Blik wykorzystywany jest przez prawie 90% młodych ludzi

BLIK to popularny w Polsce system płatności internetowych, który został uruchomiony na początku 2015 roku. Jego powstanie jest skutkiem porozumienia zawartego przez 6 polskich banków. Celem umowy było stworzenie wspólnego systemu płatności przenośnych. System prowadzony jest aktualnie przez Polski Standard Płatności, a całe przedsięwzięcie odniosło niesłychany sukces. Dzisiaj płaci nim w sieci prawie 90% 20-latków. Wygodny i intuicyjny sposób płacenia za zakupy sprawia, że usługa cieszy się nieprzerwanie rosnącą popularnością.

Blik wychodzi za granicę

Obecnie BLIK ma potencjał, aby zdobyć część rynku zagranicznego. Aby wspomóc ten proces firma Mastercard, gigant na rynku kart płatniczych, stał się udziałowcem Polskiego Standardu Płatności. Obecnie PSP ma siedmiu równych udziałowców. Oprócz Mastercard są to Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska.

Ekspansja za granicę jest koniecznością, bo polski rynek powoli staje się za mały. Dane jasno pokazują, że większość młodych już korzysta z usługi. Im młodsi klienci, tym częściej płacąc w Internecie posługują się właśnie Blikiem. Blisko 90% kwoty wszystkich transakcji w grupie 18-24 obsługiwane jest właśnie przez system Blik.

Struktura wydatków e-commerce wg. typu płatności w poszczególnych grupach wiekowych

Gigantyczne tempo rozwoju

Tempo rozwoju systemu płatności Blik najlepiej pokazać na liczbach. Przez pierwsze 11 miesięcy funkcjonowania (do końca 2015 roku) wykonano za jego pomocą niemal 2 miliony transakcji. Jednak przez kolejne 3 lata liczba transakcji wzrosła do 353 milionów. W samym tylko pandemicznym roku 2020 użytkownicy wykonali w sumie aż 424 mln transakcji. W ciągu 4 lat liczba transakcji wzrosła więc o ponad 15 000%!

Miliardową płatność BLIK-iem, będącą najlepszym świadectwem sukcesu tej metody płatności, odnotowano 9 maja 2021 roku. Jeżeli jednak tempo dotychczasowego rozwoju zostanie zachowane, to kolejny miliard transakcji pęknie jeszcze w 2023 roku. Przy dalszym wychodzeniu za granicę tym bardziej nie będzie to stanowić żadnego problemu.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    55
    3
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments