Microsoft – jak powstała największa firma programistyczna świata

microsoft

Na początku istnienia firmy Microsoft, jej przychody wynosiły niewiele ponad 16 tysięcy dolarów. W 1978 roku przekroczyły wartość 1,3 miliona USD, w 1985 było to już ponad 140 milionów. Dziś Microsoft generuje przychody na poziomie 200 miliardów dolarów, a z tego 70 miliardów czystego zysku. Spółka m.in. dzięki niesamowitemu talentowi Billa Gatesa odniosła niespotykany sukces biznesowy. Jednocześnie przyniosła swoim akcjonariuszom bajeczne zyski. Co stoi za jej niebywałym sukcesem?

Młody Bill Gates i zasada 10 tys. godzin

Historie wielu dzisiejszych najlepszych firm świata zostały napisane dzięki niezwykłym jednostkom. Największa dziś firma świata – Apple miała Steva Jobsa. Tesla oparta była o Elona Muska, a Domino’s Pizza o Toma Monaghana. Microsoft również miał wybitną jednostkę. Był nią Bill Gates.

Młody Bill pochodził z bardzo zamożnej rodziny. Ojciec był znanym prawnikiem, matka businesswoman, zasiadającą m.in. w zarządzie First Interstate Bank. Bogata rodzina nie jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu, ale na pewno w nim pomaga. Gatesowi pomogła na pewno. Komputery były w tamtych czasach naprawdę drogie. Poza zasięgiem nawet klasycznej klasy średniej.

W książce Malcolma Gladwella „poza schematem” znajdziemy opis jak nastoletni Bill miesiącami, programuje na bardzo drogim komputerze. Majątek jego rodziny pozwolił mu na przesiedzenie około 10 tys. godzin przed terminalem i ciągłe programowanie. Żeby osiągnąć najwyższy światowy poziom w wąsko specjalistycznej dziedzinie, potrzebne jest ponoć około 10 000 godzin praktyki.

W tamtych czasach dosłownie garstka ludzi miała szansę poświęcić na naukę programowania tyle czasu. Bill był w tym elitarnym gronie, a bez tego doświadczenia późniejszy monopolista systemów operacyjnych nigdy by nie powstał. Będąc jeszcze w szkole średniej, Gates  założył firmę Traf-O-Data, która ostatecznie sprzedała miastu Seattle komputer do liczenia ruchu ulicznego.

Bill Gates rzuca studia i tworzy BASIC

Oprócz programowania Gates interesował się także innymi dziedzinami wiedzy. Czytał książki na potęgę i miał świetne wyniki w nauce. Na egzaminie SAT zdobył 1590 na 1600 punktów, co pozwoliło mu dostać się na studia prawnicze na Harvardzie. Gdy spacerował po szkolnym kampusie zimą 1975 roku, jeden z jego przyjaciół, Paul Allen – również pasjonat programowania – pokazał mu gazetę zapowiadającą nowy mikrokomputer, Altair 8800. Oboje zrozumieli wówczas, że w przeciągu kilku lat nastąpi era komputerów, a wraz z nią przyjdzie czas nowych języków programowania.

Allen wkrótce potem przeniósł się do Bostonu, pracując jako programista i zachęcał Gatesa do rezygnacji z Harvardu, aby mogli razem pracować na pełny etat nad swoimi koncepcjami. Bill kochał programowanie ponad wszystko, wkrótce więc rzucił studia i oddał się pasji na 100%. Jakiś czas po przeprowadzce do Bostonu zadzwonił do szefa MITS, producenta Altairów, oferując mu dostarczenie oprogramowania do pierwszych komputerów osobistych.

Nie miał wówczas żadnego stworzonego języka oprogramowania. Pracę dopiero ruszyły i były naprawdę intensywne. Bill pracował z Paulem dzień i noc. W końcu po wielu miesiącach powstał język BASIC.

Współzałożyciele Microsoft – Bill Gates i Paul Allen

Microsoft powstaje w 1975 roku

Na wiosnę 1975 roku Paul Allen i Bill Gates założyli Microsoft. Własna firma była im potrzebna, żeby zacząć sprzedawać BASICA spółce MITS. Microsoft na początku żył tylko ze sprzedaży BASICA. Kontrakt dawał MITSowi wyłączne prawa do użytkowania BASICA przez 10 lat i opiewał na sumę 3000 dolarów. Ponadto Microsoft dostawał 30 USD za każdą kopię programu. Wspólnicy mieli zapewnione również 50% od przychodu pochodzącego z licencji na kod źródłowy BASIC, który pozwalał firmom modyfikować program i wykorzystywać go do nowych aplikacji. Kontrakt Microsoftu z MITS uznano później za modelowy przykład licencjonowania oprogramowania.

Microsoft swój pierwszy odział zagraniczny otworzył w sierpniu 1977 roku. Powstał w Japonii, która była wtedy jednym z liderów produkcji komputerów. W roku 1978 spółka wypuściła na rynek drugi język programowania FORTRAN. Wtedy łączna liczba pracowników nie przekraczała 13 osób, a przychody oscylowały koło 1 miliona dolarów.  

Zdjęcie pracowników amerykańskiego oddziału Microsoft z roku 1978

Współpraca z IBM i sukces sprzedażowy

Kolejny wielki przełom dla firmy miał miejsce 5 lat później. IBM prezentował wówczas światu swój pierwszy komputer osobisty. Gates postanowił sprzedać IBM interpreter języka BASIC wraz z systemem operacyjnym. Problemem było jednak, że Microsoft nie miał opracowanego swojego systemu operacyjnego, a bez niego kontrakt nie zostałby podpisany.

Bill natychmiast skontaktował się więc z lokalną firmą komputerową SPC z Seattle, właścicielem systemu operacyjnego QDOS („Quick and Dirty Operating System”, nazwa zmieniona później na MS-DOS) i kupił system za kwotę 50 tysięcy dolarów. Nie był pozbawiony błędów, ale jego rdzeń pozostawał bardzo dobry i programistom Gatesa wkrótce udało się go naprawić.

Umowa z IBM została podpisana, a MS-DOS został zainstalowany na każdym komputerze rynkowego giganta. Kontrakt opiewał na sumę 430 tys. dolarów, ale Microsoft zachował możliwość niezależnej sprzedaży systemu. W momencie, gdy komputery IBM odniosły sukces biznesowy, większość producentów komputerowych zaczęła wykorzystywać MS-DOS jako system operacyjny dla swoich komputerów, generując przy tym ogromne zyski dla Microsoftu. Do 1993 roku MS-DOS sprzedał się w liczbie ponad 100 milionów sztuk!

Pierwszy komputer osobisty IBM z systemem operacyjnym MS-DOS

Narodziny systemu Windowsflagowego produktu Microsoft

Nawet najlepsze systemy operacyjne takie jak MS-DOS w końcu zostają zastąpione przez nowsze wersje. Tak też narodził się nowy produkt spółki – Windows. Windows 1.0 pojawił się na rynku w 1985 roku, lecz nie cieszył się wówczas popularnością. W 1989 roku firma Gatesa wydała jednak pakiet Office i stała się liderem w dziedzinie oprogramowania biurowego.

Prawdziwa rewolucja przyszła jednak dopiero wraz z wydaną 22 maja 1990 roku wersją Windows 3.0 – udoskonaloną o interfejs graficzny. W ciągu pierwszych dwóch lat po wypuszczeniu systemu na rynek firmie udało się sprzedać ponad 10 milionów kopii. W połowie lat 90 Microsoft był już niekwestionowanym liderem rynku. Pozycja monopolisty jest marzeniem każdego przedsiębiorcy. Gates to marzenie zrealizował. 

Kolejne wersje systemu Windows

Pozycję monopolisty Microsoft trzyma aż po dziś dzień. Wydaje się, że firmie nic nie jest w stanie zagrozić. Inwestorzy również widzą przyszłość spółki w jak najlepszych barwach. Kurs akcji od momentu debiutu w 1986 roku do teraz urósł 3000 razy! Akcje Microsoft okazały się jedną z najlepszych inwestycji w historii odnosząc dla inwestorów sukces porównywalny do takich spółek jak Monster Energy czy Starbucks.

Jak dziś funkcjonuje model biznesowy Microsoft można przeczytać w osobnej analizy premium spółki.

Kurs akcji Microsoft od momentu debiutu

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    55
    3
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments