Analiza Constellation Software – Berkshire Hathaway świata IT

Historia Warrena Buffetta i jego wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway to jedna z najbardziej popularnych sag inwestycyjnych. Znana jest praktycznie przez każdego inwestora, ale ilu z was słyszało kiedykolwiek o Constellation Software?
Imponujące rezultaty Buffetta jednoznacznie klasyfikują go jako jednego z najwybitniejszych inwestorów w historii. Kluczowymi składnikami jego sukcesu były nie tylko strategia inwestycyjna, ale także wyjątkowy charakter i rozległa wiedza. Chociaż sukces Buffetta jest wyjątkowy, to nie można go uznać za niemożliwy do powtórzenia. Istnieje realna szansa, że w przyszłości pojawi się nowy inwestor dorównujący jego osiągnięciom. Już teraz można zauważyć sylwetki inwestorów, którzy, choć na mniejszą skalę, wykazują pewne podobieństwa do Buffetta, będąc znacznie mniej rozpoznawalni.
Jednym z takich inwestorów jest Mark Leonard, założyciel kanadyjskiej spółki inwestycyjnej Constellation Software. Od momentu debiutu na giełdzie w 2006 roku firma ta osiągnęła średnioroczną stopę zwrotu na poziomie imponujących 34%. Leonard ma zbliżoną do Buffetta strategię inwestycyjną, charakter i podejście do życia. Niemniej jednak, mimo swoich osiągnięć, Mark Leonard jest jednym z najmniej medialnych miliarderów na świecie. To budzi pytanie: Co to właściwie jest Constellation Software i czy ma szansę kontynuować swój imponujący wzrost w przyszłości?
Czym zajmuje się Constellation Software?
Constellation Software to spółka typu serial acquirer, czyli „seryjny nabywca”. Strategia biznesowa firmy jest relatywnie prosta do zrozumienia. Spółka kupuje, zarządza oraz tworzy oprogramowania dla rynku wertykalnego („VMS”). Co to takiego? Oprogramowanie rynku wertykalnego VMS zaspokaja unikalne potrzeby i wymagania konkretnego sektora lub branży. Ogólnie rzecz biorąc, firmy tego typu dostarczają krytyczne w kontekście działalności operacyjnej rozwiązania.
Przykładem może być oprogramowanie przeznaczone dla lokalnej branży medycznej oferujące system do zarządzania danymi pacjentów, harmonogramowaniem wizyt czy obsługą faktur medycznych. Jest to coś, z czego raczej w przyszłości nie będzie korzystać większość ludzi na świecie. Jest bowiem sprofilowane do danej niszy. Nie zacznie używać tego nagle każdy z nas. Jest to jednak też coś, z czego się nie rezygnuje tak łatwo. Przeciwieństwem oprogramowania VMS jest HMS (Horizontal Market Software). Przykładem jest chociażby pakiet Microsoft Office, którego używa bardzo dużo ludzi.
Constellation skupia się na pozyskiwaniu firm z potencjałem wzrostu, dobrym zarządem (często składającym się z założycieli) i niską wyceną. Następnie je rozwija, aplikując swój know-how. Pozwoliło to w przeszłości wygenerować im znaczny wzrost przepływów pieniężnych i przychodów. Korzystając z połączenia własnych oprogramowań i wiedzy rynkowej, dostarczają rozwiązania programowe zaprojektowane w celu spełnienia określonych krytycznych wymagań klientów. Wierzą, że ich rozwiązania pozwalają zwiększać produktywność, działać bardziej efektywnie kosztowo, zwiększać sprzedaż oraz poprawiać obsługę i zadowolenie klientów. Większość nabywanych przez nich firm VMS ma potencjał, aby stać się liderami na swoich małych niszach rynkowych.
Strategia biznesowa Constellation Software
Constellation wykorzystuje większość wolnych przepływów pieniężnych (FCF) generowanych przez już posiadane spółki na zakupy kolejnych. Działa w wyjątkowej kulturze i zdecentralizowanej strukturze. Wyszkoleni menedżerowie mają dużą niezależność w podejmowaniu decyzji zgodnych ze strategią firmy. Co ważne, Constellation nigdy nie wykorzystała akcji jako formy płacenia za przejęcia. Efektem tego jest stale niezmienna liczba akcji w obiegu od momentu IPO. Spółka uważa się za wiecznego właściciela kupowanych spółek VMS („perpetual owner”) z bardzo długim horyzontem inwestycyjnym. W całej swojej historii konglomerat tylko raz dokonał sprzedaży jakiejkolwiek firmy. Miało to miejsce na początku działalności po wyjątkowo wysokiej cenie. Mark Leonard żałuje jednak tej decyzji po dziś dzień.
Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!
Premium
Dołącz do Strefy Premium DNA.
Już od 69 zł miesięcznie!
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.