Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Wrzesień 2018 - DNA Rynków
Biuletyn Byki i Niedźwiedzie DNA Rynków, poznaj 3 najlepsze i najgorsze spółki ostatniego miesiąca!

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Wrzesień 2018

Comiesięczny biuletyn DNA Rynków „Giełdowe Byki i Niedźwiedzie” już dostępny! Tym razem w środku znajdziecie między innymi historie o:

1. Jednorożcu, który stał się nosorożcem

2. Wadach biznesowej monogamii

3. Piwnej dywidendzie

4. Wirtualnym deweloperze

Zobacz także najnowszy odcinek DNA Rynków

Giełdowe BYKI

CD Projekt (CDR) – 600 mln zł bezpieczeństwa

Król branży gamingowej jest tylko jeden. CD Projekt ma już odłożone ponad 600 mln zł w gotówce, co przy bieżących wydatkach spółki jest poziomem dającym co najmniej kilka lat bezpieczeństwa. Zapowiedzi i nowe pokazy pierwszej od 3 lat po ostatnim Wiedźminie produkcji z segmentu AAA „Cyberpunk 2077” tylko dodatkowo podsycają giełdowe nastroje. Spółka warta jest już ponad 19 mld zł, co daje jej 7 miejsce na liście największych. Z drugiej strony tak mocno napompowany balon bardzo łatwo przebić, a minimalne rozczarowanie jedną z planowanych produkcji może skończyć się silną korektą notowań.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja wrzesień 2018. CD Projekt Red

Grupa Żywiec (ZWC) – piwna dywidenda

Producent złocistego napoju konsekwentnie potwierdza, że dla inwestorów potrafi być prawdziwą kopalnią złota. Jako jeden z naprawdę niewielu regularność wzrostów łączy z regularnością wypłat dywidend. Od 10 lat Spółka dzieli się zyskiem aż dwa razy w roku. Piwny biznes wydaje się być przewidywalny i niewrażliwy na wahania koniunktury. Tym niemniej jednak nigdy nie można zagwarantować, że taki stan będzie trwał w nieskończoność. Zwłaszcza w kontekście coraz większego nasycenia piwnego rynku w Polsce.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja wrzesień 2018. Grupa Żywiec

Polnord (PND) – wirtualny deweloper

Warszawski deweloper od drugiego kwartału testuje mocno innowacyjny, bo oparty o technologię wirtualnej rzeczywistości, model sprzedaży. Potencjalny kupujący może więc obejrzeć swoje lokum na własne oczy jeszcze przed wylaniem pierwszego fundamentu. Na korzyść Spółki działa też spory w porównaniu do konkurencji bank i zmniejszające się zadłużenie. Wszystko to zaczęli ostatnio mocno doceniać inwestorzy. Budzić obawy może nagła zmiana na stanowisku Prezesa Zarządu, który przez ostatnie lata z sukcesem zrestrukturyzował całą Spółkę.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja wrzesień 2018. Polnord

Giełdowe NIEDŹWIEDZIE

Fachowy.pl (FAV) – jednorożec? Nosorożec

Kreująca się jeszcze niedawno na pierwszego polskiego jednorożca (firma o wartości ponad 1 mld USD) okazała się jednak zagrożonym wymarciem nosorożcem. Spółka Fachowcy.pl, która w 2017 roku przekroczyła 100 mln zł kapitalizacji, dziś okazuje się bankrutem. Jak widać strategia „kup i trzymaj” w przypadku pojedynczej spółki szybko może sprowadzić inwestora do parteru, a to co szybko rośnie może czasem jeszcze szybciej spadać. Szczególnie w przypadku spółek, którym pomimo notowań na parkiecie bliżej do startupu niż ugruntowanego i sprawdzonego modelu biznesowego.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja wrzesień 2018. Fachowcy.pl

British Automotive Holding (BAH) – zdradzony monogamista

Monogamia w biznesie jak widać nie działa. Przy bogacącym się społeczeństwie i dobrej koniunkturze sprzedaż luksusowych samochodów wydawałaby się biznesem skazanym na sukces. Pod warunkiem, że jest co sprzedawać. Biznes oparty jedynie o kontrakt z Jaguarem potrafił szybko załamać się po wypowiedzeniu umowy importerskiej. Ponad 80% spadek od początku roku ciężko traktować jak okazję inwestycyjną. Po kilku tygodniach kurs BAH dalej krąży w okolicach minimów i szuka nowego Partnera.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja wrzesień 2018. British Automotive Holding

Play (PLY) – I Po Operatorze

Gdy w zeszłym roku Play debiutował na warszawskim parkiecie worek obietnic składanych inwestorom był naprawdę głęboki. Cóż… nikt Ci tyle nie da ile obiecamy w IPO. Plany regularnej i wysokiej dywidendy szybko się zmieniły, a dynamiczny rozwój operatora to obecnie bardziej marzenia niż działania. Inwestorzy dosadnie dali w ciągu mijającego roku znać co o tym myślą ciągnąc kurs o 35% w dół. A wydawałoby się, że branża telekomunikacyjna jest nudna i stabilna. Jedynym pocieszeniem dla obecnych akcjonariuszy może być fakt, że choroba debiutantów mija średnio po 12-15 miesiącach od IPO.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja wrzesień 2018. Play Communications

Ten numer biuletynu Byki i Niedźwiedzie możesz pobrać klikając tutaj!
Do zarobienia!Piotr Cymcyk

Powinno Cię zainteresować również:Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

A co gdybyś mógł uczestniczyć w szkoleniach DNA Rynków?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 92 [1] => 90 )

10 powodów, dlaczego warto inwestować w fundusze ETF.


Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?


Podróże po światowych giełdach | Sri Lanka


Sell in may and go away - czy można zarobić dzięki „wakacjom od giełdy”?


IPO wszystkim czyli jak spółka wchodzi na giełdę?


Nie wszystko złoto, co ma lewar, czyli kto zarabia, a kto traci na rynku Forex. I ile?


Slider
Slider

Polecane wpisy

VIX ma wielkie oczy - czym jest indeks strachu?


Automat do zarabiania na giełdzie? Czym jest HFT


Gra o tron w świecie funduszy indeksowych


Dark Pools - ciemniejsza strona giełdy


Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?


IPO wszystkim czyli jak spółka wchodzi na giełdę?