Intensywny okres w KNF - DNA Rynków

Intensywny okres w KNF

Naprawdę intensywny okres mamy obecnie w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Patrząc na takie tempo ciekawe czy inni są już odpowiednio uzbrojeni w „argumenty”? Zobaczmy jak wyglądają działania i efekty naszego rynkowego nadzorcy z ostatnich tygodni:

  • Altus TFI – najpierw wszczęte postępowanie administracyjne wobec towarzystwa, które ma związek z potencjalnym naruszeniem przez spółkę obowiązków w zakresie bieżącego nadzoru nad wykonywaniem przez GetBack zarządzania portfelami wierzytelności sekurutyzacyjnych FIZ. Teraz doszło do tego zatrzymanie na polecenie prokuratury byłego Prezesa i głównego akcjonariusza spółki – Piotra Osieckiego oraz Jakuba Ryby – wiceprezesa zależnego od Altus TFI – Rockbridge TFI.
  • Eques TFI – tutaj KNF zdecydował się wpisać towarzystwo listę ostrzeżeń publicznych, co miało mieć związek ze złamaniem art. 99 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej. Zapis mówi o wymogu dokonywania oferty publicznej papierów wartościowych po zatwierdzeniu prospektu, memorandum bądź dokumentu informacyjnego. Kto się do niego nie stosuje podlega grzywnie do 10 mln zł albo/i karze pozbawienia wolności do lat 2. TFI odpiera z kolei zarzuty twierdząc, że… nigdy takiej oferty nie prowadziło. Ciekawa różnica interpretacji prawnych.
  • X-Trade Brokers – na Dom Maklerski nałożono karę w wysokości 9,9 mln zł. To jak do tej pory najwyższa kara nałożona na dom maklerski w Polsce. Co ciekawe, dotyczyć ma „nieprawidłowości w realizowaniu zleceń klientów w latach 2014-15”. Spółka miała stosować tak ustawione parametry, żeby realizować zlecenia klientów w sposób korzystny dla siebie (jako dla drugiej strony transakcji), a odrzucać zlecenia, jeśli okazały się korzystne dla klienta.
  • Alior Bank – wobec banku wszczęto postępowanie administracyjnego za „podejrzenie naruszenia przepisów w związku z brakiem zawarcia pisemnych umów dotyczących świadczenia usług maklerskich”. Bank według Komisji miał nie uwzględniać najlepiej pojętego interesu klienta oraz przekazywać im rekomendacje bez zawarcia umów o doradztwo inwestycyjne. Czyli innymi słowy – chcieli dobrze, a wyszło jak zawsze.
Do zarobienia!
Piotr CymcykSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden z tematów Inwestycyjnego Ringu!

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 89 )

Produkcja przemysłowa, czyli test sprawnościowy dla gospodarki


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - listopad 2019


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - grudzień 2019


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku


Indeks PMI - zobacz przyszłość gospodarki


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


Slider
Slider

Polecane wpisy

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku


Indeks PMI - zobacz przyszłość gospodarki


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - grudzień 2019


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - listopad 2019


Produkcja przemysłowa, czyli test sprawnościowy dla gospodarki