Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Luty 2019 - DNA Rynków

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Luty 2019

Ostatni miesiąc na polskim rynku to lekkie wyhamowanie po styczniowych zwyżkach. Największą moc pokazały najmniejsze spółki, a SWIG80 tylko przyspieszył poprzednie wzrosty. Pomimo, że nie spotkała nas w tym okresie wzmorzona liczba wielkich afer to jednak udało nam się wyłapać kilka ciekawych historii. Tym razem o:

1. Dotyku Midasa
2. Przysłowiu w praktyce
3. Podziale komórkowym
4. Marionetkowej spółce
5. Kursowym roller coasterze
6. Ostatecznym końcu

Zobacz także najnowszy odcinek DNA Rynków:

Giełdowe BYKI

Cyfrowy Polsat (CPS) – Dotyk Midasa

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Luty 2019, Cyfrowy Polsat

Wystarczyło jedno zdanie, aby spółka o wartości 15 mld zł poszybowała o niemal 15% w górę w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Zygmunt Solorz –Żak mocno pobudził pozostałych inwestorów, gdy ogłosił, że chce aby spółka wypłaciła 1,8 mld zł dywidendy w 3 lata. To jednak przypadek, do którego powiedzenie „chcieć to móc” pasuje idealnie. Jako większościowy akcjonariusz CPS Solorz mógłby przegłosować nawet uruchomienie specjalnego kanału z zapętlonym filmem „Kevin sam w domu”. W takiej sytuacji warto jednak pamiętać, że ten dotyk Midasa jedna osoba może równie łatwo zmienić w pocałunek śmierci.

Prime Car Management (PCM) – Gdzie dwóch się bije…

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Luty 2019, Prime Car Management

Do gry o przejęcia PCM stanął na koniec grudnia PKO Leasing oferując 11,38 zł. Później dołączył Hitachi Capital Polska z ofertą na 12,09 zł. Gdzie dwóch się bije tam inwestor korzysta. Później Zarząd PCM uznał obie propozycje za niegodne. Cóż, jak widać czasem OFE może się na coś przydać. W akcjonariacie PCM Otwartych Funduszy Emerytalnych jest aż cztery. Łącznie posiadają ponad 50% akcji. Zakulisowe negocjacje ramię w ramie najwyraźniej przyniosły skutek, bo Hitachi podbiło ofertę do… 18,05 zł. Przy takiej przebitce raczej można być pewnym, że PCM niedługo zniknie z rynku, a Hitachi z sukcesem będzie kontynuowało strategię padlinożercy.

Maxcom (MXC) – Podział komórkowy

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Luty 2019, Maxcom

Gdy 1,5 roku temu Maxcom postanowił zawojować warszawski parkiet zastosował strategię „źle, ale stabilnie”. Fakt, że małe i średnie spółki nie miały ostatnio łatwego okresu. Jednak spadek kursu z 55 zł do ~11 zł na koniec 2018 roku, nawet w tak kiepskim otoczeniu, może budzić na twarzy mocny grymas. Ostatnie miesiące przyniosły jednak akcjonariuszom ponad 70% zwyżkę. Jest tylko jeden problem. Po co spółce specjalizującej się w telefonach dla seniorów kupować 20% udziałów w litewskim producencie elektrycznych napędów do rowerów za 1 mln zł? Tego jeszcze w sumie nie wiadomo, ale kto wie może taka mitoza w długim terminie okaże się skuteczna.

Zobacz także najnowszy odcinek DNA Rynków:

Giełdowe NIEDŹWIEDZIE

Skarbiec Holding (SKH) – Marionetkowa spółka

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Luty 2019, Skarbiec Holding

Jak się okazuje można zarządzać oszczędnościami 100 tysięcy Polaków i pozostać anonimowym. Zmiany w strukturze właściciela Skarbiec TFI były w ciągu ostatniego 1,5 roku tak dynamiczne, że dopiero specjalne dochodzenie Pulsu Biznesu ujawniło koniec tego łańcucha pokarmowego. Na jego końcu od pewnego czasu ma zasiadać Józef Hubert Gierowski, którego zdjęcia mogą być kojarzone z rozesłanych za nim za rzekome oszustwa listów gończych w latach 2000. Banki dystrybuujące jednostki funduszy Skarbiec TFI chyba nie są tym zachwycone, bo niektóre, jak Santander, już zdążyły wypowiedzieć mu umowę…

Polwax (PWX) – Kursowy roller coaster

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Luty 2019, Polwax

Początek roku to prawdziwy roller coaster dla akcjonariuszy Polwaxu. Zaczęło się od wymiany Prezesa. Później była wymiana Wiceprezesa. W międzyczasie oszacowano wyniki roczne za 2018, które mają być o 2% lepsze i od razu hurtowo zapowiedziano, że w 2019 pewnie będą gorsze. Tylko, że tym razem nie o 2% ale o… 50%. W efekcie akcjonariusze spółki wyglądają zapewne jak po solidnej przejażdżce kolejką górską. Niby na pierwszy rzut oka wszystko wygląda już normalnie. W końcu od początku roku kurs jest na poziomie +10%. Problem tylko w tym, że ciężko powiedzieć czy ten szalony wagonik już się zatrzymał.

Qumak (QMK) – To już jest koniec

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Luty 2019, Qumak

Porzućcie wszelką nadzieję, wy którzy kupiliście Qumaka. 5 lutego Sąd Upadłościowy w Warszawie oficjalnie ogłosił upadłość spółki. To już jest koniec, nie ma już nic. Gwarantuję. Styczeń przebiegł w spółce głównie na obsłudze komornika i odstępowaniu kolejnych kontrahentów od umów. Wcześniej spółka od dłuższego czasu walczyła z problemami finansowymi. Strata netto za sam 2017 rok przekroczyła 75 mln zł! Efekty były dość łatwe do przewidzenia. Notowany od 2006 roku podmiot wyceniany kiedyś na 15 zł za akcję, dziś kosztuje… kilkanaście groszy.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Biuletyn w formacie PDF możesz ściągnąć tutaj

Powinno Cię zainteresować również:Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

A co gdybyś mógł uczestniczyć w szkoleniach DNA Rynków?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 92 [1] => 90 )

Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?


Sell in may and go away - czy można zarobić dzięki „wakacjom od giełdy”?


IPO wszystkim czyli jak spółka wchodzi na giełdę?


Automat do zarabiania na giełdzie? Czym jest HFT


Dark Pools - ciemniejsza strona giełdy


Podróże po światowych giełdach | Paryż


Slider
Slider

Polecane wpisy

Rynkowa teoria cyklu prezydenckiego - czy to dobra strategia?


10 pytań, które zadaje sobie każdy inwestor, cz. 1


Podróże po światowych giełdach | Paryż


New Connect – Lampa Alladyna czy Puszka Pandory?


VIX ma wielkie oczy - czym jest indeks strachu?


Automat do zarabiania na giełdzie? Czym jest HFT