Zrozum dźwignię finansową i operacyjną – klucz do lepszych wyników biznesowych

Podobnie jak inwestorzy i spekulanci mogą korzystać z dźwigni finansowej, tak i firmy mogą czerpać korzyści z tego narzędzia. Nie można jednak mylić dźwigni finansowej z dźwignią operacyjną, która również odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu biznesu. Dziś przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom z perspektywy przedsiębiorstwa.

Aby lepiej zrozumieć, czym jest dźwignia operacyjna, zaczniemy od wyjaśnienia kwestii progu rentowności. Każda firma ma jakieś koszty stałe i koszty zmienne. Koszty stałe, trzeba ponosić niezależnie od sprzedaży. To na przykład utrzymanie infrastruktury, koszty zarządu czy amortyzacja. Koszty zmienne to z kolei koszt wytworzenia produktu, czyli na przykład koszt materiałów i surowców niezbędnych do wyprodukowania towarów, czy pensja pracownika bezpośrednio zaangażowanego w produkcję.

W trakcie produkcji trzeba pokryć koszty zmienne zaangażowane do wytworzenia danego towaru, a zysk ze sprzedaży do pewnego momentu musi zostać przeznaczony na pokrycie pozostałych kosztów stałych. Kiedy zysk ze sprzedaży pokryje już całkowicie koszty stałe, to zaczynamy generować bezpośredni zysk operacyjny dla firmy.

Próg rentowności firmy

Wraz z rosnącą sprzedażą, a więc z rosnącymi przychodami, zbliżamy się do progu rentowności, w końcu go przebijamy i zaczynamy zarabiać. Próg rentowności można wyrazić w postaci następującego wzoru:

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 69 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia,
Szymon Świder

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments