Polacy w Czołówce: Top 10 Nabywców Domów w Hiszpanii

hiszpania

Polacy znaleźli się w pierwszej dziesiątce najaktywniejszych nabywców domów w Hiszpanii, co podkreśla ich rosnące zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości. Przyciągani przez słoneczny klimat, atrakcyjne ceny oraz możliwość inwestycji w stabilne aktywa, coraz więcej Polaków decyduje się na zakup nieruchomości w Hiszpanii. Ten trend odzwierciedla nie tylko zmiany w preferencjach inwestycyjnych, ale także rosnącą mobilność i dążenie do poprawy jakości życia.

Z najnowszych danych Registradores de España, hiszpańskiego biura rejestru gruntów, wynika, że w 2023 r. Polacy kupili w Hiszpanii aż 3 118 nieruchomości. Tak dobry wynik oznacza, że pobiliśmy wcześniej ustanowiony rekord o 142 jednostki mieszkalne. Nasi obywatele coraz chętniej kupują mieszkania i domy właśnie na półwyspie Iberyjskim. Polacy są coraz ważniejszym graczem na tamtejszym rynku nieruchomości. Jeszcze w 2019 r. nasi obywatelu odpowiadali za zaledwie 1,6% wszystkich transakcji wśród obcokrajowców, podczas gdy teraz już za 3,7%.

Jesteśmy dzięki temu uplasowani w gronie dziesięciu najbardziej aktywnych narodowości na iberyjskim rynku nieruchomości. Przed nami znalazły się takie nacje jak Brytyjczycy (10 proc.), Niemcy (7 proc.) Francuzi (6,7 proc.), czy Belgowie (5,4 proc.). Hiszpania od lat przyciąga zresztą rzeszę inwestorów z reszty Europy. Forbes podaje, że obecnie około 20 proc. transakcji generują właśnie inwestorzy spoza Hiszpanii.

Całkowity udział poszczególnej nacji w zakupie mieszkań na rynku hiszpańskim – poniższe wartości odnoszą się do rynku ludzi bez hiszpańskiego obywatelstwa

Całkowity udział poszczególnej nacji w zakupie mieszkań na rynku hiszpańskim – poniższe wartości odnoszą się do rynku ludzi bez hiszpańskiego obywatelstwa
Źródło: Registradores de Espana

Coraz większe zainteresowanie hiszpańskimi nieruchomościami

Zainteresowanie hiszpańskimi nieruchomościami wzrasta już od kilku lat (zobacz wpis” Polacy masowo kupują nieruchomości w Hiszpanii”). W 2021 roku polskie transakcje odpowiadały za 1,9% wszystkich zakupów klientów zagranicznych. Rok 2022 dał nawet jeszcze lepszy rezultat. Rok 2023 to już wynik na poziomie 3,7%. Trend jest oczywisty. Na zakup mieszkań coraz częściej decydują się osoby poniżej 50. roku życia.

Polacy kupują nieruchomości w Hiszpanii, których cena waha się od 100 do 150 tys. euro. Zwykle są to lokale w nieco starszych budynkach, które czasem wymagają drobnych remontów. Ogółem standard jest jednak naprawdę przyzwoity. Najpopularniejszą wśród Polaków lokacją kupna mieszkań jest śródziemnomorski region Costa Blanca.

Liczba zakupionych mieszkań w Hiszpanii przez Polaków i udział Polaków wśród zagranicznych nabywców

Dlaczego chcemy kupować domy w Hiszpanii?

Powodów, dla których Polacy kupują nieruchomości w Hiszpanii, można znaleźć sporo. Jednym z nich jest zapewne chęć ochrony kapitału przed wojną. Dywersyfikacja geograficzna jest zawsze wskazana, więcej pisaliśmy o tym w artykule „Czego inwestora uczy rewolucja francuska?”.Hiszpańskie wybrzeże to też bardzo dobra pogoda. Nie uświadczymy polskiej zimy, czy temperatury w lato, spadającej w dzień poniżej 16 stopni. Costa del Sol to 300 dni słonecznych w roku. Dla porównania w Polsce jest to 66 dni.

Ceny mieszkań w głównych miastach Hiszpanii w 4Q’23

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem zachęcającym Polaków do zakupów nieruchomości w Hiszpanii jest ich atrakcyjna cena. Jeżeli spojrzymy na duże miasta to praktycznie Hiszpan i Polak na zakup własnego M muszą wydać tyle samo. W stolicy Hiszpanii, Madrycie cena 1m2 w centrum miasta oscyluje wokół 5500 euro. W warszawie jest to 5600 euro. Widać więc, że czasami po prostu taniej jest kupić hiszpańską niż polską nieruchomość.

Do tego ceny tamtejszych mieszkań rosną znacznie wolniej niż nad Wisłą. W ubiegłym roku ceny hiszpańskich mieszkań wzrosły o 4,3%. Dla porównania w Polsce 3-krotnie bardziej, bo o 13%. Widać więc, że z każdym kwartałem atrakcyjność hiszpańskich nieruchomości dla Polaków będzie tylko wzrastać.

Średnia cena 1m2 w euro w poszczególnych miastach europejskich – wartości podane dla centrum metropolii

Na co uważać kupując nieruchomości w Hiszpanii?

Powodów, dla których hiszpańskie nieruchomości są bardzo atrakcyjne cenowo, jest co najmniej kilka. Jednym z poważniejszych jest fatalne socjalistyczne prawodawstwo, które daje o wiele zbyt duże prawa lokatorom. Nawet tym, którzy nigdy nie podpisali umowy najmu. Problemem mogą być tak zwani okupas (z hiszpańskiego ocupados) czyli niechciani lokatorzy, którzy zajmują puste nieruchomości. W 2022 r. zarejestrowano prawie 17 tys. skarg na takie zachowania.

Niechcianych lokatorów trudno się pozbyć, gdyż chroni ich prawo lokatorów. Właściciele często muszą walczyć o zwolnienie nieruchomości na drodze sądowej. Do tego dochodzą jeszcze kwestie klimatyczne. Hiszpania leży na południu Europy i jest jednym z największych przegranych zmian klimatycznych. Klimat się ociepla, a do kraju zawitały susze i pożary. W miastach brakuje czasem wody, a temperatury powyżej 50 stopni nikogo nie dziwią. To sprawia, że Hiszpania jako miejsce do życia jest coraz mniej atrakcyjnym wyborem. 

Ten spadek popytu widać analizując dane odnośnie zakupów mieszkańców Europy Zachodniej. Niemal z każdym rokiem kupują oni coraz mniej hiszpańskich nieruchomości. Wśród Niemców liczba zakupów spadła na przykład rok do roku o 24%, Brytyjczyków o 14% a Francuzów o 6%.

Mieszkańcy Europy Zachodniej kupują coraz mniej hiszpańskich nieruchomości

Hiszpańska gospodarka stoi w miejscu

Zresztą hiszpańskie nieruchomości mogą nie być dobrą inwestycją z jeszcze jednego powodu. Chodzi o kłopoty ekonomiczne Hiszpanii. Tak naprawdę, jeżeli nic się nie zmieni, to już za niecałe 10 lat Polacy będą zarabiać więcej od Hiszpanów. Dla porównania w 2000 roku to Hiszpanie zarabiali 3 razy więcej niż Polacy. Zatem wszystko wskazuje na to, że 35 lat wystarczy, aby wyrównać postkomunistyczne zaległości.

Bardzo dobry wynik, który nie tylko pokazuje siłę gospodarki Polski, ale również tragiczne tempo rozwoju gospodarczego półwyspu Iberyjskiego. Hiszpania od dekad prawie wcale nie rozwija się. Zresztą podobnie jak Europa Zachodnia. Ceny nieruchomości w tym kraju są atrakcyjne nie bez powodu i warto o tym pamiętać.

Średnia pensja w Hiszpanii i Polsce za ostatnie 20 lat


Do zarobienia!
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments