Nie każda bajka kończy się dobrze | DNA Rynków #277

opublikowano: 09 października 2019

W tym tygodniu odcinek DNA Rynków będzie trochę bajkowy. Nie każda bajka kończy się co prawda dobrze, ale w każdej jest przynajmniej jeden morał. Na pewno pamiętasz tą o króliku i żółwiu – żółw wygrał stosując strategię „powoli, ale do przodu”. Wtedy wystarczyło, tylko czy wystarczy ona również w przypadku gospodarek? Dokładnie nad tym zastanowimy się w najnowszym odcinku DNA Rynków. O czym konkretnie będzie?

Najważniejsze wydarzenia tego odcinka DNA Rynków:

  • Spowolnienie w Stanach Zjednoczonych – indeksy ISM w Stanach Zjednoczonych zaliczają kolejne dna. Sytuacja pogarsza się praktycznie od niemal roku. Te wskazania już niedługo widać będzie w odczytach PKB. Co takie pogorszenie się największej gospodarki na świecie może oznaczać dla Twoich pieniędzy?
  • Słabnące gospodarki Chin i Europy – sytacja gospodarcza wcale nie jest lepsza w innych gospodarkach. Zarówno Chiny jak i Europa również prezentują gospodarcze odczyty na poziomie najgorszym od lat. Niemiecki indeks IFO także nie pozostawia złudzeń wskazując już niemal na permenentne spowolnienie naszych zachodnich sąsiadów. Jak może przełożyć się to na Twoje oszczędności?
  • Kompletny brak pomysłów Banków Centralnych – ostatnio banki centralne mocno pomagały rynkom i gospodarkom w urchonieniu się przed spowolnieniem. Tym razem jednak zapowiedzi o centralnej pomocy dla giełd zdają się nie wystarczać inwestorom. Europejski Bank Centralny swoimi ostatnimi zapowiedziami udowodnił nawet, że nie ma żadnego pojęcia co i przez jak długi czas ma robić.
  • Słabnąca koniunktura w Polsce – problemy spotkykają też nasze podwórko. Polski wskaźniki PMI także już od niemal roku wieszczy pogarszającą się sytuację. Nie jest to oczywiście stuprocentowy wyznacznik zachowania całej giełdy, ale… dość silny sygnał do tego co może dziać się z małymi i średnimi spółami.
  • Najnowszy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków – najnowszy odczyt wskazuje na to, że w ciagu najbliższych 6 miesięcy polska giełda może zaliczyć spadek o 10-15 punktów procentowych. Więcej o październikowym odczycie DNA przeczytasz na w osobnym wpisie tutaj

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #277!

Spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od Stanów Zjednoczonych, które są… w pełni spowolnienia. Na poniższych wykresach znajdują się dokładne informacje o indeksach ISM. Niestety nie mamy dobrych informacji. Indeksy ISM w najprostszym ujęciu mówią o tym jak jest w amerykańskiej gospodarce. Widać wyraźnie, że jest gorzej i to nie od dziś, tylko od III kwartału 2018 roku. Indeks ISM-produkcja spadł już poniżej kreski 50 punktów. Natomiast ISM-usługi, odzwierciedlający 80% amerykańskiej gospodarki, co prawda pod kreską jeszcze nie jest, ale kierunek zmian jest bardzo niepokojący.

Indeks ISM – produkcja w USA

Indeks ISM – produkcja w USA
Źródlo: Opracowanie własne

Indeks ISM – usługi w USA

Indeks ISM – usługi w USA
Źródlo: Opracowanie własne

Dokładnie te same odczyty można zobaczyć w amerykańskim wzroście gospodarczym. Poniżej widać amerykański PKB w kolorze niebieskim i połączone ISM w kolorze czerwonym. Korelacja pomiędzy tymi dwoma jest aż nadto widoczna. Nie powinno być więc zaskoczeniem, gdzie niedługo znajdzie się amerykańska gospodarka. Jakie wnioski idą za tym dla Ciebie i Twoich inwestycji? Ostrożnie z akcjami! Raczej skup się na nich mniej niż więcej, ponieważ sytuacja na świecie zaczyna się robić rozczarowująca. Może jeszcze nie „zła”, bo nic strasznego się nie wydarzyło, ale na pewno widać sporo rozczarowania.

Korelacja Indeksu ISM i odcyztu PKB USA

Korelacja Indeksu ISM i odcyztu PKB USA
Źródlo: BEA, Bloomberg Finance LP, DB Global Research

Słabnące Chiny i Europa

Jeśli USA nie pociągnie światowego rynku w górę to może pomogą Chiny? W końcu ostatnio pomogły! Niestety teraz druga gospodarka świata też słabnie. Zwróćmy uwagę na poniższe wykresy chińskiej produkcji oraz sprzedaży.

Chińska produkcja

Chińska produkcja
Źródło: tradingeconomics.com

Chińska sprzedaż

Chińska sprzedaż
Źródlo: tradingeconomics.com

Nie trzeba być wybitnie skrupulatnym, żeby zauważyć, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku mamy solidne spadki. W obu wskaźnikach to najniższe odczyty od kilkunastu lat. Chińska gospodarka jako potencjalny silnik rezerwowy świata? Wszystko wskazuje na to, że nie tym razem. To również niesie konkretne wnioski dla Twojego portfela. Kiedy słabną Chiny, zazwyczaj słabną również waluty rynków wschodzących. Oznaczałoby to, że polski złoty niestety będzie w niedalekiej przyszłości słabszy. Jeżeli zatem potrzebujesz zrobić większe rezerwy walutowe na kredyt czy wakacje, zacznij kupować już teraz. Później– zgodnie danymi powyżej – może być niestety znacznie drożej.

Europa również nie trzyma się najlepiej. Indeks IFO z niemieckiej gospodarki, pokazuje, że nasz zachodni sąsiad jest już praktycznie w permanentnym spowolnieniu. Rok 2019 nie pozostawia złudzeń – w Europie będzie gorzej.

Odczyt indeksu IFO

Odczyt indeksu IFO
Źródlo: IFO Institute

Kompletny brak pomysłów Banków Centralnych

Czy w obliczu takich katastrof uda się zrobić coś, co sprawi, że giełdy i rynki będą krainą mlekiem i miodem płynącą? Ostatnio mocno pomagały Banki Centralne. Poniżej widać miesięczne zakupy aktywów przez Banki Centralne Europy, Japonii, Anglii i USA. Ich szczyt przypadł dokładnie na 2017 rok. Potem, tej aktywności było już coraz mniej (czarna linia). Prognozy na przyszłość są w tym zakresie dobre, bo rycerz na białym koniu faktycznie przyjedzie i wpompuje w rynki więcej pieniędzy. Tylko, że na razie to jedynie zapowiedzi… I pomimo, że inwestorzy z zasady reagują na zapowiedzi, to w tym przypadku liczyli na zdecydowanie więcej.

Zakupy aktywów przez 4 największe Banki Centralne

Zakupy aktywów przez 4 największe Banki Centralne
Źródlo: FED, EBC, Bank Japonii, Bank Anglii

Szczególnie interesujący w tym zestawieniu jest Europejski Bank Centralny. To jeden z tych banków, który obniżył stopy procentowe we wrześniu. Wznowił też program drukowania. Czeka nas 20 mld nowych pachnących euro co miesiąc już od 1 listopada. Jednocześnie EBC rzucił ręcznik mówiąc, że będzie drukował tak długo jak będzie trzeba. Innymi słowy – nie ma pojęcia jak długo oraz czy to w ogóle pomoże. Ponadto w EBC niedługo zmieni się szef. Już nie Mario Draghi, tylko Christine Lagarde będzie rządzić polityką monetarną Europy. Czy ta zmiana ma dla Ciebie jakieś znaczenie? Nie.

Zdecydowanie bardziej istotne jest to, że EBC będzie się teraz bardziej koncentrował na polityce, a nie na gospodarce, ponieważ nowa pani prezes nie jest ekonomistką, lecz politykiem. Jednak już obniżka stopy depozytowej przez EBC i jednocześnie zapowiedź drukowania ma bardzo istotny wpływ na Twoje pieniądze – oprocentowanie lokat przez najbliższe 2-3 lata będzie niskie, czyli na lokatach będziesz niestety tracił i to sporo. Inflacja w ostatnim czasie istotnie urosła, a zatem jeżeli chcesz cokolwiek zarobić to lokaty na pewno nie są dobrym punktem do przechowywania swoich pieniędzy.

Stopa depozytowa EBC vs Bilans EBC

Stopa depozytowa EBC vs Bilans EBC
Źródlo: Thomson Reuters

Niestety EBC musi się mierzyć nie tylko z kłopotami w jednym kraju jak np. w Niemczech czy Francji, ale… w całej Europie. Wystarczy spojrzeć, jak zachowują się indeksy PMI dla Polski, Strefy Euro i Niemiec. Równia pochyła jest aż nadto widoczna To jeszcze nie formacja wodospadu, o której możesz dowiedzieć się ze szkolenia DNA Inwestowania. To solidny zjazd na równi pochyłej. Wszystkie kraje Unii Europejskiej mają podobny problem – spowolnienie w pełni. W tym przypadku „powoli, ale do przodu” może nie wystarczyć. Szczególnie jeżeli rzucimy okiem na to co się dzieje w polskiej gospodarce. Spowolnienie? Zdecydowanie tak.

Odczyty PMI przemysłu dla Polski, Strefy Euro i Niemiec

Odczyty PMI przemysłu dla Polski, Strefy Euro i Niemiec
Źródlo: opracowanie własne

Słabnąca koniunktura w Polsce

Polski indeks PMI dość wyraźnie pokazuje postępujące spowolnienie od III kwartału 2018 roku. Czyli już równo rok. Sam indeks PMI nie jest co prawda największą wytyczną i Świętym Graalem Twoich inwestycji, ale mocno sugeruję, że małe i średnie spółki to w tej chwili ryzykowne inwestycje. To dlatego, że są mocno cykliczne. Jeżeli gospodarka radzi sobie dobrze, to małe i średnie spółki radzą sobie bardzo dobrze, natomiast jak gospodarka radzi sobie gorzej… sam doskonale potrafisz sobie dopowiedzieć. Niestety po ostatnich spadkach w tym segmencie na razie fajerwerków nie ma, a będzie jeszcze gorzej. Dlaczego?

Odczyt PMI dla Polski

Odczyt PMI dla Polski
Źródlo: opracowanie własne

Jeżeli spojrzymy na produkcję i na sprzedaż, czyli faktyczne dane, a nie prognozy, jak w przypadku PMI to sporo stanie się jasne. Poprzedni kłopot ze spadkiem produkcji, był związany z mniejszą liczbą dni roboczych. Ale we wrześniu, pomimo braku takiej różnicy produkcja ciągle notuje spadek.

Produkcja przemysłowa w Polsce

Produkcja przemysłowa w Polsce
Źródlo: tradingEconomics.com

Produkcja przemysłowa w Polsce w szczegółach

Produkcja przemysłowa w Polsce w szczegółach
Źródlo: GUS

Zwróćmy szczególną uwagę na produkcję pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, która wyraźnie się zmieniła w stosunku do tego co było rok temu. Dlaczego to ma aż tak duże znaczenie? To najlepiej widoczne już spowolnienie, które puka właśnie zza naszej zachodniej granicy i niestety wszystko wskazuje na to, że powoli zaczyna się rozlewać po polskiej gospodarce. Jak na razie to Twoja konsumpcja i wydatki trzymają polską gospodarkę. Gratulujemy! Niestety, sama konsumpcja nie da rady podtrzymać gospodarki. Zwłaszcza, że jak widać niżej, polska sprzedaż detaliczna w ostatnim czasie również spowalnia. Poza jednorazowym większym wystrzałem, kierunek jest raczej nachylony w dół. Szczególnie martwić może, że mniej kupujemy szczególnie dużych rzeczy, jak samochody. Efekt 500+ wciąż trwa i i widoczny jest w niewielkim sprzedażowym plusie w przypadku mebli, RTV, AGD.

Wszystko to niesie dla Ciebie 2 ważne wnioski. Po pierwsze jako konsument podtrzymujesz polską gospodarkę, więc jeżeli zależy Ci na jej dobrze – wydawaj coraz więcej pieniędzy. Jeżeli myślisz o zmianie pracy, to trzeba się spieszyć. Ten układ spowolnienia gospodarczego negatywnie wpływał będzie na rynek pracy i to będzie oznaczało, że o tą pracę będzie coraz trudniej, a przynajmniej o pracę na lepszych warunkach niż masz obecnie.

Sprzedaż detaliczna w Polsce

Sprzedaż detaliczna w Polsce
Źródlo: opracowanie własne

Sprzedaż detaliczna w Polsce w szczegółach

Sprzedaż detaliczna w Polsce w szczegółach
Źródlo: GUS

Najnowszy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków

Wskaźnik koniunktury DNA Rynków to wskaźnik, który możesz obserwować co miesiąc na portalu, który pokazuje zmiany gospodarki w najbliższym czasie. Jego aktualny odczyt wraz z analizą za październik 2019 przedstawiliśmy tutaj.

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

10

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

10
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy w 2020 roku odczułeś na sobie skutki inflacji?

  • Tak, czuję że jest drożej
  • Nie, nie dotknęło mnie to
  • Nie zwracałem na to uwagi

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: