Republikanie i Demokraci, jakie sektory gospodarki wspierane są przez partie polityczne?

Amerykanie są bardzo podzielonym narodem. Różnią się między sobą w kwestiach światopoglądowych i gospodarczych. Te podziały są najbardziej widoczne na linii poparcia do partii politycznych. Ludzie głosujący na demokratów często mają skrajnie odmienne poglądy odnośnie do całych sektorów gospodarki niż osoby identyfikujące się z republikanami. Powodów, dla których Amerykanie mają często skrajnie odmienne opinie jest wiele. Tą polaryzację dodatkowo wzmacniają media, które kierują swój przekaz głównie do jednej grupy.
Na poziomie najbardziej ogólnym można powiedzieć, iż demokraci są za dużo większą rolą rządu w gospodarce niż republikanie. Demokraci generalnie postrzegają rząd jako narzędzie, które może służyć do rozwiązywania problemów społecznych i zapewniania równych szans dla wszystkich. Republikanie natomiast uważają, że rząd powinien odgrywać mniejszą rolę w życiu obywateli i gospodarce.
Sektor ochrony zdrowia wspierany przez demokratów
Demokraci generalnie popierają większą rolę rządu w zapewnianiu opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli. Republikanie natomiast preferują system oparty na prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Ma to duże znacznie i w praktyce oznacza, że podczas rządów demokratów notowania spółek z sektora medycznego rosną szybciej.
Tę zależność można zauważyć szczególnie po roku 2010 kiedy to wprowadzono słynne Obamacare. Ustawa została podpisana 2010 roku. W praktyce USA zaczęło od tego momentu przeznaczać na opiekę zdrowotną Amerykanów jeszcze większą część PKB. Na poniższym wykresie widać, że w 3 lata po podpisaniu przez Obamę ustawy Obamacare, notowania największych ubezpieczycieli medycznych w USA rosły znacznie szybciej niż pozostałe spółki giełdowe.
Procentowa zmiana indeksu Dow Jones (na niebiesko) w latach 2010 – 2013 i notowania 9 największych spółek oferujących w USA ubezpieczenia medyczne
Odnawialne źródła energii również należą do demokratów
Kolejnym sektorem gospodarki dzielącym Amerykanów jest sektor naftowy i energetyka. Demokraci chcieliby jeszcze szybciej odchodzić od paliw kopalnych i przechodzić na odnawialne źródła energii. Wszystko to ma ich zdaniem pomóc uratować planetę, która jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Tymczasem były prezydent Trump nazwał wcześniej globalne ocieplenie „mistyfikacją”. Później zmienił trochę ton, wyjaśniając, że nie wiadomo, czy jest ono „spowodowane przez człowieka”.
Skrajnie odmienne poglądy wpływają później na perspektywy biznesowe firm z branż energochłonnych i wydobywczych. Chyba najlepiej przekonały się o tym firmy naftowe z najbardziej „demokratycznego” stanu USA czyli Kalifornii. Szerzej opisaliśmy tą kwestię w artykule „Kalifornia pozywa gigantów paliwowych”.
Republikanie nie przepadają za szkolnictwem wyższym
Ciekawe jest również, że republikanie o wiele mniej cenią uczelnie wyższe niż wyborcy demokratów. Spośród objętych próbą badania aż 45% demokratów „netto” uznało szkolnictwo wyższe za „korzystne”. Dla porównania, po stronie Republikanów odsetek ten wynosi 0, co oznacza, że tyle samo osób uznało branżę za korzystną i niekorzystną.
Pew Research wskazał, że Republikanie są niezadowoleni z uniwersytetów z wielu powodów: obaw związanych z ograniczeniami wolności słowa, „wojen kulturowych” na kampusach oraz profesorów wnoszących swoją politykę do sal uniwersyteckich.
Stosunek do danej branży gospodarki wśród wyborców demokratycznych i republikańskich
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.