Czym jest wskaźnik PEG i dlaczego jest lepszy niż Cena do Zysku?
Zakup akcji na giełdzie to inwestycja, w której musimy wycenić nie tylko aktualną wartość spółki, ale przede wszystkim jej przyszły potencjał. Niektórzy kierują się intuicją, inni skomplikowanymi modelami, a jeszcze inni upraszczają swoją analizę, tak by była skuteczna, ale jednocześnie zrozumiała. Bez wątpienia takim inwestorem był Peter Lynch i spopularyzowany przez niego wskaźnik PEG.
Stosując ten prosty indykator, moglibyśmy bez strachu zainwestować np. w akcje Dino. Podczas gdy inne wskaźniki analizy fundamentalnej wskazywały na przewartościowanie spółki, to PEG pokazywał jej duże niedowartościowanie. Każdy, kto kilka lat temu decydowałby się na korzystanie akurat z niego, byłby w stanie zarobić sporo gotówki na akcjach Dino. Jak działa PEG?
Wskaźnik cena do zysku Dino nigdy nie spadł poniżej 30. Co odstraszało większość inwestorów indywidualnych od zakupu akcji spółki, a był to błąd co wskaźnik PEG pokazywał
Czym jest wskaźnik PEG?
Z PEG-iem warto się zapoznać tym bardziej, że jego wyliczanie jest banalnie proste. Musimy podzielić przez siebie zaledwie dwie liczby. Do tego są one z góry znane. Nie musimy nic wymyślać ani zgadywać. Pierwsza z nich i będąca w liczniku to zwykły wskaźnik Cena do Zysku (C/Z) danej spółki. W mianowniku znajdziemy natomiast tempo rozwoju spółki. Tyle, jeśli chodzi o liczenie.
Na przykładzie Dino z początku 2017 roku wyglądałoby to następująco. Wskaźnik C/Z wynosił wówczas 40, ale tempo wzrostu zysków za ostatnie 3 lata sięgało 50%. Dawałoby to wskaźnik PEG na poziomie 40 / 50 = 0,8. Wskaźnik PEG dla Dino był więc poniżej 1. To naprawdę dobry wynik. Dokładnie takich wartości, powinien według Lyncha szukać każdy inwestor. Wtedy wówczas mówić o tym, że dana spółka jest niedowartościowana przez rynek.
Za tempo rozwoju wyników spółki najczęściej przyjmuje się tempo wzrostu zysków na ostatnie trzy lata. Jednak jeżeli chcemy, możemy równie dobrze wziąć sobie tempo wzrostu przychodów za ostatnie 3 lata, 5 lat, albo np. tempo wzrostu zysku operacyjnego. Nie warto jednak brać wyłącznie jednego roku wzrostu. Cała idea PEG opiera się na jak najlepszym oszacowaniu tempa rozwoju firmy. Zbyt krótkie okresy mogą znacząco zaburzyć analizę i dać zbyt optymistyczne lub pesymistyczne wskazania PEG.
Wzór na obliczenie wskaźnika PEG
Czy PEG jest lepszy niż klasyczny C/Z?
Wskaźnik PEG z pewnością będzie lepszym wyborem niż klasyczny C/Z przy określaniu potencjału inwestycyjnego spółek wzrostowych (growth). Czyli takich, które ciągle dynamicznie rosną. Należy jednak pamiętać, aby przy wybieraniu tempa wzrostu wyników spółki, wybrać właściwy okres porównawczy. Jeżeli jakaś firma wydaje grę komputerową raz na 5 lat, to nie możemy przyjąć okresu 3-letniego, bo zaburzy to wyniki.
Zawsze przyjmujmy okres co najmniej jednego pełnego cyklu biznesowego, który nie będzie krótszy niż 3 lata. Dzięki temu nasza inwestycja w akcje danej spółki będzie miała większe szanse przynieść wysokie stopy zwrotu.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
To jaki PEG ma XTB? 😁