Dlaczego w długim terminie zawsze zarobisz na inwestowaniu w akcje?

indeksy

Inwestorzy z długoletnim stażem wiedzą, że rynki nie zawsze są efektywne w krótkim terminie. Niektórzy powtarzają nawet, że i w długim horyzoncie daleko im do efektywności. Powtarzają oni najczęściej, że giełda, to jedno wielkie kasyno, a wszystko jest losowe. Na szczęście dane pokazują, że nie jest tak źle.

Do obalenia słów tych, którzy wieszczą zagładę, wystarczy jeden wykres. Fidelity pokazuje gigantyczną długoterminową zależność między wzrostem indeksu S&P 500, a wzrostem zysków w dolarach generowanych przez akcje spółek amerykańskich.

Wykres Fidelity – notowania indeksu S&P 500 na tle

Giełda w długim terminie dopasuje się do fundamentów

Z wykresu wprost wynika, że dopóki rozwija się gospodarka, to rozwijają się firmy, a dopóki rozwijają się firmy i zarabiają coraz więcej, to i cena ich akcji rośnie. Do nas, jako inwestorów, należy „tylko” wybór takich spółek do portfela, które w przyszłości powiększą zyski szybciej niż średnia dla indeksu S&P500. Jeżeli nam się to uda, to zyski w końcu przyjdą.

Jak powiedział kiedyś legendarny inwestor Joel Grennblatt „daje wam słowo, że jeżeli dobrze wykonacie jako inwestorzy swoją pracę i kupicie dobrą spółkę po dobrej cenie, to rynek w końcu przyzna wam rację. Nie mówię tylko, kiedy to nastąpi”.

Jako ciekawostkę można podać jeszcze jeden wykres, który świadczy o długoterminowej racjonalności rynków. Średnia cena wskaźnika C/Z dla amerykańskiej giełdy. Gdyby rynek był nieefektywny w długiej perspektywie, to wskaźnik ten powinien przyjmować całkowite losowe wartości. Jednak tak jak widać poniżej, tak się nie dzieje. Wskaźnik C/Z porusza się w 90% przypadków w przedziale 10 – 30, gdzie wartością średnią jest 15.

Wartość wskaźnika C/Z dla amerykańskiego indeksu S&P 500 – dane za ostatnie 90 lat

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marcin
    Marcin
    3 miesięcy temu

    Wszystko fajnie tylko dotyczy to giełdy NYSE jak czytamy. GPW to inna bajka

    Piotr Cymcyk
    Admin
    3 miesięcy temu
    Reply to  Marcin

    Nie jest to prawda, a pospolity mit. WIG jest w długim trendzie wzrostowym