Reguła 40 w wycenie firm SaaS. Klucz do sukcesu w branży technologicznej

Wycena firm działających w modelu Software as a Service (SaaS) to proces wymagający uwzględnienia szeregu istotnych czynników. Wśród różnorodnych metod oceny, jedną z kluczowych zasad, na której warto się skupić, jest tzw. „reguła 40„, która może mieć istotny wpływ na precyzję wyceny i pomaga lepiej zrozumieć wartość przedsiębiorstw oferujących usługi oparte na chmurze. Zastosowanie „reguły 40” może być kluczowe dla inwestorów skupiających się właśnie na przedsiębiorstwach świadczących swoje usługi produktowe w modelu subskrypcyjnym.

Czym jest reguła 40?

Reguła 40 została stworzona przez inwestorów kapitału wysokiego ryzyka jako prosty sposób oceny jakoś małych, szybko rozwijających się przedsiębiorstw. Tworząc tą regułę, postanowiono patrzeć nie tylko na samo tempo wzrostu skali biznesu, ale także, na jego obecny poziom rentowności. W końcu nie sztuką jest rosnąć szybko kosztem ujemnych marż na sprzedaży. Sprzedawanie swoich usług poniżej cen rynkowych pomaga rosnąć, ale prędzej czy później prowadzi do bankructwa.

Aby otrzymać ostateczną wartość reguły 40, należy wziąć tempo wzrostu przychodów firmy oraz dodać do tego procentową wartość marży zysku operacyjnego (ewentualnie EBITDA). Jeżeli suma tych dwóch wartości da nam wynik powyżej 40, to oznacza, że badana przez nas spółka spełnia kryteria reguły 40.

Dla przykładu, jeśli firma zwiększa swoją sprzedaż r/r o 25 proc., to jej rentowność EBITDA powinna być przynajmniej na poziomie 15 proc. Działa to również odwrotnie, Jeśli dynamika sprzedaży wynosi 5 proc., to z kolei zyskowność powinna wtedy wynosić co najmniej 35%.

Stosując Zasadę 40: Tempo wzrostu SaaS plus marża zysku powinna być równa lub większa niż 40%: Tempo wzrostu SaaS + marża zysku SaaS > 40%

Jak ważna jest dla inwestora reguła 40?

Inwestorzy powinni interesować się spółkami spełniającymi kryteria reguły 40. Jest tak dlatego, że firmy spełniające jej kryteria są przez rynek wyceniane o wiele lepiej. Ogólna zasada jest taka, że ​​10% wzrost wyniku Reguły 40 zwykle odpowiada około 0,8-krotnemu wzrostowi mnożnika przychodów. Mówiąc prościej, gdy firma SaaS przekracza Regułę 40, wykazując równowagę między wzrostem a rentownością, inwestorzy zwykle nagradzają to sowicie przez podniesienie mnożników wyceny.

Poniższy wykres pokazuje jak bardzo spełnianie reguły 40 pozytywnie wpływa na wycenę spółek giełdowych

Jak wiele firm SaaS osiąga sukces tego wskaźnika?

Tak naprawdę sytuacja, kiedy to firma SaaS spełnia regułę 40, jest stosunkowo rzadka. Bain & Company zbadała wyniki 124 notowanych na giełdzie firm programistycznych, aby zidentyfikować te, które osiągnęły lepsze wyniki niż Reguła 40 w ciągu trzech i pięciu lat. Okazało się, że 40% z nich osiągnęło lepsze wyniki niż regułę 40 w ciągu jednego roku (dane za 2017 rok). Jednak spośród 86 spółek przebadanych w latach 2013-2017, zaledwie 25% osiągnęło lepsze wyniki niż reguła 40 przez trzy lub więcej lat, a tylko 16% osiągnęło lepsze wyniki przez wszystkie pięć lat.

W 2021 r. badania KeyBanc Capital Markets wykazały, że 50 ze 175 firm SaaS o rocznych przychodach stałych przekraczających 5 mln USD spełniło regułę 40, co przekłada się na 29% firm. Jak widać, zdecydowana większość przedsiębiorstw SaaS nie jest w stanie spełnić kryteriów reguły 40.  

Zdecydowana mniejszość firm SaaS jest w stanie spełnić kryteriów reguły 40

Kiedy nie stosować reguły 40?

Chociaż stosowanie reguły 40 jest bardzo pomocne, to nie będzie ona odpowiednia dla każdej firmy typu SaaS. Nie sprawdzi się ona na pewno w przypadku bardzo małych firm. Przyjmuje się, że firma powinna mieć przychody powyżej 50 milionów dolarów. Wyceniając jednak duże spółki giełdowe SaaS warto pamiętać o tej regule. Jeżeli jesteście zainteresowani tematyką spółek SaaS to polecamy nasz kolejny ciekawy wpis „Jak analizować spółki SaaS i szukać dobrej inwestycji?„.

Przykłady polskich spółek, spełanijących i niespełniających kryteria reguły 40

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments