Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Listopad 2018 - DNA Rynków
Biuletyn Byki i Niedźwiedzie DNA Rynków, poznaj 3 najlepsze i najgorsze spółki ostatniego miesiąca!

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Listopad 2018

Comiesięczny biuletyn DNA Rynków „Giełdowe Byki i Niedźwiedzie” już dostępny! Tym razem w środku znajdziecie między innymi historie o:

1. Trzeciej Wojnie Zmienności

2. Spółce na koksie

3. Modelce z oznakami starości

4. Informacjach bez VArTości

Zobacz także najnowszy odcinek DNA Rynków

Giełdowe BYKI

The Farm 51 Group – Trzecia Wojna Zmienności

Jakże piękna jest branża gamedev. Farm 51, który na początku października zaliczył szybki 20% zjazd kursu, w ciągu kolejnych 2 tygodni potrafił też wzrosnąć o prawie 100%, żeby później spaść o 30%. Wypuszczony w połowie października flagowiec studia – World War 3 nie miał łatwego startu. Wydaje się jednak, że gigantyczne problemy z serwerami zaraz po uruchomieniu tylko nakręciły sprzedaż. W ciągu trzech pierwszych dni sprzedaży przychody miały przekroczyć koszty produkcji. Utrzymanie tej tendencji i rosnące oceny gry mogą przenieść studio do zupełnie innej ligi producentów.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja listopad 2018. The Farm 51 Group

Budimex – Rozbudowany problem

Z wypowiedzi Dariusza Blochera – prezesa Budimexu, kłopoty całej branży budowlanej widoczne mogły być już co najmniej od marca 2017. Przepowiednie się sprawdziły, bo w ciągu 6 miesięcy od marca do września tego roku Spółka zaliczyła dość drastyczny spadek z 200 zł na 100 zł. Październikowe odbicie o ponad 20% może budzić nadzieję chociaż w kontekście sprawdzających wcześniej prognoz Prezesa, jego najnowsze wypowiedzi mogą budzić wątpliwości co do jakości tych wzrostów. Rzadko, kto mówi w końcu tak otwarcie o zarządzanej przez siebie spółce: „To będą lata trudne, także dla Budimeksu.”

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja listopad 2018. Budimex

Jastrzębska Społka Węglowa – Spółka na koksie

Po solidnych spadkach kursu we wrześniu, które zakończyły trend utrzymujący się na JSW od początku roku, październik zafundował inwestorom ponad 20% odbicie. Ciężko wskazać dla tych wzrostów jednoznaczny powód. Czy to napływ kapitału na dość niedowartościowaną Spółkę, zachowanie stanowiska przez obecnego Prezesa Daniel Ozona, za którym murem opowiedziały się górnicze związki zawodowe, czy może efekt dalszych negocjacji odnośnie złóż węgla koksującego na Lubelszczyźnie, gdzie JSW chciałoby postawić nową kopalnię. W każdym razie, do poziomów kursu sprzed roku wciąż brakuje niemal 40%.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja listopad 2018. Jastrzębska Spółka Węglowa

Giełdowe NIEDŹWIEDZIE

Grupa Azoty – Tonący brzytwy się chwyta

Trzeci kwartał nie rozpieścił inwestorów chemicznego giganta. Podobnie jak rok 2016, rok 2017 i w ogóle cały rok 2018. Grupa cały czas jest pod presją czynników zewnętrznych. Rosnące ceny surowców, rosnące ceny gazu, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, a do tego niższa od zakładanej sprzedaż. Przy takim zestawie wynik straty za 3 kwartał (ponad 116 mln zł!) może zaskakiwać, ale zdecydowanie nie powinien dziwić. W sytuacji mocno spadającej rentowności całego biznesu, jakkolwiek słuszne decyzje o przejmowaniu innych spółek aby wejść na bardziej niszowe rynki mogą niestety okazać się kulą u nogi zamiast kołem ratunkowym.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja listopad 2018. Grupa Azoty

Benefit Systems – Modelka z oznakami starości

Miss warszawskiego parkietu lat 2015, 2016 i 2017 okazuje się być coraz starsza i tegorocznego konkursu już raczej nie wygra. Polski rynek fitness staje się coraz bardziej dojrzały i jak wszędzie oznacza to spadające marże. Mocno widać to w wynikach Benefitu, gdzie segment fitness w trzecim kwartale 2018 wygenerował aż 7 mln zł straty… Pocieszające dla inwestorów może być, że jednak podstawowy segment działalności spółki – kart Multisport wciąż daje całkiem nieźle zarobić. Jeśli długoterminowa strategia usług komplementarnych (własne kluby + Multisport) okaże się skuteczna to może na takim botoksie uda się wygrać jeszcze kiedyś konkurs piękności.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja listopad 2018. Benefit Systems

ABC Data – Informacja bez VArTości?

Słabe wyniki to jedno. Powód słabych wyników to coś o wiele ciekawszego. Rozliczenie ponad 6 mln zł zaległego podatku VAT za 2014 rok pewnie nie byłoby niczym dziwnym, szczególnie gdy zarząd spółki jest tego świadomy od kilku miesięcy. Problem pojawia się gdy świadomy tego jest… tylko zarząd. Rynek dość alergicznie reaguje na przypuszczenia zatajania informacji. W tym przypadku to alergiczne kichnięcie kosztowało w październiku koło 100 mln zł kapitalizacji. Znamiennym pozostaje, że jeszcze w lipcu Prezes osobiście posługiwała się stwierdzeniem o „pozytywnym wyniku kontroli” urzędu skarbowego…

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja listopad 2018. ABC Data
Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Powinno Cię zainteresować również:Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

A co gdybyś mógł uczestniczyć w szkoleniach DNA Rynków?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 92 [1] => 90 )

10 powodów, dlaczego warto inwestować w fundusze ETF.


Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?


Podróże po światowych giełdach | Sri Lanka


Sell in may and go away - czy można zarobić dzięki „wakacjom od giełdy”?


IPO wszystkim czyli jak spółka wchodzi na giełdę?


Nie wszystko złoto, co ma lewar, czyli kto zarabia, a kto traci na rynku Forex. I ile?


Slider
Slider

Polecane wpisy

VIX ma wielkie oczy - czym jest indeks strachu?


Automat do zarabiania na giełdzie? Czym jest HFT


Gra o tron w świecie funduszy indeksowych


Dark Pools - ciemniejsza strona giełdy


Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?


IPO wszystkim czyli jak spółka wchodzi na giełdę?