Wskaźnik gospodarczy DNA Rynków - kwiecień 2019 - DNA Rynków

Wskaźnik gospodarczy DNA Rynków – kwiecień 2019

Wiosenne ożywienie gospodarcze?

Kwietniowy odczyt wskaźnika DNA Rynków pokazuje, że perspektywy polskiej gospodarki poprawiły się w stosunku do marca. W końcówce pierwszego kwartału ten optymizm zaczął się materializować w danych gospodarczych. Lepsze od oczekiwań były informacje dotyczące produkcji, osiągnięto wyższą sprzedaż, wzrosła inflacja, a także nieznacznie odbił indeks PMI dla Polski. To sprawiło, że obecna ocena sytuacji pozostała niemal bez zmian jednak poprawa zmaterializowała się w sekcji oczekiwań co do przyszłości tak konsumentów, jak i producentów. Obecnie wskaźnik DNA Rynków sugeruje utrzymanie tempa rozwoju z pierwszego kwartału na kolejne trzy miesiące i jednocześnie pokazuje, że oczekiwania na kolejne miesiące rosną.

Z gospodarczego punktu widzenia to dobrze, bo rosnące oczekiwania motywują przedsiębiorców do inwestowania i rozwoju biznesu. Jednocześnie stanowią one czynnik ryzyka w przypadku nieoczekiwanych wstrząsów, których skutków na ten moment nie sposób przewidzieć (Brexit, wojny handlowe, rozszerzenie niemieckiego spowolnienia itp.). Oczekiwania skokowo dostosowują się do takiego rozwoju wypadków co powoduje duże perturbacje na rynkach i w gospodarkach. Na szczegółową analizę w kolejnych miesiącach zasługuje fakt, że niemiecka gospodarka po spadkach PMI i indeksu IFO, przechodzi od słów do czynów i ruszają zapowiedzi zwolnień w niemieckim przemyśle. Polska koniunktura wydaje się opierać tym problemom. Kuszącą jest interpretacja, że „tym razem będzie inaczej”, jednak obecnie nie ma ku temu solidnych podstaw.

Podsumowanie wskaźnika DNA Rynków: „możesz inwestować w ryzykowane aktywa, bo koniunktura nie pogarsza się, jednak pamiętaj, że ostatnie wzrosty wynikają z niskich oczekiwań, a nie faktycznej poprawy sytuacji.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest wskaźnik gospodarczy DNA Rynków?

Obecny odczyt wskaźnika gospodarczego DNA Rynków!
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Co zrobisz po likwidacji OFE?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Czy „nic nierobienie” może być w cenie? Czyli o funduszach ETF słów kilka


10 powodów, dlaczego warto inwestować w fundusze ETF.


Podróże po światowych giełdach | Sri Lanka


Długość sukienki miarą kryzysu - Hemline Index


Podróże po światowych giełdach | Tajlandia


K.I.S.S.: recenzja książki


Slider
Slider

Polecane wpisy

Bezrobocie - miara, która nigdy nie rośnie!


Jakie możliwości ma Twój portfel, gdy ma 10 tysięcy, 100 tysięcy lub milion złotych | Webinar


28 lat Giełdy Papierów Wartościowych


Nie wszystko złoto, co ma lewar, czyli kto zarabia, a kto traci na rynku Forex. I ile?


Millenialsi wolą kawę od emerytury?


10 powodów, dlaczego warto inwestować w fundusze ETF.