Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Październik 2018 - DNA Rynków
Biuletyn Byki i Niedźwiedzie DNA Rynków, poznaj 3 najlepsze i najgorsze spółki ostatniego miesiąca!

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Październik 2018

Comiesięczny biuletyn DNA Rynków „Giełdowe Byki i Niedźwiedzie” już dostępny! Tym razem w środku znajdziecie między innymi historie o:

1. Giełdzie niezależnej od giełdy

2. Największej w Polsce społce non-profit

3. Kursie ciężkim do wyciągnięcia

4. Reputacyjnej katastrofie

Zobacz także najnowszy odcinek DNA Rynków

Giełdowe BYKI

Lotos (LTS) – fuzja za 9 mld zł?

Ostatnie 30% wzrostu w zaledwie 3 miesiące wydają się być dyskontowaniem przez rynek planowanego wykupu spółki przez PKN Orlen i stworzenie paliwowego giganta tej części Europy. W połączeniu z dobrymi wynikami za kwartał, utrzymującymi się marżami i nowym funduszem w akcjonariacie Lotos trzyma silne podstawy do wzrostu. Można by jednak zadać sobie pytanie czy po takich wzrostach Orlen dalej stać na Lotos? PKN musiałby zadłużyć się dziś na około 9 mld zł i choć wydaje się to całkiem możliwe to jednak w którymś momencie przestanie się to opłacać.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja październik 2018. Grupa Lotos

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) – giełda niezależna od giełdy?

W ciągu ostatniego kwartału inwestycja w Giełdę okazałą się jedną z lepszych na giełdzie. Publikacja nowej strategii, która powoli uniezależniałaby GPW od rynkowej koniunktury chyba przypadła inwestorom do gustu bo kurs jest bliski historycznych maksimów. Klasyfikacja do grona rynków rozwiniętych FTSE Russell i rekordowe jednodniowe obroty na poziomie 5,4 mld zł też działają na wyobraźnię. Jak na razie biznes GPW jest dość prosty. Im wyższe obroty tym wyższe zyski. Oby tylko zapowiedziana na jesień rządowa strategia rynku kapitałowego nie okazała się dla spółki… niedźwiedzią przysługą.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja październik 2018. Giełda Papierów Wartościowych

Polska Grupa Energetyczna (PGE) – organizacja non-profit?

W ostatnich latach państwowe spółki energetyczne nie mają łatwego życia. Na koniec sierpnia wycena wszystkich z nich od początku nowych rządów stopniała o… 16 mld zł. Powód? Przez ostatnie 12 miesięcy węgiel podrożał o ponad 15%, cennik praw do emisji CO2 też rośnie, ale walcząc o wyborców państwowe spółki nie wnioskują o podnoszenie cen. Ponad 10% odbicie w ciągu ostatniego miesiąca na PGE nie powinno szczególnie dziwić zwłaszcza, że jeszcze niedawno spółka była notowana po prawie 15 zł. Potencjału pozostaje więc jeszcze sporo, ale do jego dalszego wykorzystania konieczne byłoby zakończenie zarządzania non-profit.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja październik 2018. Polska Grupa Energetyczna

Giełdowe NIEDŹWIEDZIE

Ursus (URS) – kurs ciężki do wyciągnięcia

Po zakończeniu afrykańskich kontraktów i bardzo dużych opóźnieniach w realizacji wniosków w ramach unijnych dopłat dla rolników sprzedaż spółki spadła na dno. 13,8 mln zł straty w drugim kwartale to absolutnie najgorszy wynik w całej historii Ursusa. Odtrąbiony z wielkim sukcesem kontrakt za 100 mln USD na dostawy do Zambii podpisany w 2017 r. dalej stoi pod znakiem zapytania i zależy od „rządowych decyzji dotyczących finansowania”. W takim otoczeniu spadek kursu o ponad 50% od początku roku raczej nie dziwi. Spółka podobno przygotowuje jednak plan naprawczy, który miałby odbudować jej szansę na przetrwanie.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja październik 2018. Ursus

Altus TFI (ALI) – reputacyjna katastrofa

Aresztowanie głównego akcjonariusza i przewodniczącego Rady Nadzorczej z reguły nie wpływa pozytywnie na kurs. W przypadku Altus TFI nie było inaczej. Formacja wodospadu zaczęła się z końcem sierpnia, ale spółka krwawiła od samego początku sprawy Getback. Dopiero przekonamy się o tym czy Piotr Osiecki i Jakub Ryba faktycznie ponoszą winę. Tylko, że dla rynku to i tak bez znaczenia. Reputacyjna katastrofa już się dokonała. Ponad 30% aktywów funduszu już odpłynęło, a zaufanie budowane przez lata wyparowało. Może to jednak ten moment, gdzie będąc na dnie można już tylko iść w górę?

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja październik 2018. Altus TFI

Netia (NET) – nowi rodzice, stare problemy?

Gdy w grudniu zeszłego roku Cyfrowy Polsat ogłosił, że chce wykupić Netię – kurs wystrzelił w jeden ciągu jednej sesji o ponad 20%. Późniejsze perypetie zmiany właściciela ostudziły ten entuzjazm. Wydłużający się proces i uzyskanie zgody od UOKiK w końcu się zakończyło i Netia zyskała nowych rodziców. Chyba jednak nie przekonali oni jednak rynku do siebie, bo kurs powoli wraca do poziomów sprzed grudniowego do kupna. Nadzieję daje małym inwestorom szansa na to, że Cyfrowy Polsat zdecyduje się na kolejne wykupienie pozostałych 35% akcji z rynku po wcześniejszej cenie 5,77 zł i zdjęcie Netii z giełdowego parkietu.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja październik 2018. Netia

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Powinno Cię zainteresować również:Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

A co gdybyś mógł uczestniczyć w szkoleniach DNA Rynków?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 92 [1] => 90 )

10 powodów, dlaczego warto inwestować w fundusze ETF.


Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?


Podróże po światowych giełdach | Sri Lanka


Sell in may and go away - czy można zarobić dzięki „wakacjom od giełdy”?


IPO wszystkim czyli jak spółka wchodzi na giełdę?


Nie wszystko złoto, co ma lewar, czyli kto zarabia, a kto traci na rynku Forex. I ile?


Slider
Slider

Polecane wpisy

VIX ma wielkie oczy - czym jest indeks strachu?


Automat do zarabiania na giełdzie? Czym jest HFT


Gra o tron w świecie funduszy indeksowych


Dark Pools - ciemniejsza strona giełdy


Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?


IPO wszystkim czyli jak spółka wchodzi na giełdę?