Harvia – Lider w Branży Saun: Czy Warto Inwestować w Akcje?

Harvia lider w branży saun

Jedną z ciekawych i mało znanych firm, która może okazać się atrakcyjną inwestycją w obliczu starzejących się społeczeństw w krajach rozwiniętych jest Harvia – fiński producent saun, wanien z hydromasażem, kabin na podczerwień i wielu innych powiązanych z branżą produktów. 

Działająca od 1950 roku spółka weszła na giełdę w 2018 roku, oferując akcje w cenie 5 euro za sztukę. Obecnie już notowana jest po ponad 41 euro, co oznacza stopę zwrotu od IPO równą 755% w 6 lat. Nadal jednak mimo tego imponującego wzrostu spółka ma kapitalizację równą 800 miliona euro, w związku z tym spokojnie można zaklasyfikować ją do grupy “small cap”. Notowana jest na giełdzie w Helsinkach.

Kiedy mówimy o Finlandii, poza charakterystycznymi skojarzeniami z wódką i mrozem, na myśl przychodzą właśnie sauny. Jeśli jakiś naród miałby być ekspertem w tym segmencie rynku i się w nim specjalizować, to Finowie zdecydowanie znaleźliby się na szczycie.

Choć pandemia COVID-19 wpłynęła niekorzystnie na wiele branż, Harvia zdołała fenomenalnie wykorzystać ten trudny okres. W lipcu 2021 roku jej akcje osiągnęły wartość aż 12 razy wyższą niż cena emisyjna. Następne dwa lata przyniosły jednak bolesną korektę, przeceniając kurs o prawie 80%. Od początku 2023 jednak Harvia znajduje się już jednak w praktycznie nieprzerwanym trendzie wzrostowym, powoli wspinając się z powrotem na swoje dawne szczyty.

Wraz ze starzeniem się społeczeństw na całym świecie, popyt na produkty i usługi związane z relaksem, zdrowiem i dobrym samopoczuciem może rosnąć, czyniąc Harvia ciekawą i niepopularną opcją dla tych, którzy chcieliby uzyskać ekspozycję na ten segment rynku.

Jak wygląda model biznesowy Harvia?

Wielu nie zdaje sobie sprawy, jak dobrym biznesem może być sektor saun i SPA. Oferta Harvia jest różnorodna – od tradycyjnych saun, przez sauny na podczerwień, aż po sauny parowe.

Spółka skrupulatnie rozwija swoją wiedzę na temat różnorodnych kultur saunowych z całego świata. W oparciu o bogate doświadczenie, firma zbudowała wszechstronną ofertę, obejmującą nie tylko piece do saun i ich komponenty, ale także kompleksowe rozwiązania w zakresie saun i spa. W roku 2023, Harvia mogła pochwalić się posiadaniem 5% udziału w globalnym rynku saun i spa, a jej dominacja na rynku pieców do saun i komponentów osiągnęła imponujące 20%.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia,

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments