Portfel DNA Rynków – Strategia „Kasprowy”

Strategia Kasprowy to rozwinięcie klasycznej strategii Gubałówka, ale przeznaczona dla portfeli o kapitale większym niż 100 tysięcy złotych. Podobnie jak na Gubałówkę każdy da radę wejść samodzielnie, tak i Kasprowy nie będzie stanowił dla nikogo wielkiego wyzwania. Pewnie, że wysiłku będzie więcej, ale… ten kto ma więcej kapitału lub mniej czasu po prostu skorzysta z dość drogiej kolejki linowej na Kasprowy ;).

Strategia Kasprowy działa bardzo podobnie do strategii Gubałówka, jednak dzięki możliwości wykorzystania większego kapitału wprowadza inne instrumenty, które przy mniejszych portfelach byłyby nieosiągalne. Zmiana instrumentów sprawia, że inwestor znacznie obniży roczny koszt utrzymania całego portfela (nawet o ponad 1%). Wprost sprawia to, że oczekiwania dotyczące tej strategii to średnioroczny zysk ok. 6% (w porównaniu z 5% Gubałówki)

Te same instrumenty generują jednak dodatkowe ryzyka w postaci wahań kursu walutowego. Silne umacnianie się złotego będzie potrafiło mocno uderzyć w strategię „Kasprowy”. Rezygnujemy jednak z zabezpieczenia się przed tym ponieważ dla pojedynczego inwestora generuje to zbyt wiele pracy. W ramach ograniczenia ryzyka walutowego rozkładamy inwestycje pomiędzy euro oraz dolary amerykańskie niwelując przynajmniej ryzyko zmiany sentymentu do jednej z walut.

Jesteś już subskrybentem? Przejdź do aktualizacji

Sprawdź inne Strategie DNA

– Strategia: „Gubałówka”. Oczekujemy stopy zwrotu na poziomie 5% przy średnim ryzyku na poziomie 2%;
Strategia: „Rysy”. Oczekujemy stopy zwrotu na poziomie 8% przy średnim ryzyku na poziomie 4%;
Strategia: „Kilimandżaro”. Oczekujemy stopy zwrotu na poziomie 16% przy średnim ryzyku na poziomie 8%;
Strategia: „Rentier”. Oczekujemy corocznych przepływów gotówkowych na poziomie 5% kapitału.

Jaki kapitał jest odpowiedni dla strategii Kasprowy?


Instrumenty stosowane w Kasprowym są co do zasady bardzo płynne, więc nie trzeba obawiać się, że nasz kapitał jest zbyt duży. Wykorzystywane jednak w strategii „Kasprowy” instrumenty sprawiają, że jest ona adekwatna dopiero od co najmniej 100 tysięcy złotych. Mniejszy kapitał, który lubi bezpieczeństwo powinien skupić się raczej na klasycznej strategii Gubałówka. Mniejszy kapitał, który preferuje ryzyko powinien szukać go w strategiach „Rysy” lub „Kilimandżaro”.

Kasprowy powstał wyłącznie z myślą o większych portfelach, które jednocześnie cenią sobie większe bezpieczeństwo. Dla dużego kapitału inwestowanie za pomocą funduszy inwestycyjnych jest stosunkowo drogie, a ten sam cel można taniej zrealizować funduszami ETF. Dzięki wykorzystaniu ETFów znacznie obniża się roczne koszty obsługi portfela. Jednak trzeba być świadomym tego, że takie podejście wymaga opłacenia prowizji od zakupu na początku budowy portfela. Na starcie oznacza to koszt około 0,3% kapitału. Jest to oczywiście strata do odrobienia na niższych opłatach za zarządzanie, jakie pobierają fundusze ETF w porównaniu z funduszami inwestycyjnymi, ale jednocześnie sprawia, że absolutne minimum czasowe dla strategii „Kasprowy” to 6 miesięcy. Drugi raz opłata prowizji będzie występować przy wycofywaniu środków z inwestycji.

Jakie instrumenty wykorzystujemy w strategii Kasprowy?


W strategii Kasprowy w porównaniu z klasyczną Gubałówką wykorzystujemy głównie fundusze ETF zamiast zwykłych funduszy inwestycyjnych. Większy kapitał, od którego startuje Kasprowy pozwala na wejście na rynki z pominięciem funduszy inwestycyjnych, co znacznie obniża koszt opłat za zarządzanie i jest w stanie podwyższyć finalną stopę zwrotu. Czasem postawimy na pojedyncze obligacje, czy waluty, a bardzo rzadko na pojedyncze akcje. Wcześniej w tą strategię wpisywałyby się również lokaty, ale przy obecnym oprocentowaniu nie da się z nimi zrealizować żadnych sensownych inwestycyjnych celów. Wszystkie inwestycje w ramach tej strategii realizujemy oczywiście przez Internet korzystając z rachunku maklerskiego z dostępem do rynków zagranicznych.

Dla kogo przeznaczona jest strategia Kasprowy ?


To strategia przeznaczona dla kogoś, kto ceni sobie bezpieczeństwo. Inwestor obawiający się dużych wahań swojego portfela, powinien obserwując Kasprowy czuć się komfortowo. Świetnie nadaje się ona na utrzymanie wartości portfela emerytalnego dla starszych osób (nie dla całego kapitału, ale przynajmniej części) oraz jako podtrzymanie wartości oszczędności w czasie i ich ochrona przed inflacją.

Czego potrzebuję wiedzy lub doświadczenia w inwestycjach jeżeli chcę replikować strategię Kasprowy?


W przypadku strategii Gubałówka przeznaczonej dla mniejszych środków nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza, bo inwestycje są realizowane przez fundusze inwestycyjne, które zajmują się wszystkim za inwestora. W przypadku strategii Kasprowy inwestycje są dokonywane samodzielnie przez rachunek maklerski i to głównie na rynkach zagranicznych. Jest to dość proste, jednak wymaga co najmniej posiadania odpowiedniego rachunku maklerskiego i umiejętności składania zleceń. O tym jak to zrobić możesz dowiedzieć z artykułów na naszym portalu.

Czy mając ponad 100 tys. lepiej obserwować strategię Kasprowy czy Gubałówka?


To zależy wyłącznie od Ciebie. Strategia Gubałówka z uwagi na wykorzystanie w niej funduszy inwestycyjnych o dużych aktywach może być wykorzystana do kapitału o praktycznie dowolnej wielkości. Jedynie trzeba mieć na uwadze, że utrzymując środki w funduszach przez dłuższy czas jest to droższe o około 1-1,5% rocznie niż bezpośrednie posiadanie instrumentów. Jeżeli jednak nie chcesz zajmować się samodzielnym inwestowaniem to strategia Gubałówka będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak kształtują się historyczne wyniki strategii Kasprowy?

Strategia „Kasprowy” została uruchomiona 20 stycznia 2021 roku. Jej pierwsze wyniki zostaną opublikowane po dwóch pełnych miesiącach działania. Obecnie historyczne wyniki nie są dostępne.

Jak mogę zyskać dostęp do strategii Kasprowy?

Aby uzyskać dostęp do wszystkich strategii DNA Rynków wystarczy, ze dołączysz do Strefy Premium DNA Rynków. Możesz to zrobić w każdej chwili przez swój panel użytkownika lub od razu rejestrując się jako użytkownik premium.

Strefa Premium DNA
Tylko 29 zł miesięcznie!

Strefa Premium DNA

Subskrypcja rozliczana kwartalnie.
Zyskujesz wszystkie korzyści Strefy Premium DNA (poznaj szczegoły).
Bezpłatna Rejestracja
0 zł

Dołącz do społeczności DNA Rynków!

Zyskaj dostęp do treści wymagających rejestracji w serwisie!
Strefa Premium VIP
700 zł netto miesięcznie

Strefa Premium VIP

Subskrypcja rozliczana miesięcznie.
Zyskujesz dodatkowo 2 godziny indywidualnych konsultacji miesięcznie.

Aktualizacje Strategii (dalszy dostęp wyłącznie dla subskrybentów Premium )