Najlepsze fundusze ETF z ostatnich 10 lat. Wszystkie łączy jedno.
W ostatnich latach bardzo wzrosła popularność inwestowania pasywnego. Wiele osób przestało próbować pokonywać rynek i postanowiło po prostu zarabiać tyle, co on. Inwestowanie za pomocą ETF-ów może dać naprawdę solidne rezultaty. Bez wątpienia średnioroczna stopa zwrotu oscylująca wokół 8% może zadowalać. Te 8 – 7 procent to średni wynik, jaki można zarobić dzięki ETF-om. Jednak najlepsze fundusze pasywne są w stanie wypracowywać nawet 20% rocznej stopy zwrotu. Oto najlepsze ETF – y ostatnich 10 lat. Tworząc ten ranking, wzięliśmy pod uwagę tylko ETF-y działające bez dźwigni. Oraz te, które działają przynajmniej od 10 lat.
Każda akcja o wartości nawet 800 dolarów!
Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!
Obniż prowizję za wymianę o 50%!
VanEck Semiconductor ETF
Najlepszym ETF-em ostatnich 10 lat okazał się VanEck Semiconductor ETF. Wszyscy, którzy kupili go 10 lat temu, dzisiaj są bogatsi o aż 793%! Nawet umiejętne inwestowanie aktywne rzadko daje takie rezultaty. Segment półprzewodników ma za sobą świetne 10 lat. Półprzewodniki wykonują miliardy bezbłędnych obliczeń na sekundę i przechowują niemal nieskończoną ilość danych. Wszystko na powierzchni mniejszej niż paznokieć. O świetnej przyszłości, jaka stoi przed półprzewodnikami, pisaliśmy już w 2021 roku.
VanEck Semiconductor ETF jest bardzo skoncentrowany jak na fundusz pasywny. Jego 10 największych pozycji portfelowych zajmuje aż 72%. Natomiast dwie największe spółki posiadają aż 32% wagi całego portfela.
Fundusz dąży do jak najwierniejszego odwzorowania, przed uwzględnieniem opłat i kosztów, indeksu MVIS US Listed Semiconductor 25, który obejmuje akcje spółek z branży półprzewodników. Fundusz zwykle inwestuje co najmniej 80% swoich aktywów w papiery wartościowe wchodzące w skład tego Indeksu.
Indeks MVIS US Listed Semiconductor 25 śledzi wyniki 25 największych i najbardziej płynnych amerykańskich spółek giełdowych z branży półprzewodników. Obejmuje tylko spółki, które generują co najmniej 50% swoich przychodów z półprzewodników lub sprzętu półprzewodnikowego. VanEck Semiconductor pobiera coroczną opłatę za zarządzanie w wysokości 0,35%. Fundusz jest całkiem spory i pod swoim zarządzaniem ma 9,3 miliardy dolarów.
VanEck Vectors Semiconductor – wzrost kursu za ostatnie 10 lat
VanEck Vectors Semiconductor – największe pozycje portfelowe
XLK Technology Select Sector SPDR Fund
Kolejnym świetnym funduszem ostatniej dekady jest XLK Technology Select Sector SPDR Fund. Ten ETF skupia się na sektorze technologicznym. XLK ma na celu odzwierciedlenie wyników indeksu Select Sector Technology Index. Indeks ten obejmuje firmy z sektora technologicznego notowane na giełdzie amerykańskiej. Chodzi o podmioty z takich sektorów jak: producenci oprogramowania, sprzętu komputerowego, telekomunikacyjnego, półprzewodników itp.
XLK Technology Select Sector SPDR jest funduszem najsilniej skoncentrowanym z tego zestawienia. Jego dwie najważniejsze pozycje portfelowe odpowiadają za aż 47% wartości całego portfela. Dokładnie chodzi o spółkę Microsoft oraz Apple. Jednak tak gigantyczna koncentracja pozwoliła wypracować niezwykłe 507% stopy zwrotu za ostatnie 10 lat.
XLK Technology Select Sector SPDR to bardzo ciekawy fudnusz pasywny zarządzający ponad 47 miliardami dolarów oraz pobierający zaledwie 0,1% rocznej opłaty za zarządzanie.
Największe pozycje portfelowe Technology Select Sector SPDR Fund
iShares U.S. Technology ETF
Kolejnym najlepszym ETF-em ostatnich lat jest jest iShares U.S. Technology. Tak samo, jak w poprzednim przypadku ten fundusz pasywny również skupia się na inwestowaniu w spółki z sektora technologicznego. Fundusz replikuje indeks Russell 1000 Technology RIC 22.5/45 Capped. Indeks Russell 1000 Technology RIC 22.5/45 Capped Index ma w swoim składzie spółki technologiczne. W zdecydowanej większości są to największe spółki z branży. Takie jak Apple, Microsoft czy Alphabet.
iShares U.S. Technology zarządza aktywami o łącznej wartości 11 miliardów oraz pobiera 0,4% opłaty rocznej za zarządzanie. Czyni go to jednym z droższych ETF-ów dostępnych na rynku. Ishares urósł w ciągu ostatniej dekady o 495%.
iShares U.S. Technology ETF
Vanguard Information Technology
Kolejne miejsce najlepszego z funduszy pasywnych ostatniej dekady należy do Vanguard Information Technology. Fundusz śledzi wyniki inwestycyjne indeksu MSCI US Investable Market Information Technology 25/50 Index, indeksu akcji dużych, średnich i małych amerykańskich spółek z sektora technologii informatycznych.
Znajdziemy tutaj podmioty działające w następujących trzech ogólnych obszarach: przedsiębiorstwa świadczące usługi internetowe i infrastrukturalne, w tym centra danych oraz infrastruktura sieciowa i magazynowa w chmurze. Firmy świadczące doradztwo i usługi w zakresie technologii informatycznych, sprzętu i sprzętu technologicznego, w tym producenci i dystrybutorzy sprzętu komunikacyjnego, komputerów i urządzeń peryferyjnych, sprzętu elektronicznego i powiązanych instrumentów oraz producenci półprzewodników i sprzętu półprzewodnikowego.
Vanguard Information Technology również jest niezwykle skoncentrowany jak na fundusz pasywny. Dwie największe pozycje w portfelu mają aż 40% wagi. Tymi dwoma spółkami jest tak jak poprzednio Apple i Microsoft. Omawiany fundusz jest bardzo duży, zarządza aż 50 miliardami dolarów aktywów. Co ważne opłaty za zarządzanie są naprawdę niewielkie i wynoszą dokładnie 0,1% w skali roku. Vanguard urósł w ciągu ostatniej dekady o 493%.
Vanguard Information Technology ETF
iShares Global Tech
Ostatnie miejsce zajmuje iShares Global Tech ETF. Ten ETF oferuje ekspozycję na globalny sektor technologii, co czyni go jedną z wielu opcji dostępnych dla inwestorów pragnących uzyskać dostęp do branży, która jest zdolna do niezwykłych wzrostów i gwałtownych spadków w krótkich okresach czasu.
iShares Global Tech ETF naśladuje zachowania indeksu S&P Global 1200 Information Technology 4.5/22.5/45 Capped IndexTM. Znajdziemy w nim praktycznie to samo co we wcześniej wymienianych w tym rankingu ETF-ach technologicznych. Dwa pierwsze miejsca znowu zajmują Apple i Microsoft. Wysoko jest także Nvidia.
iShares Global Tech ETF jest również bardzo skoncentrowany. Jego 2 największe pozycje portfela stanowią aż 42% całości aktywów. Fundusz zarządza 3,4 miliardami dolarów, a jego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,41%. W ciągu ostatniej dekady dał zarobić swoim akcjonariuszom aż 428%.
iShares Global Tech ETF
Cechy wspólne zwycięskich funduszy ETF
Wszystkie ETF obecne w zestawieniu łączą dwa elementy. Są bardzo skoncentrowane. Czym większa dywersyfikacja, tym mniejsze ryzyko, ale także i mniejsza potencjalna stopa zwrotu.
Sama koncentracja, nie wystarczyłaby jednak, aby osiągnąć zysk za ostatnią dekadę oscylujący między 400 a 800%. Taki wynik można było zrobić jedynie, gdy trafiło się w dobry sektor. Największymi zwycięzcami ostatnich lat były spółki półprzewodnikowe i z sektora nowoczesnych technologii.
Jaki zatem wniosek można z tego wyciągnąć. Jeżeli chcesz mieć szansę posiadać w portfelu najlepszy fundusz ETF, to musisz koniecznie szukać spośród tych bardzo skoncentrowanych, a do tego zdecydować się na konkretną branżę.
Jaka okaże się zwycięzcą następnych 10 lat? Niestety tego nie wie nikt. Na naszym portalu możesz znaleźć wiele analiz sektorowych, w których omawiamy, jakie branże mogą okazać się zwycięskie. Warto wymienić, chociażby sektor cyberbezpieczeństwa, czy sektor sztucznej inteligencji.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.