Analiza LVMH – luksusowy holding z trwałym wzrostem kursu

louis vuitton

LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) to międzynarodowa korporacja i konglomerat specjalizujący się w dobrach luksusowych. LVMH powstał z inicjatywy obecnego prezesa, którym dalej jest Bernard Arnault. W 1987 roku połączono dom mody Louis Vuitton (założony w 1854) z producentami szampana oraz koniaku Moët et Chandon oraz Hennessy (założonych w 1743 oraz 1765). Obecnie LVMH jest dominującym podmiotem na rynku dóbr luksusowych i przez ponad 60 spółek zależnych kontroluje masą odnóg tej branży. LVMH zawdzięcza swoją pozycję głównie przejęciom innych i robi to naprawdę nieźle. Czy w dzisiejszych czasach podwyższonej niepewności, to dalej dobry pomysł na inwestycję?

Jak działa LVMH?

LVMH dzieli swoją działalność na 5 segmentów:

  • Selective Retailing and Other acrivities  
  • Watches & Jewelry 
  • Perfumes & Cosmetics       
  • Wines & Spirits       
  • Fashion & Leather Goods

Obecny kształt każdego z tych segmentów jest efektem wspomnianych już licznych przejęć. Do najciekawszych z nich należą:

  1. Przejęcie w 1988 roku już niespełna rok po powstaniu LVMH francuskiego luksusowego domu mody i perfum – Givenchy.
  2. Powiększenie w 1997 roku o pakiet większościowy w Marc Jacobs. Sam założyciel marki został dyrektorem kreatywnym odzieży damskiej dla Louis Vuitton w 1997 roku, pozostając na tym stanowisku do 2013 roku.
  3. Zdobycie w tym samym roku 1997 marki Sephora.
  4. Zakup w 2011 roku Bulgari za ponad 6 mld dolarów. Znanej włoskiej marki luksusowej.
  5. Przejęcie w 2017 roku paryski dom mody Christian Dior za ponad 13 mld dolarów. Dlaczego technicznie? Bernard Arnault w 1984 roku kupił paryską grupę tekstylną Boussac, będącą w urzędzie upadłościowym, za symbolicznego jednego franka. Natomiast do majątku przedsiębiorstwa Boussaca należał Christian Dior. Firma została założona w 1946 roku przez pochodzącego z Normandii francuskiego projektanta mody Christiana Diora.
  6. Wielkie przejęcie w 2021 roku marki Tiffany & Co za około 16 miliardów dolarów. Pandemia koronawirusa i jej negatywne skutki dla rynku luksusowej biżuterii skłoniły CEO Bernard Arnault do renegocjacji pierwotnie uzgodnionej ceny nabycia. Jego początkowe żądanie 11% obniżki ceny transakcji spotkało się z pozwem ze strony Tiffany’ego, który miał zapewnić wykonanie pierwotnej umowy przejęcia. Ostatecznie obie firmy zgodziły się na cenę zakupu 131,50 USD za akcję, 2,6% rabatu od pierwotnie uzgodnionego 135 USD za akcję, co daje całkowitą cenę zakupu do około 15,8 mld USD. Tiffany & Co to amerykańska luksusowa biżuteria założona w 1837 roku.

Przejdźmy przez poszczególne segmenty tego holdingu.

Wines & Spirits

Jak wskazuję część nazwy segmentu, LVMH sprzedaję znane na całym świecie marki win i napojów spirytusowych LVMH w tym Moët & Chandon, Krug, Veuve Clicquot, Hennessy i Château d’Yquem. Większość tych marek to zlokalizowane w Szampanii, Bordeaux i innych znakomitych regionach winiarskich, wielowiekowe marki sprzedające wina oraz napoje spirytusowe.  

Przychody tego segmentu w roku fiskalnym 2022 wyniosły 7,1 mld Euro. Zysk operacyjny dla segmentu Wines and Spirits wyniósł w roku fiskalnym 2022 – 2,155 mld Euro i wzrósł o 16% w stosunku do 31 grudnia 2021 r. Większość przychodów pochodziła ze Stanów Zjednoczonych (aż 37%). Na drugim miejscu pod względem ważności jest Azja(bez Japonii) z 20%, a na trzecim Europa(bez Francji) z 6%.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 69 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia,
Piotr

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments