Jak zostać rentierem? Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturze? | DNA Rynków #337

Jak zostać rentierem? Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturze?

opublikowano: 26 kwietnia 2021

O byciu rentierem myśli każdy inwestor. Spokojne życie z inwestycji faktycznie brzmi niesamowicie. To możliwe. Tylko musisz dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujesz na swojej emeryturze. O tym, jak może wyglądać twój portfel inwestycyjny na całe życie, mówiliśmy już w odcinku DNA „Jeden portfel inwestycyjny na całe życie? To możliwe! | DNA Rynków #326”. Tym razem skupimy się więc na tym, ile gotówki potrzebujesz w tym portfelu, żeby bez problemu móc oddać się emerytalnemu odpoczynkowi.

Jeśli decydujesz się na oglądanie, a nie czytanie artykułu to gorąca prośba o zostawienie suba 🙂 Dzięki temu nie ucieknie Ci kolejny odcinek!

Poznaj też nasze dedykowane Strategie Inwestycyjne DNA prowadzone na własnym kapitale:

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #337

Musisz odkładać na emeryturę sam!

Warto zacząć od tego, co podkreślaliśmy już naprawdę wielokrotnie. Tak, musisz oszczędzać na Twoją emeryturę sam. Pod warunkiem oczywiście, że chcesz na niej żyć komfortowo. Emerytura z ZUS nic Ci nie da, bo absolutnie wszystkie dane wskazują na to, że będzie ona po prostu bardzo, bardzo niska. Z najbardziej aktualnych szacunków wynika, że tzw. „stopa zastąpienia”, czyli procent twojej ostatniej pensji, jaki będzie Ci wypłacany po przejściu na emeryturę, w 2050 roku spadnie do około 29%. Dziś wynosi ona około 55%, ale trend jest jednoznaczny. W 2060 roku ma ona spaść nawet do 25%. To jedna czwarta twoich ostatnich zarobków! Wyobraź sobie, że od kolejnego miesiąca dostajesz 25% swojej pensji. Myślisz, że uda Ci się przeżyć? Niestety mam co do tego wątpliwości.

Przeciętna wypłata emerytury względem przeciętnego wynagrodzenia (w proc.)

Przeciętna wypłata emerytury względem przeciętnego wynagrodzenia (w proc.)
Źródło: Business Insider

Ciekawostką jest, że Polska będzie w gronie krajów, gdzie emeryci będą najboleśniej przekonywać się o spadku stopy zastąpienia. Wykres poniżej pochodzi co prawda z 2016 roku, ale w ciągu ostatnich 4 lat system emerytalny niewiele się zmienił. Można więc w pewnym stopniu traktować go, jako w miarę aktualny. Niestety, bez bolesnych reform systemu emerytalnego lub naprawdę zmasowanej edukacji finansowej, będziemy powoli poszerzali grono emerytów z problemami finansowymi. Jeśli bowiem sami na emeryturę nie oszczędzamy, a na państwową na razie nie mamy co liczyć, to faktycznie czekać nas będzie niemały problem.

Stopy zastąpienia w Państwach UE, rok 2016 vs 2060

Stopy zastąpienia w Państwach UE, rok 2016 vs 2060
Źródło: gazeta.pl

Budowa portfela emerytalnego jest prosta!

No dobrze, to co w takim razie zrobić, jeśli już każdy wie, że powinien oszczędzać. Pojawia się pewnie pytanie, jak to zrobić? W przypadku oszczędzania emerytalnego najważniejsze są trzy okresy w trakcie życia. Mowa o fazie akumulacji, przygotowań i na końcu emerytalnej (dekumulacji). Faza akumulacji to okres mniej więcej do 35 roku życia. Wtedy powinieneś brać na klatę jak najwięcej ryzyka. Ryzykowne obligacje, małe spółki typu growth, itp. to aktywa, które powinny Cię wtedy interesować. To najlepszy moment do ponoszenia ryzyka, a na odrobienie ewentualnych strat będziesz mieć jeszcze sporo czasu.

Faza przygotowań to okres mniej więcej od 35 do 60 roku życia. Powinieneś dysponować już wtedy większymi (w porównaniu z 25-letnim sobą) środkami i powoli odchodzić od najbardziej ryzykownych aktywów. Uczulam na słowo „powoli”. Nie chodzi o to, że na 35 urodziny masz wyprzedać wszystkie posiadane akcje growth i kupić PZU. Musisz po prostu delikatnie przesuwać suwak w stronę bezpieczniejszej alokacji, ale wciąż musisz mieć ekspozycję na ryzyko. Dokładając nowe instrumenty do portfela, nie szukasz wtedy ekstremalnie ryzykownych nowych inwestycji, ale skupiasz się na akcjach blue chips, czy obligacjach korporacyjnych.

Ostatnia faza dekumulacji to de facto Twoja emerytura, gdy jesteś (oby) rentierem i korzystasz ze zgromadzonego kapitału. Nie oznacza to, że masz wtedy odejść od inwestowania. Kapitał dalej powinien pracować, jednak nie możesz brać na siebie sporego ryzyka. Wtedy utrata kapitału jest najbardziej odczuwalna. Skupić więc powinieneś się na inwestowaniu dywidendowych, czy obligacjach skarbowych.

Najprostszy cykl życia inwestora

Zbudowanie najprostszego portfela emerytalnego naprawdę nie jest trudne i powinno opierać się na dwóch zasadach. Po pierwsze: wraz z wiekiem musisz powoli redukować swoją ekspozycję na ryzyko. Po drugie: nawet na starość musisz przyjąć, chociaż odrobinę ryzyka na klatę. Dlaczego? Ponieważ portfel w fazie dekumulacji musi zarabiać, żeby rentierowanie miało jakikolwiek sens. Większość inwestorów przeraża najbardziej właśnie ta trzecia i ostatnia faza inwestycyjnego życia. Nie wiedzieć czemu wiele osób myśli, że po wielu latach budowania kapitału, gdy przejdą oni na emeryturę, to całkowicie i nagle wykorzystuję swoje środki.

Przecież nie wypłacisz 100% swojego kapitału w pierwszym dniu przejścia na emeryturę. Będzie się on kurczył tak samo, jak rósł. Sukcesywnie i powoli. Innymi słowy, krzywa twoich oszczędności nie będzie wyglądała, jak na pierwszym wykresie poniżej, ale raczej jak na drugim. Nawet po 20 latach Twojego korzystania z kapitału ten w mniejszym stopniu, dalej będzie na Ciebie pracował.

Tak NIE BĘDZIE wyglądała krzywa twojego kapitału

Tak NIE BĘDZIE wyglądała krzywa twojego kapitału

Będzie wyglądała raczej tak

Popularne założenie wielu aspirujących inwestorów, że po zbudowaniu kapitału na emeryturze już nic nie zarobią, jest ekstremalnie nietrafione. Zarobisz, po prostu będziesz zarabiać mniej i bezpieczniej, ale Twoją bazą będzie o wiele większa ilość gotówki, niż w wieku 30 lat.

Ile potrzebuję, aby zostać rentierem?

Obliczenie, jak dużej gotówki potrzebujesz, żeby spokojnie wyżyć z pasywnych dochodów ze swojego kapitału jest niezwykle ważne. Znając tę kwotę, będziesz w końcu wiedzieć, ile gotówki miesięcznie powinieneś odkładać oraz jaką średnioroczną stopę zwrotu powinieneś uzyskać. Jak dużo oszczędności potrzebujesz, jest wynikiem dość prostego działania. Wystarczy, że podzielisz swoje roczne wydatki przez tzw. bezpieczną stopę wypłaty (safe withdrawal rate) i już. W teorii bardzo proste. Najpierw musisz więc oszacować, ile rocznie pieniędzy będziesz potrzebować. Najlepiej, zakładając jakąś bezpieczną górkę. Możemy spokojnie zgodzić się wszyscy, że roczne wydatki na poziomie 120 tysięcy złotych w zupełności wystarczą większości osób do tego, aby bardzo komfortowo prowadzić emerytalne życie. Licznik mamy więc załatwiony dość szybko, ale to z mianownikiem będzie problem.

Wybór bezpiecznej stopy wypłaty jest już trudniejszy. To wartość, która mówi o tym, ile twój portfel powinien zarabiać, żebyś bezpiecznie dalej mógł korzystać ze swoich aktywów bez zbytniego uszczuplania ich. Niestety będzie ona bardzo subiektywna, bo mocno powiązana z indywidualną skłonnością do ryzyka.

Poniżej zobaczysz zestawienie, które bazuje na 150 latach historii amerykańskiego rynku. Pokazuje ono, jakie jest prawdopodobieństwo sukcesu (rozumianego jako utrzymanie wartości Twojego kapitału emerytalnego) przy założeniu konkretnej bezpiecznej stopy wypłaty oraz w zależności od tego, jak mocno zainwestowaliśmy w rynek akcji. Całość rozpatrywana jest w okresach od 30 do 60 lat. Zobaczmy na jednym przykładzie, jak czytać tę tabelę. Portfel zainwestowany w 100% w rynek akcyjny byłby w stanie zapewniać inwestorowi bezpieczną stopę wypłaty na poziomie 3.00% rocznie w dowolnym okresie 30,40,50 czy 60-letnim ze 100% prawdopodobieństwem. Z kolei nawet portfel zainwestowany w 100% w akcje przy założeniu 5% bezpiecznej stopy wypłaty byłby w stanie zapewniać odpowiednie przypływy w okresie 40-letnim z prawdopodobieństwem sukcesu równym 76%.

Prawdopodobieństwo sukcesu portfela w zależności od wybranej bezpiecznej stopy zwrotu, alokacji w akcji oraz okresu.

Prawdopodobieństwo sukcesu portfela w zależności od wybranej bezpiecznej stopy zwrotu, alokacji w akcji oraz okresu.
Źródło: EarlyRetirementNow

Im wyższe Twoje wymagana, co do bezpiecznej stopy wypłaty, tym niższe prawdopodobieństwo sukcesu. Nawet jeśli zainwestowałeś w 100% w najbardziej ryzykowny rynek. Z analizy całej powyższej tabeli płynie jeden najważniejszy wniosek. Twój emerytalny, czy rentierski portfel, jeśli ma wypłacać Ci gotówkę przez wiele lat, MUSI SKŁADAĆ SIĘ Z CZĘŚCI AKCYJNEJ. Nierealne jest osiągnięcie sukcesu bez akcji. Wystarczy, że spojrzysz na prawdopodobieństwo sukcesu dla portfeli o alokacji 0% lub 25% w rynek akcyjny. Przy stopie wypłaty na poziomie 3,5%, portfel składający się z 0% akcji ma nawet dla 30-letniego okresu prawdopodobieństwo sukcesu na poziomie 68%. Nie oznacza to jednak, że twoja alokacja musi być skierowana wyłącznie na rynek akcyjny. Dywersyfikacja w postaci obligacji przynosi korzyści i wysokie prawdopodobieństwa sukcesu osiągniemy nawet przy alokacji 50% w akcje.

Dla rynku amerykańskiego przyjmuje się, że zdroworozsądkowa bezpieczna stopa wypłaty, jaką powinniśmy przyjąć, to 4%, jednak ich rynek amerykański średniorocznie zarabia około 7%. Naszemu daleko do takiego wyniku, więc sugerowałbym raczej przyjąć poziomy rzędu ~3,5% dla polskiego inwestora.


Jeśli interesują Cię aktywnie prowadzone strategie inwestycyjne, gdzie dokonujemy również alokacji w poszczególne akcje na rynku polskim i zagranicznych, to zachęcam Cię do dołączenia do naszej Strefy Premium DNA. Znajdziesz tam wgląd w dedykowane strategie inwestycyjne, które prowadzimy na własnych oszczędnościach, sporo zamkniętych analiz poszczególnych spółek oraz regularne spotkania na żywo, gdzie omawiamy sytuację na rynkach.

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

34
1

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

34
1


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Co jest bardziej prawdopodobne w 2021 roku?

  • Bitcoin po 100 tys. USD
  • Złoto po 2 tys. USD
  • Nasdaq po 15000 pkt

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: