względu na wyjątkowe cechy fundamentalne streszczone powyżej. Do tego stopnia, że najniższym poziomem wskaźnika P/E w ciągu ostatnich 5 lat było 37! Miało to miejsce w marcu 2020. Pokazuje to tylko, że konwencjonalne metody wyceny w tym wypadku historycznie słabo się sprawdzały, skoro w szczycie paniki covidowej spółka nadal kwotowana była tak drogo. Niemniej jednak, nawet przy proporcjonalnym dostosowaniu premii wskaźnikowej do perspektyw wzrostu, stabilności i rentowności biznesu spółka tania nie jest.

Wskaźniki wycenyTTM (Ostatnie 12 miesiące)NTM (Następne 12 miesięcy)
P/E (Cena/zysk)56.6752.01
EV/Sales (Enterprise Value / przychody)13.112.15
EV/EBITDA ( Enterprise Value / EBITDA)38.4136.56
EV/FCF (Wartość przedsiębiorstwa / wolne przepływy gotówkowe)76.458.19
EV/Gross Profit (Wartość przedsiębiorstwa / zysk brutto)21.87

Kurs akcji IDEXX jest bardziej zmienny niż Zoetis. Spółka ma też dwukrotnie mniejszą kapitalizację (46mld IDEXX vs 90mld Zoetis). Warto jednak monitorować obie spółki w kontekście potencjalnych korekt na kursie. IDEXX w swojej historii doświadczył 7 okresów, w których kurs znajdował się minimum 20% poniżej szczytów. Co ciekawe, mimo ostatnich wzrostów, obie firmy nadal znajdują się około 21% poniżej szczytów z 2021 roku. Fundamentalnie oba biznesy mają dobre perspektywy. Działają w ciekawej niszy, z mocną pozycją na rynku i zdolnością do generowania wysokich stóp zwrotu na kapitale. Aktualne wyceny na rynku nie pozostawiają jednak dużego marginesu bezpieczeństwa, w związku z tym nie są one dobre dla każdego inwestora, szczególnie tych typu „value”.

Do zarobienia,
Jurek Tomaszewski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Rafał
  Rafał
  5 miesięcy temu

  Na polskim rynku jest przyszła konkurencja Zoetisa, Bioceltix.