Portal Cen Mieszkań powstanie w 2024 roku. Co da kupującym nieruchomości?

portal cen mieszkań

W lipcu Rada Ministrów przyjęła przepisy, dzięki którym powstanie Portal Cen Mieszkań. Na serwisie znajdziemy statystyki dotyczące transakcyjnych cen mieszkań i domów. Dla wielu osób będzie to duże ułatwienie w podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości. Nowe narzędzie, jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma być dostępne od połowy 2024 r. Kupujący i sprzedający będą mogli sami szybko porównać warunki zawartych już transakcji z ich interesującymi ofertami.

Dzięki temu z większą łatwością będą mogli kupić mieszkania w niższej cenie. Na portalach aukcyjnych są podawane ceny ofertowe, które często różnią się aż o kilkanaście procent w stosunku do cen transakcyjnych. Część klientów nie jest tego nieświadoma albo nie zdaje sobie sprawy ze skali tego zjawiska. W tym zakresie Portal Cen Mieszkań powinien sprawić, że rynek nieruchomości będzie trochę bardziej efektywny. Głównie kosztem deweloperów i inwestorów.

Różnice między ceną ofertową a transakcyjną w poszczególnych dzielnicach Warszawy w 2021 roku

Portal Cen Mieszkań, jakie dane będzie zawierać?

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu na portalu tym będą mogły sprawdzić dzięki specjalnej wyszukiwarce w oparciu o wybrane przez siebie parametry transakcji oraz nieruchomości, której ona dotyczyła:

  • rodzaj nieruchomości,
  • powierzchnię użytkową,
  • liczbę pokoi,
  • kondygnację,
  • okres, którego dotyczą ceny.

W przypadku rynku wtórnego dane będą pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej, która pobiera dane pochodzące z aktów notarialnych. Z kolei dane dla rynku pierwotnego będą częściowo zbierane w istniejącej już Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, a częściowo od podmiotów działających na rynku, jak spółki deweloperskie.

Portal Cen Mieszkań to sensowny pomysł, który może zwiększyć transparentność na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych, co obecnie jest dość trudne. Zwłaszcza że mowa zarówno o rynku pierwotnym ,jak i wtórnym. Pozytywna zmiana, która może zmniejszać element transakcji spekulacyjnych.

Jeżeli posiadasz już własną nieruchomość, to polecamy również zapoznać się z najnowszymi zmianami w prawie europejskim, przez które wszystkich nas czeka wielka termomodernizacja nieruchomości.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments