Wielkie spadki cen diamentów! Wszystko przez laboratoryjne odpowiedniki.

diamenty

Jedną z najgorszych inwestycji ostatnich lat okazał się np. zakup diamentów. Ostatnie miesiące przyniosły kolejne gigantyczne spadki wartości diamentów. Dlaczego? Z miesiąca na miesiąc stają się są coraz mniej luksusowe. Obecna technologia pozwala je produkować w laboratorium. Cena takich „laboratoryjnych” diamentów jest już nawet o 80% niższa niż tych „naturalnych”, wydobywanych w kopalniach. Inwestycje alternatywne mogą przynosić naprawdę niezłe zyski np. inwestowanie w whisky, czy zegarki luksusowe. Diamenty jednak wypadły z tego grona.

Produkcja diamentów syntetycznych jest z roku na rok jest coraz tańsza. W związku z tym, że ich wygląd jest taki sam jak naturalnych, to konsumenci powoli przestawiają się na zamienniki. Zmniejszony popyt obniża naturalnie ceny na rynku. Według jednego z indeksów cen diamentów Global Rough Diamond Price Index, ceny diamentów spadły o 30% w stosunku do najwyższych poziomów w historii z lutego 2022 roku. Od początku roku 2023 potaniały już blisko 20%.

Global Rough Diamond Price Index –  Indeks śledzi wyłącznie ceny diamentów naturalnych i dlatego nie uwzględnia danych o cenach diamentów sztucznych

Czym są diamenty laboratoryjne?

Diamenty laboratoryjne wytwarza się w kontrolowanym przez człowieka środowisku przy użyciu ekstremalnego ciśnienia i ciepła, dzięki czemu odtwarza się sposób, w jaki powstawały naturalne w płaszczu Ziemi. Diamenty sztuczne są chemicznie, fizycznie i optycznie identyczne, jak naturalne diamenty, a do tego o wiele tańsze.

Jubilerskie kamienie syntetyczne mają ten sam skład chemiczny, te same właściwości fizyczne i strukturę co ich naturalne pierwowzory. Różni je od kamieni naturalnych jedynie wytworzenie z inicjatywy człowieka. Diament, który powstał w laboratorium (syntetyczny), jest takim samym diamentem jak diament wydobyty w kopalni (naturalny). Nie jest imitacją, jak czasem próbuje się to błędnie sugerować – wyjaśnia dr Włodzimierz Łapot, gemmolog z Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Wizualnie diamenty laboratoryjne oraz te wydobyte w kopalni są nie do rozróżnienia.
Odróżnić je mogą tylko niesamowicie wyspecjalizowane maszyny jubilerskie i to też nie każdy ich typ

Ceny diamentów spadają

Należy spodziewać się, że w każdym kolejnym roku cena diamentów laboratoryjnych będzie spadać coraz bardziej. Mniejsze koszty ich produkcji powinny przełożyć się na dalsze spadki cen diamentów naturalnych. W marcu 2022 roku liczba sprzedanych pierścionków z diamentami laboratoryjnymi wzrosła o 63 procent rok do roku, podczas gdy sprzedaż tych z naturalnymi kamieniami spadła o 25 procent. Podobne dane dotyczą innych miesięcy i wskazują na pewien stały trend.

Rynek zmienia się nie do poznania i jesteśmy prawdopodobnie w punkcie przełomowym. Widać to w liczbach – sztuczne diamenty stanowiły 3 procent rynku w 2020, a w 2022 stanowią już 7 procent. Niby nadal mało, ale wzrost jest imponujący. Zauważają to także detaliści i producenci. Już w 2021 roku Pandora ogłosiła, że przestawia się w całości na diamenty z laboratoriów i robi to z powodów etycznych oraz ekologicznych.

Sztuczne diamenty trafiły też do portfolio największej w USA firmy jubilerskiej Signet. Czy ten artykuł czytają jakieś osoby posiadające diamenty? Jeżeli tak to może warto zastanowić się nad ich jak najszybszym sprzedaniem. Wszystko wskazuje na to, że diamenty niestety nie są wieczne.

Obecna różnica w cenie diamentów naturalnych (po lewej) i laboratoryjnych

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments