Paweł Cymcyk

CZEŚĆ! NAZYWAM SIĘ PAWEŁ I TWORZĘ TEN PORTAL DLA CIEBIE

Dlaczego to robię?

Człowiek rozsądny dostosowuje się do otoczenia, nierozsądny próbuje zmieniać otoczenie do swoich potrzeb. Postęp zawdzięczamy zatem ludziom nierozsądnym.

George Bernard Shaw

Interesując się matematyką i studiując informatykę zdobywałem pierwsze doświadczenia na giełdzie. Początki były burzliwe. Raz zyski, raz straty (z przewagą tych drugich). Wtedy byłem przekonany, że wystarczy znaleźć i zaprogramować odpowiedni pomysł, a inwestowanie stanie się proste i zyskowne. Poszukując tego „złotego Graala” inwestycji w literaturze, w Internecie, w biografiach znanych inwestorów stwierdziłem, że giełdy i finanse to niestety nie matematyka i algorytmy. To ludzie – tysiące, miliony codziennych małych decyzji, które razem tworzą giełdowe trendy. Chciałem zrozumieć te zachowania poznając opinie i narzędzia, dzięki którym ułatwią interpretację informacji, a przez to pozwolą mi dokonywać lepszych decyzji. Nie znalazłem niczego, co by mnie satysfakcjonowało, więc idąc za sugestią Bernarda Shawa stworzyłem DNA Rynków.

Najpierw były to krótkie komentarze do sytuacji giełdowej i gospodarczej, który rozwinęły się w przegląd wydarzeń gospodarczych z najbliższego tygodnia, a w końcu zgodnie z sugestiami widzów i czytelników pojawiły się również wykresy i video. Kolejne elementy to tylko kwestia zapotrzebowania i kreatywności. Teraz DNA Rynków to miejsce, które chciałbym znaleźć wtedy w 2005 roku, aby zaoszczędzić kilka lat i sporo pieniędzy. Wspólnie z bratem Piotrem tworzymy portal, gdzie tłumaczymy w jasnych, precyzyjnych i zrozumiałych słowach, co dzieje się na rynkach i które z tych wydarzeń są dla Ciebie oraz Twoich pieniędzy najważniejsze. Oczywiście bazując na swoich doświadczeniach mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że możesz sobie poradzić z oszczędzaniem i inwestowaniem bez DNA Rynków. Pamiętaj wtedy jednak, o słowach Georg Hegela: „Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła”. DNA Rynków to możliwość skorzystania z naszej historii, aby w swoich inwestycjach nie popełnić tych samych kosztownych i niepotrzebnych błędów. Chcemy abyś dzięki DNA Rynków mógł odpowiedzialnie pomnażać swoje oszczędności.

Jeśli lubisz notki biograficzne to parę słów znajdziesz poniżej

Od 2007 roku jestem zawodowo związany z rynkami finansowymi, a od 2008 roku regularnie opisuję sytuację giełdową i gospodarczą w mediach ogólnopolskich i zagranicznych. Poza branżowymi programami w TOK FM oraz TVN 24 BiS jestem ekspertem ekonomicznym w lżejszej kategorii programów jak „Dzień Dobry TVN”, „Pytanie na śniadanie” w TVP2, a wcześniej „Kawa czy Herbata” w TVP1. W 2007 roku uzyskałem licencję Maklera Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego, w 2013 roku międzynarodowy tytuł Chartered Financial Analyst (CFA). Natomiast w 2016 roku zdałem egzamin na licencję Doradcy Inwestycyjnego. Pracując w branży finansowej w 2014 zostałem wybrany na Prezesa Zarządu Związku Maklerów i Doradców, którą to funkcję z przyjemnością pełnię do dziś. Przez 4 lata w NN Investment Partners TFI (wcześniej ING TFI) pełniłem funkcję Managera Komunikacji Inwestycyjnej, gdzie odpowiadałem za zewnętrzną i wewnętrzną komunikację strategii inwestycyjnych dla sieci sprzedaży, doradców i klientów. Wcześniej byłem głównym analitykiem w A-Z Finanse, a poprzednio pracowałem w grupie UniCredit, na stanowisku analityka produktów inwestycyjnych w Xelion Doradcy Inwestycyjni.W 2011 stworzyłem DNA Rynków, które otrzymało później tytuł Ekonomicznego Bloga Roku 2014. O moim podejściu do biznesu możesz posłuchać w tym krótkim wystąpieniu (20 min.)

Występuję na wielu konferencjach poświęconych inwestowaniu, a także prowadzę szkolenia z zarządzania portfelem inwestycyjnym, rynków kapitałowych, papierów wartościowych, makroekonomii, matematyki finansowej oraz aspektów psychologicznych inwestycji. Skończyłem studia na kierunku Informatyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki w 2007 roku, jako jeden z najlepszych studentów Wydziału. A od 2017 roku jestem szczęśliwym mężem Eweliny. 

Do zarobienia!
Poniżej znajdziesz listę moich artykułów

Nie wpadaj w pułapkę potwierdzenia podczas inwestowania!

Nie wpadaj w pułapkę potwierdzenia podczas inwestowania!

Gdy inwestor przyjmie dany punkt widzenia, to później zrobi wszystko, żeby ten punkt widzenia wspierać ...
Czytaj Dalej
Dalsze wzrosty na GPW na razie niezachwiane.

Dalsze wzrosty na GPW na razie niezachwiane.

Sierpniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków („Wskaźnik”) utrzymuje się w zakresie potwierdzającym dynamiczny wzrost gospodarczy ...
Czytaj Dalej
Punkt odniesienia w inwestowaniu ma duże znaczenie.

Punkt odniesienia w inwestowaniu ma duże znaczenie.

Gdy ktoś wychodzi z groźnego wypadku samochodowego bez szwanku, gdy górnik zostaje uratowany z katastrofy ...
Czytaj Dalej
W co inwestować na trzeci kwartał 2021?

W co inwestować na trzeci kwartał 2021?

Publiczny portfel DNA Rynków kończy kolejny pełny kwartał. Od końca marca 2020 roku regularnie na ...
Czytaj Dalej
Kolejna fala rekordów GPW jeszcze przed nami

Kolejna fala rekordów GPW jeszcze przed nami

Lipcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków („Wskaźnik”) ponownie potwierdza dynamiczny wzrost gospodarczy oraz fakt, że ...
Czytaj Dalej
Jakie znaczenie mają dla inwestora relacje inwestorskie?

Jakie znaczenie mają dla inwestora relacje inwestorskie?

Relacje inwestorskie są trochę jak Yeti. O tym, dlaczego opowie w mojej rozmowie dr Kamil ...
Czytaj Dalej
Co musisz wiedzieć zanim kupisz spółkę przed debiutem (IPO)?

Co musisz wiedzieć zanim kupisz spółkę przed debiutem (IPO)?

Ostatnio coraz więcej słyszymy o giełdowych debiutach. Przy czym zazwyczaj słysząc "debiut" , "emisja" "ipo" ...
Czytaj Dalej
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego?

W ciągu ponad 30 lat, od czasu gdy istnieje warszawska giełda założonych zostało mniej więcej ...
Czytaj Dalej
Rynek NewConnect, pułapki i okazje czekające na inwestoraRynek NewConnect, pułapki i okazje czekające na inwestora

Rynek NewConnect, pułapki i okazje czekające na inwestora

Rynek NewConnect to taki młodszy brat głównego parkietu GPW. Ma już za sobą 14 lat ...
Czytaj Dalej