Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Grudzień 2018 - DNA Rynków
Biuletyn Byki i Niedźwiedzie DNA Rynków, poznaj 3 najlepsze i najgorsze spółki ostatniego miesiąca!

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie, Grudzień 2018

Comiesięczny biuletyn DNA Rynków „Giełdowe Byki i Niedźwiedzie” już dostępny! Tym razem w środku znajdziecie między innymi historie o:

1. Banku do… chrzanu

2. Agencji pracy bez pracy

3. Mięsnych zyskach

4. Wyścigu po nowe rekordy

Giełdowe BYKI

Tarczyński – mięsne zyski

Grupa Tarczyński konsekwentnie przez cały rok udowadnia już jak szybko można pokonywać kolejne swoje maksima. Roczny wzrost kursu w takim otoczeniu o ponad 66% robi wrażenie, szczególnie gdy jest stosunkowo stabilny tak jak w tym przypadku. Nieudane wezwanie na początku tego roku tylko wzmocniło spółkę. Sporym sukcesem jest też utrzymanie wcześniejszych marż przy sporych wzrostach cen surowców w tym roku oraz przeprowadzona restrukturyzacja. Już teraz widać jej efekty biznesowe, co tylko zaostrza apetyt inwestorów na naprawdę mięsne zyski. Pytanie tylko po co skoro spółka i tak nie lubi się nimi dzielić…

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja grudzień 2018. Tarczyński

PKN Orlen – Wyścig po nowe rekordy

19-lecie notowań największego koncernu naftowego w tej części Europy, które wypadało pod koniec listopada spółka może zaliczyć do udanych. Po solidnym spadku kursu w październiku, kolejny miesiąc przyniósł niemal 30-procentowe wzrosty. Dodatkowo, podpisany pakiet sponsorski z zespołem F1 Williams Martini Racing o wartości 10 mln Euro może dać Orlenowi ogromny wzrost rozpoznawalności w innych częściach Europy. W końcu, zgodnie z przewidywaniami to właśnie obrandowany bolid Roberta Kubicy będzie przez realizatorów pokazywany przez realizatorów najczęściej w kolejnym sezonie wyścigowym.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja grudzień 2018. PKN Orlen

Torpol – Powrót do łask

Torpol wydaje się wracać po dość kiepskim roku do łaski inwestorów. Szczególnie po publikacji ostatnich wyników. Portfel przyszłych zamówień to teraz ponad 2 mld zł, a zysk prawie 5 mln. Takie wyniki rozbudzają nadzieję, szczególnie, że mocno ciąży im trudna sytuacja norweskiej spółki zależnej Torpolu. Ta jednak ma być, zgodnie z zapewnieniami Prezesa „rozwiązana do końca roku”. Jeśli faktycznie uda się zrealizować dodatkowe zapewnienia Prezesa, który mówi także o tym, że IV kwartał będzie podobny do III, a cały 2019 rok „nie powinien być gorszy niż 2018” to być może Torpol na dłużej zagości w portfelach inwestorów.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja grudzień 2018. Torpol

Giełdowe NIEDŹWIEDZIE

Getin Noble Bank – Bank do… chrzanu

Listopadowa afera KNF to zdecydowanie najgorętszy temat całego miesiąca. Rzekoma oferta Marka Chrzanowskiego składana Leszkowi Czarneckiemu na nagraniu jest co prawda dość mglista. Jasno jednak zakomunikowane są potencjalne problemy przed jakimi mogą stać spółki Czarneckiego. Efekt taśm nietrudno znaleźć na wykresie dowolnej instytucji finansowej z grupy Getinu. W tle wszystkiego znajdują się jeszcze świeżo opublikowane wyniki za 3 kwartał spółek z grupy Czarneckiego. Paradoksalnie pokazują one, że sytuacja w bankach miliardera jest zła, ale nie tak fatalna jak wszyscy oczekiwali.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja grudzień 2018. Getin Noble Bank

Work Service – Agencja pracy bez pracy

Problemy spółki ciągną się za nią już od kilku lat. Teraz jednak przybrały one zupełnie nowy wymiar… niewypłacalności. Pomimo wykazywanych przychodów firma wciąż osiąga straty (od początku roku już 48 mln zł). Efektem stało się niewykupienie obligacji za 32 mln zł i początek renegocjacji kredytowych z bankami. Nawet w przypadku zawarcia porozumienia z wierzycielami Spółka dalej stać będzie przed szeregiem problemów. Kurcząca się liczba pracowników tymczasowych, duże spowolnienie tego segmentu rynku w Polsce, czy mocne przeinwestowanie Work Service za granicą.

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja grudzień 2018. Work Service

Eurocash – Tradycyjnie w dół

Powoli tradycją staje się, że kurs Eurocash po publikacji wyników nurkuje. Tym razem było to 6% podczas jednej sesji. To o tyle intrygujące, że tradycja ta nie wydaje się mieć związku z tym jakie są te wyniki. Te ostatnio opublikowane były całkiem znośne, a nawet można by się pokusić o użycie słowa „niezłe”. Szczególnie gdy weźmie się pod uwagę dodatkowe koszty premii pracowniczych. Być może taka rynkowa reakcja jest związana z głębszym trendem jeśli chodzi o branżę spożywczą. Rosnące koszty, rosnąca inflacja, rosnące oczekiwania płacowe… Wszystko rośnie. Poza zyskami…

Biuletyn Byki i Niedźwiedzie - poznaj najciekawsze spółki warszawskiej giełdy, edycja grudzień 2018. EurocashSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

A co gdybyś mógł uczestniczyć w szkoleniach DNA Rynków?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 92 [1] => 90 )

Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?


Sell in may and go away - czy można zarobić dzięki „wakacjom od giełdy”?


IPO wszystkim czyli jak spółka wchodzi na giełdę?


Automat do zarabiania na giełdzie? Czym jest HFT


Dark Pools - ciemniejsza strona giełdy


Podróże po światowych giełdach | Paryż


Slider
Slider

Polecane wpisy

Rynkowa teoria cyklu prezydenckiego - czy to dobra strategia?


10 pytań, które zadaje sobie każdy inwestor, cz. 1


Podróże po światowych giełdach | Paryż


New Connect – Lampa Alladyna czy Puszka Pandory?


VIX ma wielkie oczy - czym jest indeks strachu?


Automat do zarabiania na giełdzie? Czym jest HFT